אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במשרד המשפטים מתכננים: הסכמה של 66% מבעלי הדירות תספיק לפינוי-בינוי צילום: אוראל כהן

במשרד המשפטים מתכננים: הסכמה של 66% מבעלי הדירות תספיק לפינוי-בינוי

כיום נדרש רוב של לפחות 80% מכלל הדיירים כדי לקדם פינוי-בינוי ופרויקטים רבים נתקעים אם אין את הרוב הזה. המשמעות עפ"י ההצעה שעל "מחנה המתנגדים" בבניין יהיה לגייס מספר גדול יותר של דיירים, על מנת להימנע מהגדרתם כ"דיירים סרבנים"

12.02.2019, 12:10 | נמרוד בוסו

משרד המשפטים מגבש הצעות החלטה לאישור הממשלה הבאה – אשר ישחררו חלק מהחסמים בתחום הפינוי-בינוי. זאת בשל הצורך הגובר, בעיקר באזור המרכז, להגדיל את היקף הפרויקטים לביצוע. כחלק מהמהלך, מתגבשת הצעה החלטה אשר לפיה ישונה שיעור ההסכמה הנדרש על מנת להוציא פרויקט פינוי-בינוי לפועל.

קראו עוד בכלכליסט

כיום, כדי לבצע פרויקט התחדשות הכרוך בהריסת מבנים ובניית מבנים חדשים במקומם, נדרשת הסכמה של לפחות 80% מבעלי הנכסים. על פי ההצעה - תידרש הסכמת 66% מביניהם בלבד. יצוין כי בפרויקטי תמ"א 38 במסלול עיבוי וחיזוק (תמ"א 38-3), נדרש כבר כיום רוב של 66% בלבד מבין הדיירים על מנת להוציאם לפועל.

המשמעות היא כי על "מחנה המתנגדים" בבניין שבו מקודם פרויקט פינוי-בינוי, יהיה לגייס לשורותיו מספר גדול יותר של דיירים, על מנת להימנע מהגדרתם כדיירים סרבנים. דייר סרבן על פי החקיקה הנוכחית, הוא מי שמסרב לקידום פרויקט פינוי-בינוי מסיבות שאינן סבירות, וחשוף לתביעות נזיקין כבדות מצד שכניו.

פינוי-בינוי בגבעתיים (ארכיון), צילום: אוראל כהן פינוי-בינוי בגבעתיים (ארכיון) | צילום: אוראל כהן פינוי-בינוי בגבעתיים (ארכיון), צילום: אוראל כהן

בנוסף, הכנסת אישרה לאחרונה תיקון לחוק הדייר הסרבן אשר מאפשר ליזם ולדיירים לשכור נאמן שייכנס בנעלי הסרבן ויחתום במקומו על ההסכם לביצוע הפרויקט.

ממשרד המשפטים נמסר: "במסגרת עבודה ממשלתית מאומצת של משרדי המשפטים והאוצר, יחד עם מינהל התכנון והרשות להתחדשות עירונית, נבחנים בימים אלה חסמים בתחום של התחדשות עירונית, על מנת להציג לממשלה הבאה הצעה כוללת לקידום משמעותי בנושא. בחינה זאת נעשית במסגרת שימוע ציבורי רחב של גורמים שונים שעוסקים בהתחדשות עירונית, על מנת להבין את צורכי השוק.

"בין היתר, נבחנת במשרד המשפטים שאלת הרוב הדרוש לביצוע פרויקטים. במסגרת זאת, נשקלת בחיוב הצעה להוריד את הרוב לכשני שלישים, על מנת להתמודד עם תופעת דיירים המסרבים לפרויקט מטעמים שאינם סבירים", תגובת משרד המשפטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
החוקים הפשיסטים שמקדם משרד המשפטים הצבוע, שיותר גרועים מחוק ההסדרה.
התיקון לחוק התמ"א 38 חוקק בשנת 2012 וביטל רטרו אקטיבית את הזכויות הקנייניות של בעלי הדירות הצורך בהסכמת כל בעלי הרכוש להריסת הבניין. באותה תקופה פסק בית המשפט המחוזי (פרשת יהלי בנה לי) כי אסור להרוס בניין ללא הסכמת כל בעלי הרכוש פסיקה שלא השתנתה לאחר הערעור לעליון. התיקון לחקיקה שקידם בלהט ח"כ אורלב בשבועות האחרונים להיותו ח"כ, היה למעשה חוק התגברות ועוקף בתי משפט באישור משרד המשפטים. התיקון החמור הזה שחשוד מאוד בעיני שחברו אליו אנשי משרד המשפטים ח"כ אורלב ונציג לשכת עו"ד יצחק נטוביץ' העוסק מאז בנדל"ן תמ"א, אף אחד כולל המשטרה לא חקר. כעת הגיע שלב ב' בהפקעת רכוש מאזרחים שחוק ההסדרה בשטחים שמנדלבליט מתנגד לו רך על ידו. צביעות שקרנות ושחיתות. מה אפשר להבין מזה על כל העניינים שמשרד המשפטים ומנדלבליט מעורבים? דרישת שלום לרות דוד.
חזקי שנאן  |  13.02.19
לכל התגובות