אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האטה גלובלית וברקזיט: בריטניה חתכה את תחזית הצמיחה ל-2019 צילום: בלומברג

האטה גלובלית וברקזיט: בריטניה חתכה את תחזית הצמיחה ל-2019

הבנק המרכזי באנגליה הוריד את התחזית הכלכלית לשנה הנוכחית מ-1.7% ל-1.2% - הצמיחה הנמוכה ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי; בבנק בראשות הנגיד קרני ציינו כי ההאטה משתקפת ב"היחלשות הפעילות מחוץ לממלכה וחוסר הוודאות סביב הברקזיט", וחתכו גם את התחזית ל-2020

07.02.2019, 15:23 | שירות כלכליסט

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

הבנק המרכזי של אנגליה (בנק אוף אינגלנד) הזהיר היום (ה') כי בריטניה צפויה לרשום ב-2019 את הצמיחה הכלכלית הנמוכה ביותר מזה עשור, על רקע חוסר הוודאות סביב הברקזיט והאטה עולמית.

קראו עוד בכלכליסט

50 יום לפני 29 במרץ - המועד שבו אמורה המדינה לעזוב את האיחוד האירופי, הוועדה המוניטרית (MPC) של הבנק המרכזי בממלכה, בהובלתו של הנגיד מארק קרני, הודיעה היום פה אחד על השארת הריבית ללא שינוי ברמה של 0.75%.

"הצמיחה הכלכלית של בריטניה הואטה ב-2018 ונראה שהיא נחלשה אף יותר בתחילת 2019", נמסר בהצהרה שפרסמה הוועדה. "ההאטה משתקפת בעיקר בהיחלשות הפעילות מחוץ לבריטניה וההשפעות המקומיות הנובעות מחוסר הוודאות סביב הברקזיט", הוסיפו.

      

הבנק המרכזי של בריטניה, צילום: בלומברג הבנק המרכזי של בריטניה | צילום: בלומברג הבנק המרכזי של בריטניה, צילום: בלומברג


         

במקביל, בבנק המרכזי הורידו את התחזית הכלכלית ל-2019, כך שכעת ההערכה היא כי הכלכלה תתרחב ב-1.2%, זאת לעומת תחזית של 1.7% מנובמבר.

זו הירידה החדה ביותר בתחזית מאז התקופה מיד לאחר משאל העם על הברקזיט ביוני 2016. פירוש הדבר, שקובעי המדיניות בבנק המרכזי מעריכים כעת כי בריטניה תצמח בשיעור הנמוך ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי. עבור 2020, התחזית היא כי הצמיחה הכלכלית תעמוד על 1.5% לעומת תחזית קודמת של 1.7%.

        

מארק קרני, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, צילום: בלומברג מארק קרני, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה | צילום: בלומברג מארק קרני, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, צילום: בלומברג

        

התחזית של הבנק התפרסמה כשברקע ראש הממשלה תרזה מיי נפגשת בבריסל עם מנהיגי האיחוד האירופי, במטרה לשכנע אותם לבצע שינויים מחייבים משפטית בהסכם הברקזיט. השינוי המהותי שהיא מבקשת קשור לפתרון שהושג לגבי סוגיית הגבול האירי.

לאור התנגדות האיחוד האירופי לבצע שינויים בהסכם, מתגבר החשש בקרב המשקיעים לתרחיש של ברקזיט בלי הסכם מוסדר (ברקזיט קשה). במקרה כזה, בבנק המרכזי של אנגליה כבר הודיעו כי ישקלו להעלות את הריבית בניסיון לפצות על הירידה הצפויה בשווי הפאונד. עם זאת, מרבית הכלכלנים מעריכים כי בבנק דווקא יורידו את הריביות כדי לרכך את המכה שתספוג הכלכלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות