אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לבקשת ראש העיר החדש של כפ"ס: המחוזית הקפיאה הדיונים על תוכנית המתאר צילום: דנה קופל

לבקשת ראש העיר החדש של כפ"ס: המחוזית הקפיאה הדיונים על תוכנית המתאר

לדברי רפי סער, "זו תוכנית הנדסית עם מעט מאוד נשמה שלא לוקחת בחשבון נושאים מהותיים לעיר, ביניהם זוגות צעירים, פרויקט מחיר למשתכן, היבטים תחבורתיים אזוריים וחשוב לא פחות, הרחבת אזורי התעסוקה"

10.02.2019, 16:48 | בילי פרנקל

ראש עיריית כפר סבא החדש, רפי סער, ביקש הבוקר (א') מוועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז, למשוך את תוכנית המתאר הכוללנית לעיר ולהשיב אותה לבחינה מחודשת.

קראו עוד בכלכליסט

הדיון המיוחד בוועדה נערך לבקשת סער. בעקבות הודעת ראש העירייה החליטה הוועדה המחוזית להעניק אורכה של 6 חודשים לעיריית כפר סבא לצורך גיבוש עמדתה ביחס לתוכנית המתאר לעיר.

מדובר בתוכנית שהוחלט להפקידה ביוני 2017, לאחר שאושרה בוועדה המקומית. התוכנית נועדה להוות מסגרת תכנונית שתאפשר גידול והתפתחות אוכלסיית העיר לכ-150 אלף. מאז הפקדתה ניהלו תושבים בעיר מאבק נגדה, בטענה לתכנון לקוי שאינו לוקח בחשבון נושאי תשתית ותחבורה מהותיים.

מאבק התושבים זוכה כאמור לרוח גבית מצד העירייה. במהלך הדיון, שנערך בהשתתפות נציגי התושבים, הגיש סער חוות דעת של העירייה, לפיה יש למשוך את התוכנית ולהחזיר אותה לדיון חוזר בוועדה המקומית לשם בחינה מחודשת וביצוע תיקונים נדרשים. 

רפי סער, ראש העירייה החדש של כפר סבא, צילום: דנה קופל רפי סער, ראש העירייה החדש של כפר סבא | צילום: דנה קופל רפי סער, ראש העירייה החדש של כפר סבא, צילום: דנה קופל

"זו תוכנית הנדסית עם מעט מאוד נשמה", אמר סער בדיון. "התוכנית לא לוקחת בחשבון נושאים מהותיים לעיר, ביניהם זוגות צעירים, פרויקט מחיר למשתכן, תוכניות ותמ"ל (ועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור – ב.פ), הרחבת גבולות העיר, היבטים תחבורתיים אזוריים וחשוב לא פחות, הרחבת אזורי התעסוקה".

עוד ציין ראש העירייה, כי "תוכנית המתאר היא בעלת חשיבות גבוהה לעיר, שכן היא תשרת את הציבור עשרות שנים קדימה. עיריית כפר סבא בהנהגתי מובילה מדיניות חדשה, את תפיסת עולמי לשקיפות ולשיתוף הציבור בסוגיות מהותיות לעיר כפי שהתחייבתי לאורך קמפיין הבחירות. חשוב לי להחזיר את התכנית לוועדה המקומית, לשמוע את עמדת התושבים ולבצע בתכנית את התיקונים הנדרשים. יש לאפשר לי כראש העיר החדש בכפר סבא לפעול באופן מיטבי למען תושבי העיר, כך שניצור תכנית שתקבל את אמון הציבור ולאחר דיאלוג מהותי עימו. סוף מעשה במחשבה תחילה".

במהלך הדיון הדגישו המתנגדים כי התוכנית הופקדה לפני היוזמה שקודמה בותמ"ל, להוסיף 4,500 למושב צופית הסמוך.

בוועדה המחוזית מסרו כאמור, כי נעתרו לבקשה והחליטו לדחות את הדיון לשמיעת ההתנגדויות בתוכנית המתאר הכוללנית לכפר סבא לתקופה של חצי שנה. זאת, על מנת לאפשר לעירייה ולגורמי המקצוע שלה פרק זמן של 6 חודשים, לצורך גיבוש עמדה ביחס להתנגדויות שהוגשו לתוכנית. החלטה זו נתקבלה על רקע בקשת עיריית כפר סבא וראש העיר הנבחר רפי סער ללמוד את הדברים ולקיים שיתוף ציבור בנושאים השונים.

מהוועדה נמסר כי "הוועדה המחוזית סברה, כי בהינתן העובדה שמדובר בתוכנית מתאר כוללנית שתתווה את תכנונה העתידי של העיר, ראוי ונכון לקבל את התייחסותם המפורטת של גורמי המקצוע והוועדה המקומית לתוכנית ולהתנגדויות שהוגשו ביחס אליה. בנסיבות אלו הוחלט לתת לוועדה המקומית פרק זמן של 6 חודשים, במהלכם תגובש התייחסות הועדה המקומית לתכנית ולהתנגדויות".

בוועדה הוסיפו כי מכיוון שהעירייה מתפקדת כבר למעלה מחצי שנה ללא מהנדס או אדריכל, לא נתקבלה התייחסות של גורמי המקצוע והוועדה המקומית להתנגדויות שהוגשו לתוכנית. בנסיבות אלה ניתנה לוועדה המקומית פרק זמן ללמוד את הנושאים השונים ולגבש את עמדתם.

מירית שקד-ברק, ממובילות המאבק כנגד תוכנית המתאר וממייסדות "מטה המאבק לבינוי שפוי", המאגד התנגדויות תושבי רשויות מקומיות מכל רחבי הארץ, ציינה כי מאז הפקדת התוכנית לפני כשנתיים הוגשו נגדה אלפי התנגדויות. "נקבעו דיונים כאן בוועדה וכל פעם נדחו בגלל מחדל זה או אחר. כיום יש ראש עיר חדש, אשר קיבל מנדט מהציבור ואשר מבקש לתכנן אותה מחדש בשיתוף הציבור ולטובת הציבור. אנו אלה שצריכים לחיות עם השלכות התוכנית ולכן אנו מבקשים מכם להחזירה לעיר על מנת שתכנונה ואישורה יתנהל ללא רבב", אמרה שקד-ברק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות