אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נסל של בני לנדא השיקה קו לייצור תאי דלק באופקים צילום: עזרא לוי

בלעדי לכלכליסט

ג'נסל של בני לנדא השיקה קו לייצור תאי דלק באופקים

החברה תשתף פעולה עם ענקית אנרגיה ירוקה אמריקאית בייצור נקי של חשמל בטכנולוגיה חדשה

07.02.2019, 06:50 | ליאור גוטמן

חברת האנרגיה הישראלית ג'נסל פתחה אתמול קו חדש לייצור תאי דלק בטכנולוגיה חדשנית באופקים בשיתוף ענקית האנרגיה הירוקה האמריקאית פלקס בהשקעה של מיליוני שקלים. כך נודע ל"כלכליסט". קו הייצור יעסיק בין עשרות למאות עובדים, לפי הביקושים. החברה כבר מחזיקה בקו ייצור בפתח תקווה.

תא הדלק מייצר חשמל על ידי שימוש במימן וחמצן. מקור החמצן באוויר ומקור המימן בעיבוד מתכות, או במקרה של ג'נסל באמוניה. תוצר הלוואי שלו הוא אדי מים שנפלטים לאוויר. זה תהליך נקי, ללא פליטת מזהמים.

מימין: בני לנדא ורמי רשף, צילום: עזרא לוי מימין: בני לנדא ורמי רשף | צילום: עזרא לוי מימין: בני לנדא ורמי רשף, צילום: עזרא לוי

תא הדלק נפוץ בתעשייה מכיוון שיש לשיטה זו יתרונות, לרבות אפשרות לייצר חשמל מסביב לשעון. בג'נסל העריכו שעלות יחידה שמייצרת כ־5 קילוואט/שעה תנוע בין 40 ל־100 אלף דולר ליחידה. אחד משווקי היעד של החברה הוא צה"ל, שיוכל להחליף את הגנרטורים הניידים ביחידות כאלה תוך חיסכון בכסף ובתחזוקה, ולוותר על חתימה תרמית אם היחידה מעבר לקווים.

ג'נסל, שהוקמה ב־2011, מפעילה מתקנים לייצור חשמל "ירוק" למגזר הציבורי והתעשייה כמו בי"ח הלל יפה. יו"ר מועצת המנהלים ואחד מבעלי המניות הוא בני לנדא. לנדא אמר: "המטרה שלנו בקבוצת לנדא היא להגדיל את התעשייה בארץ, ומכאן קו הייצור החדש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות