אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר למשתכן מתקררת בחודש חם בשוק הנדל"ן צילום: דור מנואל

פרשנות

מחיר למשתכן מתקררת בחודש חם בשוק הנדל"ן

נתוני הכלכלן הראשי במשרד האוצר הצביעו על שיא של עשור ברכישת דירה ראשונה, אך עדיין מוקדם להסיק לגבי סיום ההאטה בשוק. ומה עם המשקיעים?

11.02.2019, 22:00 | נמרוד בוסו

נתוני הכלכלן הראשי במשרד האוצר שפורסמו היום (ב') מעלים כי דצמבר האחרון היה חודש שיא במכירות נדל"ן עם קרוב ל־11 אלף דירות שנמכרו, הרמה הגבוהה ביותר זה כשלוש שנים. 5,800 מאותן דירות נמכרו לרוכשי דירה ראשונה - או זוגות צעירים בז'רגון העממי החביב על פוליטיקאים - וכאן כבר מדובר על הנתון הגבוה ביותר בעשור הנוכחי. אמנם 1,500 מהעסקות נחתמו במסגרת מחיר למשתכן, אולם גם נתון של 4,300 רוכשים בשוק הדירות הפרטי הוא הגבוה ביותר זה שנים.

קראו עוד בכלכליסט

הנתונים עשויים להוביל לשתי מסקנות. הראשונה: תקופת ההאטה שנמשכה קרוב לשנתיים מאחורינו, והציבור שב למלא את משרדי המכירות. השנייה: רוכשי הדירה הראשונה, שבמשך תקופה ממושכת רותקו אל הגרלות מחיר למשתכן, מיצו את היוזמה וחוזרים כעת לשוק הפרטי.

 , צילום: דוד הכהן צילום: דוד הכהן  , צילום: דוד הכהן

בשלב זה לפחות נראה כי המסקנה הראשונה מעט נמהרת. שעה בלבד לפני פרסום הנתונים שוחחתי עם אשת נדל"ן ותיקה העוסקת 30 שנה בתחום. היא ציינה כי תקופת יובש כה ממושכת אינה זכורה לה מאז יומה הראשון במקצוע, והיא לא לבד. כמעט שאין יזם, איש מכירות או מתווך שעמו שוחחנו בשבועות האחרונים שלא השמיע אמירות דומות.

שנית, המשקיעים, שהיעלמותם בישרה את תחילת תקופת ההאטה בשוק, עדיין לא חזרו - ורמת הרכישות להשקעה נותרה נמוכה גם בחודש דצמבר. כל עוד ימשיך מס הרכישה לנוע בין 8% ל־10%, ספק רב אם יחזרו.

מדוע אם כן נמכרו כל כך הרבה דירות? בדומה לתחומי הרכב, הריהוט וכמעט כל תחום מכירות אחר - גם בנדל"ן דצמבר הוא חודש "לוהט", שבו לחברות, בעיקר הבורסאיות שבהן, יש אינטרס להגדיל מכירות ולשפר מאזנים, בין היתר דרך מבצעים מפתים. השנה נערכו מבצעי מכירות המוניים בשני מוקדים עיקריים: אור יהודה ושכונת אור ים באור עקיבא.

באשר למסקנה השנייה: אכן, נדמה שרוכשי הדירה הראשונה חוזרים אל השוק. זה לא יהיה נכון להגיע למסקנה גורפת על סמך חודש אחד בלבד, אולם נראה כי במסגרת מבצעי המכירות בשוק הפרטי החליטו רבים לרכוש מקבלנים שלא במסגרת מחיר למשתכן, לצד רבים אחרים שפנו אל שוק היד שנייה, וטוב שכך.

בשוק דיור מתוקן, דירה מסובסדת מטעם המדינה צריכה להיות עוד אפשרות על המדף, לא הכרח. העובדה שרוכשי דירה ראשונה יכולים כעת להרשות לעצמם לבחור בין יוזמה ממשלתית לאפשרויות נוספות היא בשורה משמחת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות