אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התואר בדרך למילווקי: הקבוצה הכי טובה ב–NBA אחרי גולדן סטייט ווריירס צילום: רויטרס

התואר בדרך למילווקי: הקבוצה הכי טובה ב–NBA אחרי גולדן סטייט ווריירס

מילווקי באקס תתחרה העונה על תואר האליפות וסביר להניח שמאמנה מייק בודנהולצר יזכה במאמן השנה והכוכב יאניס אדטוקומבו בתואר שחקן השנה. כך נהפכה קבוצה של 44 ניצחונות בעונה שעברה לקבוצה שבדרך ל־60 ניצחונות העונה

14.02.2019, 10:48 | אוריאל דסקל

מייק בודנהולצר לא חיכה הרבה כדי להראות מי הבוס החדש במילווקי באקס. כבר בדקות הראשונות של אחד מהאימונים הראשונים שלו כמאמן הקבוצה ניגש לכוכב הגדול יאניס אדטוקומבו ואמר לו מה הוא לא עושה בסדר והוסיף: "אתה לא מעל אף אחד כאן ואם אתה חושב שאתה כן, אז אתה יכול לצאת מהאולם”. "הוא ישר שם אותו על הגריל", אמר ביל מייקל, הכתב המסקר את הקבוצה לתחנת הרדיו האזורית בוויסקונסין. "השחקנים הבינו שמייק מאמן טוב יותר מג'ייסון קיד אבל העובדה שהגיע באימונים הראשונים שלו ליאניס ואמר לו את מה שאמר לו, זה גרם לכולם לעצור ולחשוב עליו אחרת. אדטוקומבו אולי צעיר אבל הוא גם אחד מהשחקנים הכי טובים בליגה. לא כל מאמן, בטח לא מאמן בעונה הראשונה שלו בקבוצה, היה יכול להיות כל כך אמיץ מול שחקן הפרנצ'ייז. כולם הסתכלו אחד על השני ופשוט כיבדו את המהלך". חשוב לציין שלצד הביקורת החריפה שבאד העביר על שחקניו — גם על מי שעשוי לזכות ב־MVP של הליגה העונה — הוא גם החל במדיניות "דלת פתוחה", וכל שחקן ועובד בארגון יכול לגשת למשרדו ולדבר אתו על כל דבר. "הוא מדבר עם כולם" הסביר מייקל. "הוא גם יהיה הראשון שיחבק אותך אם אתה צריך את זה. ויאניס אוהב את זה".

קראו עוד בכלכליסט

יאניס אדטוקומבו. "אתה לא מעל אף אחד כאן ואם אתה חושב שאתה כן, אז אתה יכול לצאת מהאולם”, אמר לו המאמן בודנהולצר באחד ממפגשיהם הראשונים, צילום: רויטרס יאניס אדטוקומבו. "אתה לא מעל אף אחד כאן ואם אתה חושב שאתה כן, אז אתה יכול לצאת מהאולם”, אמר לו המאמן בודנהולצר באחד ממפגשיהם הראשונים | צילום: רויטרס יאניס אדטוקומבו. "אתה לא מעל אף אחד כאן ואם אתה חושב שאתה כן, אז אתה יכול לצאת מהאולם”, אמר לו המאמן בודנהולצר באחד ממפגשיהם הראשונים, צילום: רויטרס

עבור קבוצה שדי סבלה תחת האימון הקשוח של הדמות המנוכרת למדי, ג'ייסון קיד, נראה שבודנהולצר הגיע בדיוק בזמן הנכון. "הדבר הגדול שבודנהולצר רוצה משחקניו זה שהם יהיו אחראים לעצמם. לא רק למאמן ולמה שהוא דורש, אלא גם אחד לשני. הוא מתייחס אליהם כאל מבוגרים ודורש שהם יהיו אחראים זה כלפי זה וכל אחד לעצמו. הסגל מלא בשחקנים עם הרבה אנרגיה, שחקנים חסרים אגו וכולם מבינים שהכל עובר דרך יאניס. בודנהולצר הבהיר זאת בצורה הטובה ביותר".

זה לא מפתיע שבודנהולצר מאוד ברור בדבריו. זו "יכולת העל" שלו כמאמן ואת היכולת הזו למד מהגדול מכולם, גרג פופוביץ', שאצלו עבד בסן אנטוניו ספרס. "פופ פשוט מגיע ישר לנקודה, בלי בולשיט", אמר קואץ' באד לפודקאסט של אדריאן ווז'נרובסקי. "אם דו”ח סקאוטינג שאתה כתבת מלא שטויות הוא פשוט יפסיק לקרוא אותו. זה מלמד אותך, מנטלית, להבין מה חשוב ומה לא". בודנהולצר הוא אחד מכמה מאמנים שהיו עוזרים של פופוביץ' ונהפכו למאמנים ראשיים בליגה. העונה בודהולצר במילווקי, ברט בראון בפילדלפיה וג'יימס בורגו בשרלוט הורנטס. ונראה שקואץ' באד הוא המוצלח ביותר — בכל זאת, הוא כבר זכה בואר מאמן השנה כאשר הוביל את אטלנטה ל־60 ניצחונות בעונת 2014/15. אטלנטה של בודנהולצר היא אחת מ־16 קבוצות שעשו זאת בעשור האחרון. "תואר מאמן השנה צריך להיות קבוע על השולחן של פופ בסן אנטוניו", אמר בודנהולצר כאשר זכה בתואר מאמן השנה. "אני בן מזל שעבדתי קרוב למאמן שעשה כל כך הרבה עבור הליגה, עשה המון עבור הרבה מאמנים וחלק את הזמן שלו איתי. הוא נתן לי לאמן. זה נשמע פשוט, אבל זה מה שהופך אותו לכל כך מוצלח, הכל מאוד מאוד פשוט. הוא נתן לי לאמן אתו".

העקרונות הפופוביצ'ים שמובילים את קואץ' באד הם רק חלק מסט שינויים משמעותי שעשה המאמן בקבוצה.

ארוכים וזורקים משלוש

את העונה שעברה סיימו הבאקס עם מאזן 44 ניצחונות ו־38 הפסדים והודחו בסיבוב הראשון של הפלייאוף על ידי בוסטון סלטיקס. הם כיום בפסגת המזרח ובקצב של 60 ניצחונות בעונה, וזה בלי יותר מדי שינויים בסגל. אמנם לקבוצה הצטרף ברוק לופז, שהתגלה כסנטר הכי מותאם למשחק המודרני (רוב הזריקות שלו מגיעות מהשלוש) והוא מרווח את המשחק הרבה יותר מכל סנטר אחר לפניו. ואולם, בסופו של דבר השינויים הפרסונליים היו מעטים אך משמעותיים. ג'אברי פארקר האנוכי הועזב והצטרפו שחקנים שמבינים שהם "רול פליירס" ולא כוכבים, ואולם מה שהשתנה בעיקר זו הגישה.

לפי basketballreference.com בעונה שעברה הקבוצה היתה במקום ה־20 מבחינת מדד ההתקפה (offensive rating) בעיקר בגלל שהיתה ממוקמת במקום ה־27 בשלשות מוצלחות ומקום 25 בניסיונות לשלוש. בסך הכל, 8.8 מ-25.6 זריקות לשלוש (35.5%) ומשחק ההתקפה עצמו היה צפוף ומבוסס בעיקר על היכולת של יאניס לייצר לעצמו זריקות מאזורים לא יעילים על המגרש. תחת בודנהולצר, לקבוצה יש לאורך השנה אחת מחמש ההתקפות היעילות בליגה, זורקת הרבה יותר זריקות משלוש (מקום שני־שלישי בליגה לאורך העונה) וקולעת הרבה יותר שלשות (מקום שלישי־שני בליגה). השנה הקבוצה זורקת יותר מ־39 זריקות משלוש למשחק וקולעת יותר מ־13 כאשר במקביל מספר הזריקות מחצי מרחק (הזריקה הכי לא יעילה במשחק) ירדו בעשרות אחוזים. אם יאניס אדטוקומבו זרק 19% מהזריקות שלו מחצי מרחק בעונה שעברה (והקלעים המובילים האחרים בקבוצה זרקו בין 12% ל־16% מהזריקות שלהם מחצי מרחק) העונה, יאניס זורק בערך 8.5% מהזריקות שלו מחצי מרחק וכולם זורקים 90% מהזריקות שלהם מהשלוש או בצבע. ארסאן אילייסובה ולופז הגבוהים מחויבים למשחק מהשלוש וזה פותח ליאניס וליכולות האתלטיות האדירות שלו את המגרש. בהגנה, בודנהולצר עובד לפי ספר ההדרכה של פופוביץ' ומכריח את היריבות לזרוק זריקות לא יעילות מחצי מרחק. לאורך השנה, באקס היא אחת משלוש קבוצות ההגנה הטובות ביותר. השימוש בסגל הארוך: מאז 2012 מילווקי בחרה בדראפט את ג'ון הנסון (גובה: 2.11 מטר; מוטת זרועות: 2.26 מטר). שנה אחרי הביאו את כריס מידלטון (גובה: 2.03 מטר; מוטת זרועות: 2.11 מטר). שנה אחרי הביא מילווקי את יאניס אנדטוקומבו (גובה: 2.11 מטר; מוטת זרועות: 2.20 מטר) ולאחר מכן את תון מאקר (גובה: 2.16 מטר; מוטת זרועות:2.21 מטר) ואת מלקולם ברוגדון (גובה: 1.96 מטר; מוטת זרועות: 2.10 מטר). בטריידים הביאו את טוני סנל (גובה: 2.01 מטר; מוטת זרועות: 2.10 מטר) ובחרו בדראפט האחרון את די.ג'יי ווילסון (גובה: 2.08 מטר; מוטת זרועות:2.21 מטר) — כל זה הופך את הבאקס לאחת מהקבוצות המאתגרות ביותר מבחינה פיזית. 

מייק בודנהולצר. החדיר ערכים פופוביצ מייק בודנהולצר. החדיר ערכים פופוביצ'ים למילווקי באקס | צילום: אי פי איי מייק בודנהולצר. החדיר ערכים פופוביצ

מעניין איך היתה נראית הקריירה של בודנהולצר אם היתה לו ההזדמנות לאמן את אדטוקומבו ב־2013. לפי קווין ארנוביץ מ-ESPN, בודנהולצר היה במרחק חמש דקות מלהיות המאמן הראשון של אדטוקומבו. "ב-2013, אטלנטה הוקס מינתה את עוזר המאמן בספרס למאמן הראשי והג'נרל מנג'ר, דני פרי, שם את העין שלו על הפרוספקט היווני שקלע פחות מ־10 נקודות למשחק בליגה השנייה בארצו". לפי ארנוביץ, אדמת אטלנטה היתה האדמה האמריקאית הראשונה שיאניס נחת עליה ואת האימון הראשון שלו בארצות הברית עשה מול בודנהולצר ואנשי אטלנטה. הם התלהבו ותכננו לקחת אותו בבחירה ה־16 שהיתה שלהם. לרוע מזלם, הבאקס לקחו אותו בבחירה מספר 15 ו"חדר הדראפט של אטלנטה התפרץ בכעס". למרות שלא קיבל את השחקן היווני המוכשר שנהפך לאחד מהסופרסטארים של הליגה, בודנהולצר הוביל את אטלנטה להצלחה כבירה עם קבוצה שמורכבת מהרבה שחקנים טובים שאינם כוכבים. ייתכן שזה מה שהיה חסר לו להצלחה בפלייאוף. ועכשיו, נראה שבודנהולצר סוף סוף מקבל את הכוכב שהוא היה צריך: הגריק פריק. "הוא הפך את זה למאוד ברור עבורי, מאוד מוקדם, שהוא רוצה שיאמנו אותו", אמר בודנהולצר לארנוביץ. "הוא מאוד נחוש, מאוד מפוקס, מאוד רעב. זה חלק ענק ממה שהוא. והוא מביא עם זה גם ערכים של חוסר אנוכיות, אישיות איכותית, וקריאת משחק טובה ומגוונת".

מזרח ללא לברון

המזרח לאחר עזיבתו של לברון ג'יימס פתוח לחלוטין. קבוצה שאינה קליבלנד קאבלירס תגיע לגמר. מילווקי של יאניס ובודנהולצר, טורונטו של קוואי לאונרד וניק נורס, בוסטון של קיירי אירווינג ובראד סטיבנס ופילדלפיה של ג'ואל אמביד וברט בראון יתחרו ראש בראש על הבכורה. הבאקס יגיעו לפלייאוף עם שחקן פרנצ'ייז שעתידו בקבוצה מובטח (בניגוד לטורונטו ובוסטון) והוא גם אחד מחמשת השחקנים הטובים בליגה, עם מאמן שדרכו ברורה והניסיון שלו רב ואולי הכי חשוב: כולם מבינים מי הבוס. בודנהולצר הבהיר את זה על ההתחלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות