אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקסם הבא אורי גלר זקוק לדירת פאר ופטור ממס צילום: תומי הרפז

פרסום ראשון

לקסם הבא אורי גלר זקוק לדירת פאר ופטור ממס

אמן החושים חתם על הסכם עם החברה לפיתוח יפו העתיקה, שלפיו יתגורר בבית המשקיף לנמל תמורת דמי חכירה של 11.5 אלף שקל בשנה. לטענת רשות המסים, העסקה חייבת במס רכישה. מנגד גלר טוען שהוא רכש רק אופציה לחכירה שאינה חייבת במס

11.02.2019, 15:42 | תומר גנון ועמרי מילמן

ערעור שהגיש אתמול אמן החושים וכוכב הטלוויזיה אורי גלר לבית המשפט המחוזי בת"א, על החלטת רשות המסים לחייב אותו במס רכישה על הדירה המפוארת שבה הוא מתגורר ביפו העתיקה, מקפל בתוכו סיפור מטריד במיוחד. זהו סיפור על נכס ציבורי במיקום יוקרתי, הנמצא בבעלות עיריית תל אביב, אשר גלר — שבבעלותו הייתה עד לא מזמן אחוזת פאר בבריטניה שהוצעה למכירה בסכום של למעלה מ־15 מיליון ליש"ט — מתגורר בו תמורת דמי חכירה חודשיים של כ־960 שקלים בלבד. הבית, שאותו שיפץ גלר, נמצא ברחוב כיכר קדומים ביפו, משקיף על נמל יפו, וכולל 3 מפלסים וגג, בשטח 150 מ"ר ברוטו.

קראו עוד בכלכליסט

ביתו של גלר ברח ביתו של גלר ברח' קדם ביפו העתיקה | צילום: איי אף פי ביתו של גלר ברח

הנכס שייך לחברה לפיתוח יפו העתיקה (חפ"י), שמאז שנות ה־60 אחראית על פיתוח האזור. לפני עשרות שנים כשהמתחם עוד היה חממה של פשע, הוחלט במסגרת תוכנית שיקום לאפשר לאמנים לחכור במקום דירות ל־49 שנים שישמשו אותם ליצירה ומגורים. והשיטה עבדה: אמנים צעירים, רבים מהם חסרי גב כלכלי, עברו להתגורר במקום, הרבה בזכות דמי החכירה הנמוכים הנגזרים משווי הנכסים הישנים והיעדר תוכניות בנייה שישביחו אותם.

השאלה היא מיהו אמן כזה שזכאי לקבל לשימושו נכס ציבורי במיקום אטרקטיבי תמורת תשלום נמוך מאוד על פני תקופה של עשרות שנים? על כך מחליטה ועדת אמנים. ברגע שאדם מוכר על ידיה כאמן הוא זכאי לחכור נכס במקום. גלר, כך נמסר לנו אתמול מעיריית ת"א, הוכר כאמן ועל כן היה זכאי לקבל את חבילת החכירה.

על פי ההסכם של גלר עם חפ"י שנחתם בשנת 2016 ונחשף אתמול במסגרת מסמכי הערעור, גלר יחכור את הנכס עד שנת 2072 בתמורה לסכום שנתי של 11,500 שקל בלבד. במועד החתימה הוא שילם בנוסף סכום חד פעמי של 356.5 אלף שקלים, המהווים 15.5% משווי הנכס בשמאות — 2.3 מיליון שקל (שנקבע על ידי שני שמאים).

אורי גלר בביתו, צילום: תומי הרפז אורי גלר בביתו | צילום: תומי הרפז אורי גלר בביתו, צילום: תומי הרפז

והנה כך בזכות מנגנון שהיה אמור להיטיב ולסייע בפיתוח האזור, ומי שהיה אמור ליהנות ממנו הם אמנים שידם אולי לא משגת, מתגורר לו תמורות סכומים זניחים אדם בעל יכולת כלכלית לרכוש לעצמו בית בסכומים גבוהים הרבה יותר.

רשות המסים מבקשת עכשיו להטיל על גלר לפחות מס רכישה. אבל לשיטתו, הוא לא צריך לשלם אותו. על פי שומת המס שהוציאה הרשות, הסכם החכירה שעליו חתם גלר הוא עסקה שבה הוא רכש קרקע, ועל כן הוא חייב בתשלום מס רכישה (6%) על שווי הנכס לפי השמאות.

חוזה החכירה של הבית ביפו חוזה החכירה של הבית ביפו חוזה החכירה של הבית ביפו

גלר מצדו טען שהוא רכש רק את האופציה לחכירה ועל כן חייב באפס מס, מאחר שרק חידש את החוזה שהסתיים. לחלופין הוא שאם אכן מדובר ברכישה, אז הוא קנה בעצם דירה, לא קרקע. ומשום שמדובר בדירה ראשונה, עליו לשלם מס רכישה של 3.5%—5% רק על הסכום שבין 1.6 מיליון שקלים ועד 2.3 מיליון שקלים. כלומר מס בהיקף זניח של כמה עשרות אלפי שקלים בלבד. במחלוקת מעורבים עוד כמה דיירים באזור.

רשות המסים דחתה לאחרונה את ההשגה שהגיש גלר על חיובו במס. עורכי דינו של גלר, דוד בסון ויהושע יצחקי ממשרד הרטבי־בורנשטיין־בסון, הגישו אתמול ערר על ההחלטה לדחות את ההשגה. את תגובת גלר לא היה ניתן להשיג.

מחברת אתרים, בעלת השליטה בחברה לפיתוח יפו העתיקה, נמסר לגבי גובה דמי החכירה של הנכס שבו מתגורר גלר: "דמי החכירה שמשלמים חוכרים ביפו העתיקה מחושבים מערך הקרקע בלבד. החברה אינה מתייחסת לנתונים הכספיים בנוגע לחוכר מסוים או למוחכר מסוים ביפו העתיקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

113 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

111.
כתבה שלא הוצגו בא כל הפרטים והכתבים לא מכירים את ה
לכל יודעי הדבר. אורי גלר קנה את הזכות על הדירה מבן אדם פרטי ושילם הון וזה נשמט מהכתבה. לאחר מיכן חידש את הזכות החכירה לעוד 49 שנה דרך החברה לפיתוח יפו העתיקה שהיא בבעלות חברת אתרים שהיא חברה מושחתת בסך הכל שילם הון על דירה שלא שווה את הכסף כי מבחינת הבנקים הוא לא יכול למשכן אותה והיא לא רשומה על שמו בטבו. כמו כן תושבי יפו העתיקה נימצאים במשפט מול חברת אתרים בגלל סכומי עתק ושמאויות מגוכחות של דירות מרתף במתחם. אולי זה ניראה זוהר אבל זה לא עסקים שהולכים לפשוט את הרגל חניות ריקות בבעלות העיריה
Ron  |  24.05.19
110.
אורי גלר שקרן !!! לקרוא ולא להאמין
"את הדירה הזו קנינו לפני עשר שנים", מספר גלר. "אמרתי לחנה שאולי כדאי שיהיה לנו בסיס קטן בישראל. כבר אז הגעגועים שלנו היו עזים, והמשיכה המגנטית לכאן כבר הייתה חזקה מאוד. נכנסתי לאינטרנט לחפש מודעות ונתקלתי בתמונה של הנוף הזה. גרנו במקומות מרהיבים, אבל אמרתי לחנה – זו גלויה. שבוע אחרי שנחתי בארץ כדי לצלם את 'היורש', הלכנו לכאן ברגל ממלון הילטון. המוכרת העלתה אותנו לגג והלסת שלנו צנחה. אמרנו זהו זה, וקנינו".
תמיר  |  16.02.19
לכל התגובות