אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

קחו כסף, תנו קול

הבטחת הבחירות של כחלון: "מחיר מעון לילד עד גיל 3 יעמוד על 1,200 שקל"

במסיבת עיתונאים שכינס הודיע שר האוצר כי על פי התוכנית שמיועדת לפעוטות מגיל חצי שנה עד 3, מחיר מעון לילד ייחתך ביותר מחצי - לעומת עד 2,570 שקלים כיום. "המפלגה הוכיחה שאין סתירה בין חברה חזקה, דאגה לזולת, חמלה, לבין כלכלה איתנה וחזקה", הוסיף

13.02.2019, 10:26 | צבי זרחיה

שר האוצר משה כחלון הודיע הבוקר במסיבת עיתונאים על תוכנית להוזלה משמעותית במעונות היום - מבלי לפגוע באיכות החינוך. לדבריו, הילדים יקבלו יותר פיקוח, וההורים ישלמו - לאחר הבשלת התוכנית - חצי מהסכום שהם משלמים היום.

"יש כאן בשורה אמיתית לילדי ישראל, לזוגות הצעירים, להורים שלהם ולחברה הישראלית", אמר כחלון. על פי התוכנית שמיועדת לפעוטות מגיל חצי שנה עד 3, מחיר מעון לילד יעמוד על 1,200 שקל בחודש בלבד (לעומת עד 2,570 שקלים כיום).

קראו עוד בכלכליסט

כחלון אמר כי "המפלגה הוכיחה שאין סתירה בין חברה חזקה, דאגה לזולת, חמלה, לבין כלכלה איתנה וחזקה ואסור לנו לשכוח שמדינת ישראל מדורגת בין הכלכלות החזקות בעולם. אנו יודעים כמה קשה לזוגות הצעירים לשלוח את הילדים למעון במיוחד בגילאי אפס עד 3. אנו גם מכירים את איכות החינוך. אני לא רוצה שהנכדה שלי בגיל שנה או שנה פלוס תהיה במעון של משרד העבודה, או הכלכלה ולא של משרד הרווחה. אני רוצה שהנכדה שלי תהיה במעון בפיקוח ובאחריות של משרד החינוך".

שר האוצר משה כחלון, הבוקר, צילום: עמית שעל שר האוצר משה כחלון, הבוקר | צילום: עמית שעל שר האוצר משה כחלון, הבוקר, צילום: עמית שעל

לדבריו, "הרבה מלל נשפך מאז שהתקשורת החלה לעסוק בבחירות, שמענו על חיבורים פילוגים והדחות ורשימות חיסולים, נאומים וסרטונים, דבר אחד שכחו לומר לכולם: כל המציגים למיניהם - מה הם מתכוונים לעשות לטובת הציבור, זוגות צעירים, ההורים של הזוגות הצעירים, מה הם מתכוונים לעשות לטובת הילדים, הגיל הרך. זה מה שאנו הולכים להציג כמפלגת כולנו".

לפי התוכנית, העלות למעונות מגיל שנה תופחת ב-1,000 שקלים בחודש וכל משפחה תוסיף לנטו 1,300 שקלים בחודש. מדובר בחיסכון שנתי של 15,600 שקלים בשנה. הפיקוח על המעונות יועבר למשרד החינוך.

לפי ההצעה, עלות חודשית לילד במעון עם סמל מוסד היא 2,570 שקל. משפחות מעוטות יכולת יכולות לקבל סיוע בהתאם למבחני ההכנסה ולהגיע לסכום מינילי של עד 670 שקלים בחודש. עלות הסבסוד הממוצעת היא כ-1,300 שקלים בחודש.

המצב לאחר חוק הגיל הרך בהבשלה מלאה היא עלות חודשית לילד במעון של 1,200 שקלים ומשפחות מעוטות יכולת ימשיכו לקבל סיוע בהתאם למבחני ההכנסה ולהגיע לסכום של עד 670 שקלים לחודש לילד.

"התוספת התקציבית שנדרשת לתוכנית כולה היא 4.2 מיליארד שקלים בבסיס התקציב (2.1 מיליון שקלים לכל שנתון). כולנו מציע להתחיל ביישום מיידי והדרגתי עד למיצוי מלא בשנה הרביעית, תוספת תקציבית חד פעמית לטובת הכשרות כוח אדם ומקורות -1 מיליארד שקל, מתן מענקים להלוואות מיוחדות לטווח הארוך לטובת התאמת מבנים.

"מימוש ההטבה יהיה באמצעות שיטת השוברים, כל תא משפחתי עם ילדים בגיל הרלבנטי יעלה דרישה מסודרת ויקבל שובר על כל ילד לפי מספר תעודת זהות, שבאמצעותו הוא נרשם למעון. המימון מועבר למעון דרך הממשלה על בסיס בשובר באורח חודשי".

לפי כולנו מהפכת הגיל הרך תכניס בחזרה לכיס של משפחה ממעמד הביניים 1,300 שקל בחודש בממוצע על כל ילד בגיל הרך, הגדלת ההכנסה הפנויה תקפיץ את רמת החיים של מעמד הביינים, תרחיב את הצריכה, תסייע למשקי בית בחילוץ מאוברדפט כרוני ועוד.

עוד הוסיף כחלון, כי למימון,  בינוי והסבות דרושה תוספת תקציב חד פעמי לטובת בינוי, הסבת מבנים קיימים ומנגנון תימרוץ. על מנת לקים את התוכנית כולה נדרש סכום של עוד 4 מיליארד שקל. כיום מועבר סכום של 350 מיליון שקל בשנה לטובת בינוי. לאחר קיזוז הסכומים הללו, נדרש לתוספת של 2.6 מיליארד שקלים שתיפרס על פני 4 שנים - תוספת של 650 מיליון שקלים בשנה.

"התוכנית תופעל מספטמבר 2020 באופן הדרגתי"

בתשובה לשאלת "כלכליסט" אמר כחלון כי "התוכנית תופעל החל מספטמבר 2020 באופן הדרגתי, מאחר שתקציב 2019 כבר אושר בכנסת".

באשר למקורות התקציביים למימון התוכנית אמר כחלון כי "יש צמיחה במשק, והשנה ובשנה הקודמת הוספנו 4.5 מיליארד שקלים לנכים והשגנו מקורות. במסגרת "הטייס האוטומטי, התוכנית תהיה בפריסה ובהבשלה לאט לאט נגיע להבשלה".

בתשובה לשאלה אם יצטרף לחיבור פוליטי לפני הבחירות אמר כי "חיבור פוליטי זה סידור עבודה . אם הציבור מחליט שהמפלגה לא מספיק טובה לא נחזור בדרך האחורית. אם לא רוצים אותי כשר אוצר לא אבוא דרך ביבי או דרך אף אחד אחר. שר אוצר צריך להינות מאימון הציבור. אנו מפלגה לאומית חברתית ליברלית ואני חושב שזה לא הוגן מבחינת הציבור שאם לא רוצים אותי- אבוא בדרך האחורית. לא יהיו שום חיבורים של כולנו לפני הבחירות".

בעניין בדיקת מבקר המדינה על נתוני הגרעון בתקציב המדינה לשנת 2018 אמר כחלון כי "מבקר המדינה פנו אליו וכתב מכתב שרוצה לקבל נתונים. הוא מקבל את כל הנתונים אין שום חשש. אין אפשרות לשחק במשחקים זה קשקוש אחד גדול. זה ירד מהפרק".

 

בתוך כך, כחלון הודיע על צירופו של ד"ר יהודה מימרן, פסיכולוג קליני וד"ר לחינוך, לרשימת "כולנו". כמו כן, הציג את תא"ל במילואים רם שמואלי שצורף אף הוא לרשימה וח"כ פנאהון סיום, שנכנס באחרונה לכנסת במקומו של יואב גלנט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

44 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

44.
הלוואי
כחלון אתה איש טוב עשית מהפכה עם מחיר למשתכן ואני אומרת את זה בתור אחת שלא זכתה ועדיין רוצה לתת את הקול שלי אם תוכל לקיים את ההבטחה על המעונות. ולכל אלה עם התגובות השליליות , אל תדאגו יש לממשלה מספיק כסף בשביל לקיים את התוכנית הזאת ולא זה לא יפגע לכם במחיר הקוטג׳ כמו שמחיר למשתכן לא פגע .
נטלי  |  15.02.19
לכל התגובות