אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקופה הקטנה של דרעי: "שילוב הרסני בין שחיתות לבין פוליטיקה סקטוריאלית" צילום: אלכס קולומויסקי

נחשף בכלכליסט

הקופה הקטנה של דרעי: "שילוב הרסני בין שחיתות לבין פוליטיקה סקטוריאלית"

תגובות רבות לתחקיר "כלכליסט" מהבוקר, על כך ש-20% מתקציב הפרויקטים הציבוריים של המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, הופנה לבתי כנסת וישיבות וכן על התניית מתן תקציב לאירועים חרדיים, בחיוב הפרדה עד כדי הדרת נשים מהמרחב, למרות שהחוק אוסר זאת. שדולת הנשים דורשת ביטול הקריטריון

10.02.2019, 11:39 | שחר אילן

שדולת הנשים דורשת לבטל לאלתר את הקריטריון הבלתי חוקי שחשף "כלכליסט" המחייב הפרדה בין המינים באירועים חרדיים. תגובות קשות במערכת הפוליטית לממצאי תחקיר "כלכליסט" שפורסם היום כיצד הפך אריה דרעי את המשרד לקופה ב' של מפלגתו.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה, אמרה ש"אזרחי ישראל סובלים משלטון מושחת שביטחונם, יציבותם הכלכלית ועתידם לא מעניין אותו". מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב אמר ש"מדובר בשילוב הרסני בין שחיתות לבין פוליטיקה סקטוריאלית מהזן הגרוע ביותר, שחוזר על עצמו בכל משרד בו נמצא השר דרעי".

תחקיר "כלכליסט" שפורסם הבוקר חשף כי 20% מתקציב הפרויקטים הציבוריים של המשרד הופנה לבתי כנסת וישיבות. רבע מתקציב אירועי התרבות הגיע לאירועים של חרדים. קריטריון בלתי חוקי של המשרד מחייב שאירועי תרבות חרדיים יערכו בהפרדה. קריטריון נוסף אוסר לממן אירועים ביום העצמאות ויום הזיכרון, בעוד המשרד מממן אירועים רבים בסוכות, חנוכה ופסח. התמיכות לכלל מבני הציבור למיעוטים הוא רק כחצי מהתקציב למבני דת ליהודים.

אריה דרעי. המשרד לפיתוח פריפריה הפך לקופה קטנה, צילום: גיל יוחנן אריה דרעי. המשרד לפיתוח פריפריה הפך לקופה קטנה | צילום: גיל יוחנן אריה דרעי. המשרד לפיתוח פריפריה הפך לקופה קטנה, צילום: גיל יוחנן

שדולת הנשים פנתה היום לשר דרעי וליועץ המשפטי של משרדו עו"ד מרון כליפה בדרישה לבטל את הקריטריון להקצבות שחשף "כלכליסט" המחייב לקיים אירועים לחרדים בערים מעורבות בהפרדה בין המינים.

מכתב השדולה מציין כי "הדרת נשים מהמרחב הציבורי והפלייתן בקבלת שירות ציבורי הן פעולות אסורות, המנוגדות לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו וכן מהוות הפרה של חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים". עוד היא כותבת כי "גם המלצות הצוות המשרדי לבחינת תופעת הדרת הנשים אשר קיבלו תוקף של החלטת ממשלה קובעות כי אין ליצר או לאפשר הסדרי הדרה או הפרדה בין גברים לנשים באירועי תרבות כגון אלה"

השדולה דורשת "לבטל את הסעיף המפלה במבחן התמיכות האמור וכי תקבעו בנוהל באופן מפורש כי תקצוב אירוע תרבות על ידי משרדכם יותנה בכך שהאירוע יתקיים תוך שמירה על שוויון מגדרי מלא וכי אירועי תרבות הפתוחים בפני בני מין אחד בלבד או בהפרדה מגדרית לא יזכו בתקצוב המשרד".

יו"ר ועדת השקיפות של הכנסת ח"כ סתיו שפיר אמרה בתגובה כי "הכסף שהולך לקומבינות של שרי הממשלה היה יכול להגיע לבתי החולים הקורסים, לסיוע למשפחות הדיור הציבורי ולטיפול בקשישים ובאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות שחיים בהזנחה נוראית בגלל מדיניות הממשלה. אזרחי ישראל סובלים משלטון מושחת שביטחונם, יציבותם הכלכלית ועתידם לא מעניין אותו, ואנחנו חייבים לשנות זאת".

שר הרווחה לשעבר ח"כ מאיר כהן מיש עתיד, אמר ש"מדובר בניצול ציני של כספי ציבור לטובת הסקטור של השר ובנתונים קשים שמטילים צל כבד על פעילות המשרד". לדבריו, "המשרד שהוקם כדי לפתח את הבריאות, החינוך, הרווחה והתרבות ביישובי הפריפריה. הממשלה הזו חצתה כל קו אדום בזלזול שלה בכספי ציבור".

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו אמר ש"משרד לפיתוח הנגב והגליל הפך למשרד לפיתוח מבני דת ואירועים לאוכלוסיה החרדית כשבדרך גם מפסיקים לתקצב את אירועי יום העצמאות והזיכרון. נראה ששר הפנים והפריפריה לא מסתפק בלסגור את המרכולים שהיו פתוחים בשבתות במשך עשרות שנים, אלא גם רוצה לפגוע בימי העצמאות והזיכרון לחללי צה"ל".

מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב, המועמד לרשימת העבודה לכנסת, אמר ש"מדובר בשילוב הרסני בין שחיתות לבין פוליטיקה סקטוריאלית מהזן הגרוע ביותר, והפעם על חשבונם של תושבי הפריפריה שזקוקים להשקעות ממשלתיות ברווחה בתעסוקה בתשתיות ובחינוך כמו אוויר לנשימה. התופעה הזו חוזרת על עצמה בכל משרד בו נמצא השר דרעי". לדבריו, "ברית הבלתי קדושה בין המפלגות החרדיות, נתניהו והימין הקיצוני ממשיכה להסיט את הנכסים של הציבור כולו למגזרים מסוימים, על חשבון הצרכים החברתיים הבוערים ביותר".

 
בתקופת דרעי תקציב המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל גדל בתקופת דרעי תקציב המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל גדל בתקופת דרעי תקציב המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל גדל

מחזיקת תיק מעמד האישה בהנהלת עיריית ירושלים לורה ורטון ממרצ דרשה "להקפיא כל מימון שלא תואם את יעדי המשרד ולהעמיד ולדין מי ששותף לגזל הכספים לצורך אינטרסים אישיים ופסולים. לדבריה, "במקרה של המשרד לפיתוח הפריפריה המכה כפולה: גם ממשיכים להזניח ואף ומנציחים פערים במקום לקדם מטרות של "צמיחה כלכלית" וגם מזרימים כסף להפרדה מגדרית אסורה ולפעילות שחותרת תחת ערכי ויעדי המדינה".

מנכ"ל עמותת "ישראל חופשית" אורי קידר אמר ש"כרגיל, לא קשה לראות שמי ששקוף לשר דרעי זה כל מי שלא נמנה על מי שהשר מזהה כקהל מצביעים פוטנציאלי שלו. מי שרוממות אחדות ישראל בפיו לא מהסס, כרגיל, להפנות משאבים פוליטיים רק לאן שנראה לו שיוכל לקצור רווח פוליטי."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
הביאו את התגובות של כולם ' יש עתיד' ישראל ביתנו וכו' חוץ ממי שאמור להגיב
מדוע לא הביאו את התגובה של המשרד לפיתוח פריפריה נגב גליל. המשרד דואג למוחלשים ולפריפריה אגב בדו"ח שם כתוב שהמיעוטים הם כפול מהחרדים אבל הם לא שמו לב לכך שלמעלה כתוב שנתנו 21 מיליון ליהודים (לא דווקא חרדים) והיהודים הם וודאי יותר מכפול מהמיעוטים... חוץ מזה מה רוצים מרצ וכל השאר מהחרדים הם רוצים הפרדה זה אורח חייהם ומבחינתם לעשות אירוע מעורב זה פגיעה בכבוד האדם וחירותו מי הפריע לחילונים באירועים שלהם הם אוהבים ככה שיהנו לדעתי זו כפייה חילונית
נריה מאיר  |  10.02.19