אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התאחדות התעשיינים מבקשת מביהמ"ש להצטרף לעתירה לחייב את המדינה להעדיף כחול לבן צילום: עמית שעל

התאחדות התעשיינים מבקשת מביהמ"ש להצטרף לעתירה לחייב את המדינה להעדיף כחול לבן

מדובר בעתירה מנהלית שהגישו חברות תשתיות התקשורת טלדור ופיברנט, בדרישה להוספת סעיף המקנה העדפה לתוצרת כחול לבן במכרז ממשלתי ענק - בהיקף מוערך של מאות מיליוני שקלים - להתקנת ציוד תקשורת בכלל משרדי הממשלה, יחידות הסמך והגופים הנלווים

11.02.2019, 15:02 | אמיתי גזית

התאחדות התעשיינים מבקשת להצטרף לעתירה מנהלית הכוללת דרישה להוספת סעיף המקנה העדפה לתוצרת כחול לבן במכרז ממשלתי ענק - בהיקף מוערך של מאות מיליוני שקלים - להתקנת ציוד תקשורת בכלל משרדי הממשלה, יחידות הסמך והגופים הנלווים.

מדובר בהליך שמתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים בעקבות עתירה שהגישו חברות תשתיות התקשורת טלדור ופיברנט.

קראו עוד בכלכליסט

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, צילום: עמית שעל נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש | צילום: עמית שעל נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, צילום: עמית שעל

היום (ב') הגישה ההתאחדות בקשה להצטרף להליך כצד לעתירה, או לחלופין במעמד של ידיד בית המשפט. בבקשה, שהוגשה באמצעות משרד עורכי הדין עמית, פולק, מטלון, נכתב כי היא מוגשת בשל חשש כי מבית המשפט תצא קביעה אשר "תרוקן מתוכן את הוראות הדין המחייבות מתן העדפה לתוצרת הארץ במכרזים, במטרה ליתן הגנה לתעשייה המקומית".

על פי חוק חובת המכרזים, במכרזים לרכישת טובין (סחורה) המדינה צריכה להעניק להצעות המחיר של יצרנים כחול לבן יתרון של 15% על פני הצעות של יבואנים. אבל, כפי שנחשף ב"כלכליסט" בנובמבר בשנה שעברה, פורסם המכרז המדובר ללא תקנות העדפת תוצרת הארץ. המדינה טוענת מצידה כי ועדת המכרזים החליטה לוותר על העדפת תוצרת הארץ משום שהמכרז אינו עוסק רק ברכישת מוצרי תקשורת, אלא גם באספקת שירותים להתקנת אותם מוצרים של תשתיות התקשורת. על פי עמדת המדינה, היא אינה יכולה לפצל את המכרז לשני מכרזים נפרדים, ולכן הוחלט לקיים מכרז אחד ללא העדפת תוצרת הארץ.

בבקשתה טוענת התאחדות התעשיינים כי ההחלטה הזו של המדינה תוביל "לפגיעה חמורה בתעשייה המקומית. יתרה מכך, העתירה מעלה שאלה עקרונית אשר יש בה להשליך לא רק על העתירה דנן, אלא גם על התקשרויות נוספות של המדינה". בהמשך מסבירים מדוע העתירה עקרונית: "עולה החשש, כי כל עורך מכרז, אשר יהיה מעוניין להימנע מקיום תקנות העדפת תוצרת הארץ, ישלב במכרז אותו הוא מפרסם גם הזמנה למתן שירותים, ובכך יעקוף את החובה לקיים את התקנות ויהפוך אותן לאות מתה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות