אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו וטראמפ: ליגה משלהם צילום: אביגיל עוזי

נתניהו וטראמפ: ליגה משלהם

ישראל איבדה סוף סוף את ההובלה מלמטה בשיעור העוני בקרב ילדים לטובת טורקיה, שבה 25.3% מהילדים חיים מתחת לקו העוני. עכשיו נתניהו יכול סוף סוף לצאת בקמפיין שיתפאר בהישג: בישראל רק כ־23% מהילדים עניים

07.02.2019, 08:38 | אדריאן פילוט

קשה היה לפספס בימים האחרונים את שלטי החוצות הענקיים של הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו, שבהם הוא נראה לוחץ את ידו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, תחת הכיתוב "ליגה אחרת". ואכן, השניים ממוקמים בליגה אחרת לגמרי - של מנהיגי מדינות שאזרחיהן חיים בעוני קיצוני, בלתי סביר ולא מוצדק.

רק לפני כמה ימים עדכנו הכלכלנים של ה־OECD את טבלת שיעורי העוני של המדינות החברות הארגון, כנראה מקור המידע החשוב ביותר בתחום עבור המדינות המפותחות. מי שיבקש לצלול לתוכו ולהכיר את הנתונים המעודכנים ביותר יגלה הפתעה נעימה, כמעט מנחמת, אי שם בתחתית הטבלה: שיעור העוני בישראל כבר אינו הגבוה ביותר בקרב מדינות המערב. טראמפ ידידנו, חברנו לליגה, הצעיד את ארה"ב אל המקום הראשון, מלמטה כמובן. לפי נתוני ה־OECD המעודכנים, שיעור העוני בישראל עומד על 17.7%, בעוד ארה"ב עוקפת אותנו בעשירית האחוז, עם שיעור עוני של 17.8%.

עוני בישראל, צילום: זהר שחר עוני בישראל | צילום: זהר שחר עוני בישראל, צילום: זהר שחר

אז כן, מדובר בעשירית האחוז בלבד. זה פער קטנטן אך יש לו משמעות סימבולית גדולה: אנחנו כבר לא הכי עניים במערב. אפשר לפתוח את השמפניות.

קל וחומר, השינוי הקטן הזה בשיעור העוני משמעותי עבור נתניהו, שנוהג לגייס לקמפיינים שלו את השיפור בפרמטרים המאקרו־כלכליים בישראל. נתניהו נוהג לייחס לממשלותיו את השיפורים הללו, גם במקרים שבהם הם כלל לא קשורים למדיניות שלו ואפילו בכאלו שבהם התרחשו בניגוד מוחלט אליה. מבין שלל הנתונים הללו, נתניהו מטבע הדברים תמיד התעלם משיעור העוני, עקב האכילס של "מר כלכלה".

חבר נוסף בליגה הזאת, שספק אם היה רוצה להימנות על מועדון שבו חברים נתניהו וטראמפ, הוא נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן - שעזר להדיח את ישראל ממקום נוסף של כבוד מפוקפק.

לפי נתונים עדכניים של ה־OECD, ישראל איבדה סוף סוף את ההובלה מלמטה בשיעור העוני בקרב ילדים, הנמדד לגבי בני 0‑17, לטובת טורקיה של ארדואן - שבה 25.3% מהילדים חיו מתחת לקו העוני ב־2015 - השנה האחרונה שלגביה קיימים נתונים. עכשיו נתניהו יכול סוף סוף לצאת בקמפיין שיחגוג את ההישג ויתפאר בכך שבישראל רק כ־23% מהילדים עניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות