אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש: החלטת ות"ת שלא להקים פקולטה לרפואה באריאל - אינה סופית

היועמ"ש: החלטת ות"ת שלא להקים פקולטה לרפואה באריאל - אינה סופית

במחלוקת בשאלה מיהו הגורם הקובע - הוועדה לתכנון ולתקצוב של המעוצה להשכלה גבוהה, או מל"ג יו"ש - קבע אביחי מנדלבליט כי גורם שלישי הוא שיחליט: המועצה להשכלה גבוהה עצמה

13.02.2019, 17:48 | שחר אילן

החלטת הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת) שלא להקים פקולטה לרפואה ביו"ש אינה סופית - והגורם המכריע הוא המועצה להשכלה גבוהה עצמה. כך קבע היום (ד') היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט.

קראו עוד בכלכליסט

שר החינוך נפתלי בנט, צילום: אלכס קולומויסקי שר החינוך נפתלי בנט | צילום: אלכס קולומויסקי שר החינוך נפתלי בנט, צילום: אלכס קולומויסקי

היועמ"ש קבע גם כי המועצה להשכלה גבוהה של יו"ש תוכל לקיים דיון בנושא - דיון שנערך היום, ובו דחתה מל"ג יו"ש את החלטת ות"ת ואישרה את הקמת הפקולטה. כיוון שמל"ג יו"ש אמורה להתפרק בעוד שלושה ימים, יתקיים דיון נוסף ומכריע בנושא בתוך חודשיים במועצה להשכלה גבוהה, בראשה עומד שר החינוך נפתלי בנט.

יחסי הכוחות במועצה להשכלה גבוהה אינם ידועים, אך בנט, המוביל את יוזמת הקמת הפקולטה באריאל, כבר הצליח להעביר בה החלטות שהיו חשובות לו.

הפקולטה שאושרה, לא אושרה - ואז אושרה שוב

ביום חמישי שעבר החליטה ות"ת נגד הקמת הפקולטה באריאל. זאת, לאחר שהמשנים ליועמ"ש, עורכי הדין רז נזרי ודינה זילבר ,פסלו את ההצבעה הקודמת בנושא. בעקבות החלטת ות"ת נדרש היועמ"ש להחלטה האם הסמכות הקובעת היא שלה או של מל"ג יו"ש. זאת, בין היתר, לאור העובדה שמל"ג יו"ש תחדל להתקיים בעוד שלושה ימים וסמכויותיה יעברו למל"ג.

היועמ"ש מנדלבליט קיבל את עמדת מל"ג יו"ש כי החלטת ות"ת שלא להקים את הפקולטה היא בגדר המלצה בלבד למל"ג יו"ש, שהיא הגורם המוסמך לקבל החלטה. עם זאת קבע ש"מפאת חשיבותה של ההחלטה והשפעות הרוחב הצפויות שלה על לימודי הרפואה בישראל, ולנוכח העובדה כי סמכויותיה של מל"ג יו"ש עתידות לעבור בימים הקרובים ממש לידי מל"ג, מן הראוי כי מל"ג תקיים דיון בנושא זה בהקדם האפשרי וזו תהיה ההחלטה הסופית והמחייבת".

ביולי האחרון אישרה ות"ת הקמת פקולטה לרפואה באריאל. זאת, לאחר ששורת מינויים שביצע שר החינוך נפתלי בנט מהבית היהודי הביאה רוב לאנשיו בוועדה. ההחלטה על הקמת הפקולטה לרפואה בשטחים נחשבת בעיני בנט לאחר מהישגיו הפוליטיים העיקריים במשרד. הוא הביא אותה כדוגמה מרכזית להמחשת הצהרותיו כי "שברנו את קרטל האוניברסיטאות" ו"האקדמיה חדלה להיות המגרש הביתי של שוברים שתיקה והשמאל הציוני".

אחד המינויים של בנט בות"ת היא ד"ר רבקה ודמני. לאחר אישור הקמת הפקולטה לרפואה באריאל התברר ש-ודמני נפגשה בדצמבר 2017 עם רקטור אוניברסיטת אריאל פרופ' מיכאל וינוגרד לדיון על העסקתה באוניברסיטה תוך קידומה לדרגת פרופסור.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ציבורי מנהלי) עו"ד דינה זילבר והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ציבורי חוקתי) עו"ד רז נזרי הורו בראשית השבוע שעבר לוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת) לקיים דיון מחדש בהקמת הפקולטה ובכך ביטלו למעשה את ההחלטה הקודמת. ביום חמישי שעבר החליטה ות"ת נגד הקמת הפקולטה.

שר החינוך נפתלי בנט אמר בתגובה: "זוהי החלטה מצוינת של היועמ"ש אשר סוללת את הדרך להקמת הפקולטה לרפואה באריאל". בנט ציין כי "בישראל יש מחסור עצום ברופאים, מדובר בצורך לאומי הן של עולם האקדמיה והן של עולם הרפואה. אנו חייבים להתקדם קדימה למרות שהקרטל האוניברסיטאי מתעקש לתקוע מקלות בגלגלים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות