אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קק"ל שוב שמה רגליים לבדיקות של מבקר המדינה צילום: אוהד צויגנברג

קק"ל שוב שמה רגליים לבדיקות של מבקר המדינה

הקרן הקיימת מסרבת למסור למבקר מסמכים על מינוי בעל תפקיד בכיר. הנימוק: המחלקה שלו לא הוכפפה לביקורת בהסכם עם מבקר המדינה

13.02.2019, 06:51 | שחר אילן

קק"ל שוב לא משתפת פעולה עם ניסיונות ביקורת של מבקר המדינה יוסף שפירא. בקרן סירבו לאחרונה להעביר למבקר מסמכים על הליכי המינוי של המדען הראשי של הקרן, שמבקר המדינה חשד שהושפעו ממניעים לא־ענייניים. גם אם במינוי עצמו לא היה דופי, הסרבנות של קק"ל סותרת הצהרות חוזרות ונשנות של יו"ר קק"ל דני עטר שהביע תמיכה בהחלת סמכות המבקר על הקרן.

קראו עוד בכלכליסט

בקק"ל מנמקים את הסירוב בכך שמבקר המדינה אינו מוסמך לבדוק את כל זרועות הקרן, אלא רק את מינהל הפיתוח שלה (מפ"ק). מאחר שהקרן הקיימת לישראל אינה רשות ציבורית, היא אינה כפופה ישירות למבקר המדינה. כשהחל המבקר לפרסם דו"חות על קק"ל בראשית 2017, הוא ביסס את סמכותו על כך שמפ"ק אמורה להימצא בפיקוח ממשלתי. ב־2016 הגיעו המדינה וקק"ל לטיוטת הסכם על החלת ביקורת המדינה על רוב מחלקות קק"ל, אלא ששרים מהימין טרפדו זאת מחשש שתפגע יכולת קק"ל להעדיף מטרות יהודיות.

המבקר יוסף שפירא מוסר דו"ח ביקורת ליו"ר קק"ל דני עטר, מאי 2017 המבקר יוסף שפירא מוסר דו"ח ביקורת ליו"ר קק"ל דני עטר, מאי 2017 המבקר יוסף שפירא מוסר דו"ח ביקורת ליו"ר קק"ל דני עטר, מאי 2017

מאז ממשיך עטר להצהיר שהוא בעד יישום ההסכם אבל התנהגות קק"ל בפועל שונה לגמרי. במאי האחרון חשף "כלכליסט" מכתב ששלחה קק"ל לשפירא, באמצעות עו"ד אלון גלרט, ובו דרשה שיגביל את תחומי הביקורת בקרן למפ"ק בלבד בטענה שכל ביקורת אחרת דורשת החלטת כנסת או ממשלה.

הפרשה הנוכחית מראה שהקרן מתעקשת על ההגבלה הזאת: המבקר ביקש לבדוק את מינוי למדען הראשי של קק"ל של ד"ר דורון מרקל, שהיה לפני כן הממונה על הכנרת ברשות המים. החשש היה שמנהל מפ"ק ירון אוחיון לא דיווח כנדרש על קשרים חבריים בינו לבין מרקל. בתגובה טענה קק"ל שתקן המדען הראשי הועבר לפני פרסום המכרז ממפ"ק למינהל הראשי. המבקר חשד שהשינוי נועד "להבריח" את המכרז מתחום סמכותו.

ממבקר המדינה נמסר שבתגובה לבקשת המסמכים, טענו בקק"ל כי המדען הראשי "כפוף ישירות למנכ"ל קק"ל ואינו נתון לביקורת המדינה. אנחנו לומדים את התשובה לרבות לו"ז הכפפת המדען הראשי למנכ"ל. עד אמצע 2018, המדען הראשי השתייך למפ"ק".

מקק"ל נמסר: "הממשלה נמנעה מלאשר את בקשת קק"ל להחיל את ביקורת המדינה על הארגון כולו. לכן הביקורת חלה על מפ"ק בלבד. גם ללא ביקורת מבקר המדינה, קק״ל החילה על עצמה התנהלות תקינה ושקופה". עוד טוענים שם שלאוחיון ומרקל "אין קשרי חברות והיכרות מוקדמים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות