אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כנס מדדים

שקד: "מערכת הבריאות קורסת, המדינה צריכה להזרים אליה עוד כסף"

שרת המשפטים ויו"ר משותפת של "הימין החדש" אמרה בכנס מדדים של כלכליסט וקסם: "אני מאמינה שצריך לנסות להוריד ככל שניתן את מס החברות"; לגבי הבחירות אמרה: "השאיפה שלנו היא לקבל מספר מנדטים דו-ספרתי"

06.02.2019, 10:50 | נעמי צורף

"ישבנו יחד - הח"כים הדתיים והחילוניים וחשבנו איזה קו אנחנו רוצים להוביל בנושא דת ומדינה, הקו שאימצנו הוא קו של הגעה להסכמות על ידי שיח, שלא תהיה כפייה דתית ולא כפייה חילונית אלא הסכמות על בסיס האמנה שניסחו פרופ' גביזון והרב מידן לפני כ-20 שנה. אנחנו רוצים לבחון הכל יחד בנושא של דת ומדינה, גם גביזון ומידן לא התייחסו לכל נושא בנפרד ובמנותק אלא ביקשו להסתכל על הדברים כמכלול ושכל צד יוותר איפה שאפשר" - כך אמרה היום שרת המשפטים ויו"ר משותפת במפלגת "הימין החדש", איילת שקד, בשיחה עם כתב כלכליסט צבי זרחיה, בכנס מדדים 2019 של כלכליסט בשיתוף קסם קרנות ו-ETF מבית אקסלנס

קראו עוד בכלכליסט

מה העיקר המצע הכלכלי שמפלגת "הימין החדש" תציג לציבור?

לדברי שקד, "אנחנו לא מתביישים ומתחבאים - התפישה שלנו היא ימין כלכלי ליברלי, לנסות להפחית רגולציה ולהסיר חסמים, אני פועלת כדי לקדם שקיפות גם בכל מה שנוגע להסתדרות. בשבוע הבא נפרסם את המצע הכלכלי שלנו, אני יודעת שבדרך כלל אנשים מצביעים לפי עמדות מדיניות אבל אני רוצה להציע לשים דגש גם על הנושא הכלכלי".

מה דעתך על ההצעות להפחית את המס על הבורסה?

צריך לשקול את זה ולהבין מה ההשלכות ומה נקבל בתמורה. הבורסה היא כלי חשוב והציבור בישראל לא מנצל את הפוטנציאל שיש בה, בקדנציה האחרונה כחלון ואני התחלנו לקדם בורסה לעסקים קטנים ובינוניים. אני חושבת שזה דבר נכון שיכול לעזור לעסקים כאלה לגייס הון ואני מקווה שנסיים את התהליך בקדנציה הבאה".

איך תפעלי להקל על הרגולציה?

"מדינת ישראל בעניין הרגולטורי היא מדינה בהפרעה. בכל מדד אפשרי אנחנו שיאני הרגולציה בעולם המערבי - הפרלמנט שמחוקק הכי הרבה בעולם זו כנסת ישראל. באופן כללי יש 3 סוגי רגולציה: חקיקה ראשית, תקנות משרדים שהן חקיקה משנית ונהלים שרגולטורים מוצאים. יחד עם אבי ליכט פעלתי בקדנציה הקודמת לצמצם רגולציה ועשינו יחד תיקונים בחוק החברות, הורדנו זמנים של רישום נכסים במנהל הטאבו. הבעיה היא שבכל פעם שאנחנו מסירים רגולציה אנחנו מכבידים במקומות אחרים. משרד ראש הממשלה צריך להוביל ולהיכנס באגרסיביות לנושא במטרה לצמצם את כמות הרגולטורים ואת הכמות החוזרים והנהלים שכל אחד מוציא".

בנוגע למצב מערכת הבריאות אמרה שקד: "בריאות זה עניין של כסף, ברור שהמדינה צריכה להשקיע הרבה יותר במערכת הבריאות. מערכת הבריאות שלנו טובה אבל קורסת, אני בעד מערכת בריאות ציבורית ואני בעד להזרים עוד כסף".

איילת שקד, צילום: עמית שעל איילת שקד | צילום: עמית שעל איילת שקד, צילום: עמית שעל

תתמכי בהעלאת מס הבריאות?

"באופן עקרוני אני לא חובבת גדולה של העלאת מסים, אני מאמינה שכשמורידים מסים המשק צומח ושצריך לנסות להוריד ככל שניתן את מס החברות אבל תמיד צריך להסתכל על הדברים כמכלול, מה מרוויחים ומה מפסידים. בגדול צריך להזרים כסף למערכת וצריך לראות מה המקורות, אבל זה צעד הכרחי".

את שוקלת להיות אי פעם ראש ממשלה?

"בפוליטיקה מאוד קשה לחזות את העתיד, גם הייתי אומרת לך שאולמרט ושרון יהיו ראשי ממשלה היית חושב שאני משוגעת. אני מסתכלת כמה שנים קדימה וכרגע השאיפה שלי היא להיות שרת משפטים, בעתיד הכל פתוח".

"בני גנץ הוא איש שמאל"

שקד ציינה כי "בני גנץ הוא איש שמאל" - אמירה שזכתה לתגובות של צחוק מהקהל. היא הוסיפה: "זה לא מצחיק, אני חושת שמי שנכנס לפוליטיקה לא צריך להסתתר מאחורי יועצים, השמאל הציוני אוחז בעמדות לגיטימיות ואין מה להתבייש בהן".

בינתיים הוא שותה לכם את המנדטים

"אנחנו רק בתחילת מערכת הבחירות. בשלב הזה בקודמתה היינו עם 15 מנדטים וסיימנו עם 8 והליכוד היו עם 21 וסיימו עם 30. מערכת בחירות זה דבר לא צפוי. השאיפה שלנו היא לקבל מספר מנדטים דו-ספרתי. בנינו נבחרת מרשימה ש-50% ממנה חילונים וחמישים אחוז דתיים, אנחנו מפלגת ימין כלכלי מדיני.

עם 7-8 מנדטים בסקרים קשה להאמין שתקבלו את הביטחון והמשפטים

אנחנו עוד לא צריכים לחלק תיקים כי אנחנו לא יודעים את התוצאות. אני שואפת להישאר עם תיק המשפטים ובנט שואף לקבל את תיק הביטחון בואו נחכה ל-9 באפריל.

השרה שקד התייחסה לאפשרות שראש הממשלה יצא לנבצרות במידה והיועץ המשפטי ללמשלה יחליט על הגשת כתב אישום נגדו ואמרה "גם לראש הממשלה עומדת חזקת החפות. החוק מאפשר לו להמשיך לכהן עד פסק דין חלוט והרציונאל זה שהיועמ"ש לא יכריע בעניין כזה מהותי של החלפת שלטון, המחוקק חשב שצריכה להיות ביקורת שיפוטית על החלטת היועמש מכיוון שמדובר בראש הממשלה. אנחנו נתכנס ונחליט בהתאם לעובדות לאחר החלטתו של היועמ"ש, גם אם יפרסם את ההמלצות, מדובר רק בהמלצות לפני שימוע, אנחנו נחכה עד סיום ההליך כדי להחליט". עוד הוסיפה שקד כי "מנדלבליט הוא אדם ישר, הגון, מקצועי ואני סומכת עליו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
מבנה מערכת הבריאות מעוות
מבנה מערכת הבריאות העתקה ע" מקימי המדינה מזה של רוסיה הסטליניסתית. עד שזה לא יתוקן מיליארדים לא יספיקו. הפיטרון הוא: בראש מערכת הבריאות צריך לעמוד רופא עצמאי, קופות חולים צריכים לבטל. אז תחרות תהיה בין הרופאים ,רופאים כדי להתפרנס הצתרכו להיות יעילים ,יהיה צורך בפחות רופאם. רוב הפעולות יתבצע באופן אמבולתורי כך שיהיה צורך בפחות בתי חולים. בגלל התחרות בין הרופאים ההבדל בין פריפריה ו מרכז יתמתנו באופן ניכר. הרי רופא שיגלה הזדמנות בפירפריה אפתח שם את הפרקטיקה. היום
דב  |  07.02.19
לכל התגובות