אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה מקדם הקמת גוף חדש שיאגד את 2 ארגוני המבקרים הפנימיים צילום: יאיר שגיא

מבקר המדינה מקדם הקמת גוף חדש שיאגד את 2 ארגוני המבקרים הפנימיים

בישראל 2 ארגונים של מבקרים פנימיים - לשכת המבקרים הפנימיים ואיגוד המבקרים הפנימיים. בסופ"ש הם הגיעו להסכמות להקמת גוף אחד בשם לשכת המבקרים הפנימיים - IIA ישראל

10.02.2019, 15:57 | אמיתי גזית
הסכמות לאיחוד בין 2 ארגוני הגג של המבקרים הפנימיים הושגו בסוף השבוע האחרון לאחר הליך גישור ארוך שהתנהל במשרד מבקר המדינה, על ידי מנכ"ל המשרד אלי מרזל, שבעצמו שימש בעבר מבקר פנים של חברת מקורות.

על פי ההסכמות שני הארגונים - לשכת המבקרים הפנימיים ואיגוד המבקרים הפנימיים - יקימו ישות משפטית חדשה בשם לשכת המבקרים הפנימיים - IIA ישראל.

למבקרי הפנים יש שני ארגוני גג מאז 2011. עד אז לשכת המבקרים הפנימיים הייתה הגוף היחיד ששמש ארגון גג למבקרי פנים. הלשכה הייתה כפופה ללשכת העולמית של מבקרי הפנים-IAA, פעלה תחת הנחיותיו, והסמיכה מבקרים על פי אמות המידה שקבע הארגון העולמי. מחלוקת בין IAA העולמי ללשכה הישראלית הובילה לניתוק הקשר והקמת גוף חדש בישראל בשם איגוד המבקרים הפנימיים.

אלי מרזל, מנכ"ל משרד מבקר המדינה אלי מרזל, מנכ"ל משרד מבקר המדינה אלי מרזל, מנכ"ל משרד מבקר המדינה

פיצול הכוח בין שני ארגונים, מחליש את מעמדם של מבקרי הפנים, שגם כך מתקשים לפעול שכן תפקידם לבקר את הגוף שמעסיק אותם.

אחד האתגרים של הארגון החדש יהיה לצקת תוכן לחוק הביקורת הפנימית שחוקק ב-1992, אך עד עתה לא תוקנו תקנות שמאפשרות ליישם את החוק. בין היתר לא הוגדר איזה משרד ממשלתי אמון על יישום החוק, אילו סנקציות יוטלו על גוף שאינו משתף פעולה אם מבקר פנים, מה צריך לכלול דו"ח ביקרות פנימית ועוד.

מבקר המדינה יוסף חיים שפירא כתב בהודעתו על המתווה למיזוג הארגונים: "הקרע שהתגלע לפני כמה שנים בין שני הארגונים הוביל לקשיים משמעותיים בקביעת תקנים מקצועיים מקובלים לעריכת ביקורת פנימית בישראל וכן היווה חסם לקידום התקינה בחוק הביקורת הפנימית".

עו"ד מירי גרוסמן, נשיאת לשכת המבקרים הפנימיים אמרה ל"כלכליסט", כי "חייבים לחזק ולהעצים את מעמד הביקורת הפנימית, כיום מבקרי הפנים חשופים בצריח. חייבים לגרום לכך שהמבקרים הפנימיים לא יהיו תלויים בגוף המבוקר. אם הם עושים את העובדה ללא מורא ובצורה מקצועית מהר מאוד הם מוצאים את עצמם בהתנכלות או סמוך לדלת. הגוף החדש ישרוד רק אם יוכיח שהוא מהווה משענת איתנה למבקרי הפנים ולמען העצמתה של הביקורת הפנימית גם על ידי הגדלת שעות הביקורת בגופים המבוקרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות