אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל טוטאל: "לא נשקיע בישראל – זה מסובך מדי"; שטייניץ: "הם חיים בעבר" צילום: רויטרס

מנכ"ל טוטאל: "לא נשקיע בישראל – זה מסובך מדי"; שטייניץ: "הם חיים בעבר"

בישראל זועמים על דבריו של מנכ"ל חברת הנפט הצרפתית שאמר כי העסקאות בישראל לא יהיו גדולות מספיק כדי להצדיק את הסיכונים הנלווים, בין השאר בשל התחרות באזור. שר האנרגיה: "נשקול את התגובה שלנו לעניין, כי חרם על ישראל כלל לא מקובל עלינו"

11.02.2019, 14:28 | שירות כלכליסט
בישראל זועמים על דבריו של מנכ"ל חברת הנפט הצרפתית טוטאל, שאמר בראיון לפייננשל טיימס, כי ישראל היא מדינה "מסובכת" מדי להשקיע בה. שר האנרגיה יובל שטייניץ שנמצא בלונדון לדיונים על שיתופי פעולה בסקטור האנרגיה, אמר לעיתון בתגובה, כי חברות כמו טוטאל שמסרבות להשקיע בישראל חיות בעשורים קודמים והן מושפעות מה"דיקטטורה והרודנות" של טהרן.

קראו עוד בכלכליסט

"אני דוחה את זה מכל וכל. אני חושב שזו תפיסה נוראית", הוסיף שטייניץ. "נשקול את התגובה שלנו לעניין, כי חרם על ישראל כלל לא מקובל עלינו".

שר האנרגיה יובל שטייניץ, צילום: עמית שעל שר האנרגיה יובל שטייניץ | צילום: עמית שעל שר האנרגיה יובל שטייניץ, צילום: עמית שעל

מנכ"ל טוטאל פטריק פויאן, אמר בריאיון שהעניק השבוע לפיננשל טיימס, כי "מסובך" מדי להשקיע בישראל, על אף התפקיד ההולך וגדל של המדינה כיצרנית גז. מדבריו עולה, כי הקשרים של החברה עם מדינות אחרות במזה"ת הן שמונעות ממנה לעשות עסקים עם ישראל. "אנחנו אוהבים סיטואציות מורכבות, אך רק עד נקודה מסוימת", אמר. עוד הוסיף כי העסקאות בישראל לא יהיו גדולות מספיק כדי להצדיק את הסיכונים הנלווים, בין השאר בשל התחרות באזור.

טוטאל הייה אמורה להיות המשקיעה הזרה הגדולה ביותר באיראן, כולל תוכניות לפתח חלק משדה הגז העצום דרום פארס, אולם בעקבות החזרת הסנקציות על ידי ארה"ב היא נאלצה לסגת מהתוכניות.

משאית של חברת האנרגיה הצרפתית טוטאל, צילום: רויטרס משאית של חברת האנרגיה הצרפתית טוטאל | צילום: רויטרס משאית של חברת האנרגיה הצרפתית טוטאל, צילום: רויטרס

בשנה שעברה חתמה החברה ביחד עם נובטק הרוסית וענקית האנרגיה האיטלקית אני, על רישיון לחפש גז מול חופי ביירות. ישאל התנגדה להסכם ובטוטאל התחייבו לא לקדוח במים טריטוריאליים שיש עליהם מחלוקת בין ישראל ולבנון. טוטאל גם פועלת בקפריסין ובמצרים, ובשנה שעברה החברה התרחבה בלוב.

שטייניץ אמר לעיתון בתגובה, כי פיתוח משאבי הגז של ישראל עוזר לשפר את הקשרים עם חלק מהמדינות השכנות, וישראל חתמה על עסקאות ארוכות טווח בשווי של מעל 20 מיליארד דולר למכירת גז למצרים וירדן.

פטריק פויאן, מנכ"ל טוטאל, צילום: רויטרס פטריק פויאן, מנכ"ל טוטאל | צילום: רויטרס פטריק פויאן, מנכ"ל טוטאל, צילום: רויטרס

הוא הוסיף וציין כי חברות בינלאומיות אחרות שמשקיעות בישראל לא נתקלו בבעיות בעולם הערבי, בהן גוגל, לוקהיד מרטין ובואינג. "חברות שפחדו להשקיע בישראל בעבר בגלל העולם הערבי המוסלמי עשו את החישוב הלא נכון", הדגיש, וציין כי בשנים האחרונות נפגש עם שרי האנרגיה של מדינות המפרץ הפרסי. "אם חברה נמנעת מהשקעות בישראל זה רק בגלל שיש לה אינטרסים באיראן, כי העולם הערבי לא מוטרד".

עם זאת בכיר בתעשייה אמר לפייננשל טיימס כי עוד כמה חברות בינלאומיות מעדיפות להימנע מהפוליטיקה הבעייתית במזה"ת. "לא רק טוטאל מתמודדת עם המציאות הסבוכה באזור", טען.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות