אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפריימריז בעבודה נפתחו, גבאי מצפה ל-40% הצבעה צילום: מוטי קמחי

הפריימריז בעבודה נפתחו, גבאי מצפה ל-40% הצבעה

כ-60 אלף מתפקדים ב-84 מוקדים יכריעו את גורלם של 44 מועמדים, שלפי הסקרים - רובם הגדול לא יהיה בכנסת. גבאי: "מקדמים את המפלגה, לא עסוקים במי על חשבון מי". יחימוביץ' לתומכיה: "זקוקה לכם". פרץ: "מאמין שמודעים לגודל השעה". כבל: "מתכוון להישאר ולהילחם"

11.02.2019, 10:43 | כתבי ynet

ב-10:00 הבוקר (ב') נפתחו 84 הקלפיות שהוצבו ברחבי הארץ: כ-60 אלף מתפקדי מפלגת העבודה יוצאים להצביע ו-44 מתמודדים מתחרים על המקומות ברשימה של המפלגה לכנסת ה-21. ההצבעה ממוחשבת ואתר ההצבעה המרכזי ממוקם בגני התערוכה (אקספו תל אביב). הקלפיות יסגרו בשעה 21:00 ותוצאות ההצבעה צפויות להתפרסם בסמוך לשעה 23:00.

המועמדים יקוו להשתלב במקומות הריאליים המעטים שנשארו למפלגת העבודה להציע. ההערכה היא שאחוזי ההצבעה יהיו נמוכים, מה שיגביר ויגדיל את השפעת הדילים ורשימות המומלצים שהופצו בימים האחרונים.

יו"ר המפלגה, אבי גבאי אמר הבוקר לאולפן ynet כי "יום בחירות במפלגה דמוקרטית זה יום חג. אין לי ספק שתהיה לנו נבחרת הכי טובה בכנסת, אני מכיר את כל 120 חברי הכנסת, ואני אומר שהנבחרת שלנו הכי יודעת מה צריך לעשות, הכי אידאולוגית, הכי נלחמת, ואני בטוח שתיבחר נבחרת מעולה".

אבי גבאי מגיע להצביע, צילום: מוטי קמחי אבי גבאי מגיע להצביע | צילום: מוטי קמחי אבי גבאי מגיע להצביע, צילום: מוטי קמחי

גבאי טען כי אין חברי כנסת שהם "גיבנת" למפגה אך ציין בהקשר לרשימות המומלצים כי "באופן טבעי, יש כאלה שאתה רוצה יותר ורוצה פחות. זה בסדר גמור, זה חלק מהחיים".

גבאי קורא להצביע בפריימריז

בנוגע לסיכויי ההצלחה בבחירות ומצב המפלגה בסקרים הוסיף גבאי: "הסיפור כרגע הוא מי יכול לנצח ומי יכול לייצר מהפך. אנחנו המפלגה היחידה בגוש שמתחייבת למהפך שלטוני, ואומרת שנשב רק בקואליציה של שינוי. יש לנו גם דרך, לכן בסופו של דבר אנשים יבינו שהצבעה למפלגת העבודה, זה הפתק היחיד שמספק תעודת ביטוח שהקול שלך הולך למהפך שלטוני וגם לאידיאולוגיה שלך".

עוד טען גבאי כי אינו מתחרט על הפרידה מציפי לבני ומפלגת "התנועה": "עובדתית, הירידה בסקרים קרתה חודש אחרי כתוצאה מהכניסה של גנץ, בשלב מסוים כשאתה מבין שזה לא עובד אז צריך לדעת להיפרד, אנחנו אחרי זה, מסתכלים קדימה".

סתיו שפיר עם תומכים, צילום: דנה קופל סתיו שפיר עם תומכים | צילום: דנה קופל סתיו שפיר עם תומכים, צילום: דנה קופל

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ פנתה אל תומכיה: "אני זקוקה לכם יותר מאי פעם, ומבקשת, בלי להתבייש, כל עזרה שתוכלו להושיט לי. לא קל לי לומר זאת, אבל אם לא תנהרו היום לקלפיות, בהמוניכם, ותציבו אותי במקום גבוה - יתכן מאוד שלא אהיה בכנסת הבאה. מיעוט מצביעים, בשילוב עם כמה דילים ורשימות חיסול – משמעותם מיקום נמוך שלי. זאת האמת. אחוז גבוה של מצביעים חופשיים – יציב אותי ועוד כמה ח"כים מצויינים במקום גבוה, וזה יהיה האות לשינוי מגמה ולעליה בסקרים. מבטיחה".

ח"כ איתן כבל מסר: "אני מכיר את חברות וחברי מפלגת העבודה מעל 30 שנה וסומך עליהם שיידעו לשים בצד את רשימת החיסול ולבחון אותי על בסיס העשייה שלי למען אזרחי ישראל ותנועת העבודה. בכל מקרה אני מתכוון להישאר ולהילחם על עתידה של תנועת העבודה שהקימה את המדינה כדי שתחזור למקומה הראוי בפוליטיקה הישראלית".

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

עמיר פרץ אמר כי: "אני מאמין כי חברי המפלגה מודעים לגודל השעה ובפריימריז שיתקיימו מחר יבחרו נבחרת מצוינת שנחושה לשנות את המגמה הקיימת היום. הנבחרת צריכה לכלול מועמדים בעלי ניסיון עשיר בתפקידים ביצועיים לצד מועמדים חדשים שיצמחו עם המפלגה. זכיתי לשרת את הציבור כבר ארבעה עשורים. זכיתי להיות שר הביטחון, סגן ראש הממשלה, יו"ר מפלגת העבודה ויו"ר ההסתדרות. הייתה לי הזכות לעשות מהלכים בעלי חשיבות היסטורית למדינת ישראל כולה – בכלכלה, בחברה ובביטחון. מחר, חזקים ביחד, עושים את המהלך הנכון, למען עתיד ילדינו".

רשימות החיסול והשריונים

קבוצות שונות, כמו זו של ההסתדרות ופעילים מרכזיים במגזר הקיבוצים, הפיצו רשימות מומלצים, אולם ברבות מהן מופיעים הח"כים הבכירים שמכהנים כבר היום בכנסת. במקרה כזה, החמישייה הראשונה יכולה להסתמן עם איציק שמולי, שלי יחימוביץ', עמיר פרץ, סתיו שפיר, ועמר בר-לב. לפי ההערכות, הח"כיות רויטל סויד ומרב מיכאלי מזנבות בחמישייה הראשונה במטרה להפתיע ולהיבחר במקום גבוה.

המצב ברשימה מסובך. בעשירייה הראשונה ישנם מקומות לשבעה מועמדים בלבד. במקום הראשון נמצא יו"ר המפלגה אבי גבאי. בנוסף לכך, גבאי יכול לשריין שני

מועמדים אישיים במקום השני והעשירי. גם אם הסקרים האופטימיים נכונים, מפלגת העבודה תקבל עשרה מנדטים והמשמעות היא שרק שבעה ח"כים מתוך 14 ח"כים מכהנים ייבחרו לרשימה – והשאר ילכו הביתה.

גבאי עצמו החליט בסופו של דבר שלא לפרסם "רשימת מומלצים" אישית שלו, כפי שנחשף ב-ynet, אולם באופן סמוי הוא המליץ על שישה מועמדים ברשימה, בהם שמולי, יחימוביץ', פרץ, שפיר, בר-לב ומיכאלי.

יו"ר העבודה ממתין לראות איך תיראה רשימת המפלגה אחרי הפריימריז ורק אז יחליט אם לממש את שני השריונים שנתנו לו. בכירים בעבודה העריכו שגבאי לא ישתמש בשריונים אם לא יצליח להביא דמות יוצאת דופן לרשימה. במקרה כזה, הוא יעדיף לקדם את הח"כים ברשימה וכך לרכך את הביקורת הפנימית נגדו במפלגה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות