אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: מספר רוכשי דירה ראשונה בדצמבר – הגבוה מתחילת העשור צילום: דוד הכהן

האוצר: מספר רוכשי דירה ראשונה בדצמבר – הגבוה מתחילת העשור

מסקירת הכלכלן הראשי עולה כי בחודש שחתם את 2018 נרכשו 5,800 דירות על ידי רוכשי דירה ראשונה - זינוק של 38% לעומת דצמבר 2017; בניכוי הדירות שנמכרו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, עמד סך הרכישות של דירה ראשונה בשוק החופשי על 4,300 דירות - הנתון הגבוה ביותר מאז דצמבר 2015

11.02.2019, 15:21 | בילי פרנקל

רוכשי דירה ראשונה, שהינם - מטבע הדברים - בעיקר זוגות צעירים, חוזרים לשוק. סקירה שמפרסם היום (ב') אגף הכלכלן הראשי באוצר מגלה כי מספר הרכישות של דירה ראשונה הגיעו בחודש דצמבר החולף לרמת שיא של 5,800 דירות - זינוק של 38% בהשוואה לחודש דצמבר 2017, והרמה החודשית הגבוהה ביותר מאז תחילת העשור הנוכחי.

בניכוי הדירות שנמכרו במחיר למשתכן, עמד סך הרכישות של רוכשי דירה ראשונה בשוק החופשי על 4,300 דירות - הרמה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2015.

קראו עוד בכלכליסט

דירה למכירה (ארכיון), צילום: דוד הכהן דירה למכירה (ארכיון) | צילום: דוד הכהן דירה למכירה (ארכיון), צילום: דוד הכהן

לפי הנתונים, מספר העסקאות בשוק הנדל"ן זינק בדצמבר לרמה הגבוהה ביותר מאז מרץ 2016, ועמד על 10,900 דירות - עלייה של 25% לעומת דצמבר 2017, ושל 18% בהשוואה לנובמבר 2018. רמה גבוהה זו נרשמה על רקע גידול חד במכירות במסגרת מחיר למשתכן, לצד עלייה חריגה במכירת דירות בשוק החופשי וכן במכירות משקיעים.

 

המכירות במסגרת מחיר למשתכן הסתכמו ב-1,500 דירות - הרמה החודשית הגבוהה ביותר מאז החלו מכירות במסגרת התוכנית; במקביל, במכירות הקבלנים בשוק החופשי נרשם גידול של 25%, שמוסבר בחלקו במבצעי מכירות שנערכו בעיקר באזור המרכז; במכירות המשקיעים נרשם גידול של כ-50% בהשוואה לדצמבר 2017.

בסיכום שנתי, סך העסקאות עמד ב-2018 על 99,400, בדומה לרמה שנרשמה בשנת 2018; אולם, בניכוי המכירות המסובסדות הוא ירד ב-4% בהשוואה לשנה שלפני והסתכם ב-90 אלף.

גידול חד ברכישות באזור המרכז

בסך הכל נמכרו בחודש דצמבר 3,800 דירות חדשות, הרמה הגבוהה ביותר מאז חודש יוני 2015 - אז נרשם שיא היסטורי במכירת דירות, על רקע הקדמת רכישות מצד משקיעים טרם הכבדת מס הרכישה. בניכוי מכירות בסבסוד ממשלתי עמדו מכירות הקבלנים בשוק החופשי על 2,300 דירות - הרמה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2016 ועלייה של 25%, כאמור, בהשוואה לדצמבר אשתקד.

בפילוח גיאוגרפי של הדירות שנרכשו על ידי רוכשי דירה ראשונה, בולט גידול חד של 48% באזור המרכז וברחובות. בסקירה אף מצויין כי מבצע המכירות שערכו גינדי ומועדון הצרכנות חבר באור יהודה לזכאי מחיר למשתכן, תרם באופן משמעותי לגידול ברכישות הזוגות הצעירים באזור זה. מנגד, באזור נתניה הוסיף לרדת רכישות דירה ראשונה בשוק החופשי בשיעור חד של 20%.

מניתוח רמות המחירים עולים פערים לעומת מחירי השוק, הנעים בין 30% במרכז ל-7% בלבד בפריפריה. "אף כי הבדלים אלו בפערי המחיר עשויים להיות מוסברים בין היתר בפערי איכות בין הדירות בשוק החופשי לדירות המסובסדות, תוך שונות בפערים אלו בין האזורים, עדיין סביר להניח כי פערים אלו מבטאים גם שיעור הנחה שונה בין האזורים", נכתב בסקירה.

בהתאם, הגידול החד במכירות הקבלנים בשוק החופשי התרכז באזור המרכז וברחובות, כמו גם בחדרה. בתוך כך מצוין כי אזור המרכז בולט עם רמות מחירים נמוכות של הדירות שנמכרו, בהשוואה לחודשים הקודמים. אלו עשויות להיות מוסברות בשלב מוקדם יחסית של חלק מהמכירות הללו, ביחס לתאריך המשוער של מסירת הדירה. כך מודגם, כי לפי דיווחי הקבלנים לרשות המסים, רק 15% מהדירות שנמכרו בחודש דצמבר בשוק החופשי במרכז יימסרו לבעליהן בפרק זמן שלא יעלה על 24 חודשים - שיעור נמוך בהשוואה ארצית ובהשוואה לאזור עצמו ב-10 החודשים הראשונים של 2018.

הגידול החד במכירות הקבלנים בחודש דצמבר מתבטא גם בתזרים המזומנים הפוטנציאלי, שהגיע לסך של 6.4 מיליארד שקל - הרמה הריאלית הגבוהה ביותר מאז יוני 2015 ועלייה ריאלית של 30% בהשוואה לדצמבר אשתקד. כ-30% מהתזרים נובע ממכירות במסגרת "מחיר למשתכן", בדומה למשקל התוכנית בדצמבר אשתקד.

הירידה ברכישות משפרי דיור נבלמה

עוד עולה, כי ברכישות משפרי הדיור נרשמה עלייה של 17% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ושל 10% לעומת החודש הקודם. בסקירה מצוין כי בשלושת החודשים האחרונים נבלמה הירידה ברכישות משפרי הדיור, אך בסיכום שנתי עדיין נרשמה ירידה של 2%. עם זאת, משך הזמן הנדרש למשפרי הדיור למכור את דירתם הקודמת טיפס בדצמבר ל-15.2 חודשים, לעומת 14.5 בחודש נובמבר.

באשר למשקיעים - סך הרכישות הסתכם ב-1,400, בדומה לרמה שנרשמה בתקופה המקבילה ב-2017, ועלייה של 9% לעומת החודש הקודם. מכירות המשקיעים עמדו, לעומת זאת, על 2,300 דירות - עלייה חדה, כאמור, של 49% לעומת דצמבר אשתקד ושל 35% לעומת החודש הקודם.

בסיכום שנתי רכשו המשקיעים 13,800 דירות, הרמה הנמוכה ביותר של רכישות אלו לפחות מאז תחילת העשור הקודם, וירידה של 21% בהשוואה לשנת 2017, בהמשך לשיעורי ירידה דו-ספרתיים בשנתיים הקודמות. בפילוח גיאוגרפי, הגידול במכירות המשקיעים ניכר בכל האזורים ובולט במיוחד באזור ירושלים ובאזור באר שבע - שם מצוין כי לא מעט דירות עומדות למכירה ללא הגרלה במסגרת "מחיר למשתכן", ונוכח כישלון מכרזים לקבלנים באזור זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות