אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האגף לפיקוח על ייצוא ביטחוני: ירידה של 27% בבקשות לרישיונות ייצוא

האגף לפיקוח על ייצוא ביטחוני: ירידה של 27% בבקשות לרישיונות ייצוא

במסגרת שנתיים לרפורמה בפיקוח על הייצוא הבטחוני. ב-2018 הוגשו לאפ"י 5,700 בקשות לרישיונות ייצוא, ו-26 אלף בקשות לרישיונות שיווק, כך עולה מנתונים שפרסם היום האגף."שנתיים לאחר השקת הרפורמה, ניתן לומר שמימשנו את יעודה המרכזי" כך מסרה רחלי חן, ראשת אפ"י

10.02.2019, 14:37 | עמרי מילמן

כיום במרשם היצואנים של משרד הביטחון רשומים כ-1,600 יצואנים בטחוניים. ב-2018 הוגשו לאפ"י (אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון) 26 אלף בקשות לרישיונות שיווק, המהווים אישור ראשוני לשיווק מוצר לחו"ל. כן הוגשו 5,700 בקשות לרישיונות ייצוא, המהווים אישור סופי לייצוא מוצר לחו"ל. כך עולה מנתונים שפרסם היום האגף.

עוד עולה מהנתונים, כי בסיכום שנתיים לרפורמה בפיקוח על הייצוא הביטחוני, במסגרתה נעשו מספר הקלות ליצואנים, צומצמו ב-27% מספר רשיונות הייצוא. בנוסף עולה, כי צמצום רשימת המוצרים המוחרגים שמחוייבים בהליך רישוי דו-שלבי (רישיון שיווק ורישיון ייצוא בנפרד) מתוך המוצרים הבלתי מסווגים, למדינות אליהן מותר לייצא באופן כמעט אוטומטי, הביא לירידה של 56% במספר הבקשות לרישיונות שיווק.

משמאל: רחלי חן, ראשת אפ"י, עם מנכ"ל משרד הבטחון אודי אדם משמאל: רחלי חן, ראשת אפ"י, עם מנכ"ל משרד הבטחון אודי אדם משמאל: רחלי חן, ראשת אפ"י, עם מנכ"ל משרד הבטחון אודי אדם

הרפורמה הוציאה מרשימת הפיקוח את מרבית מוצרי הסייבר הבלתי מסווג, את משפחת מוצרי האלקטרואופטיקה (אמצעי תצפית, ראיית לילה וכו') מוצרי לוויינות אזרחיים ועוד. לצד ההקלות השונות במסגרת אותה רפורמה, הוחלט גם על הגברת הפיקוח והאכיפה.

לפי הדיווח של אפ"י, ב-2018 טיפל האגף ב-150 אירועים של חשד להפרת חוק הפיקוח. האגף ביצע 11 שימועים ליצואנים שנחשדו כי עברו על החוק, עליהם הוטלו קנסות מנהליים בהיקף של 2.25 מיליון שקל, כאשר ארבעה יצואנים ביטחוניים נקנסו בסכום של מעל 200 אלף שקל. יצואן ביטחוני אחד נקנס בסכום של 610 אלף שקל.

ראשת אפ"י, רחלי חן מסרה כי:"שנתיים לאחר השקת הרפורמה, ניתן לומר שמימשנו את יעודה המרכזי - הורדת הנטל הרגולטורי על היצואנים הביטחוניים וצמצום לוחות הזמנים תוך הפניית משאבים להידוק הפיקוח על היצוא הביטחוני, במקומות שהוא נדרש יותר. אנחנו בחצי הדרך ובשנה הקרובה נאשר הקלות נוספות שיסייעו לתעשייה הביטחונית הישראלית להתחרות בשווקים נוספים בעולם. במקביל לפעילויות, נמשיך ליזום ימי עיון והדרכות ליצואנים במגוון תחומים העוסקים בפיקוח על היצוא הביטחוני. אני מבקשת להביע את הערכתי ליצואנים הביטחוניים שמגלים אחריות רבה והבנה לצורך בפיקוח ושמירה על נכסיה האסטרטגיים של מדינת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות