אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופו של מטוס הסופר ג'מבו: איירבוס מפסיקה את ייצור ה-A380 צילום: Airbus

סופו של מטוס הסופר ג'מבו: איירבוס מפסיקה את ייצור ה-A380

המטוס, שהמריא לראשונה לפני 14 שנים, אמור היה לחולל מהפכה בתעופה האווירית - אך לא עמד בציפיות הגבוהות. ההחלטה עלולה להוביל לקיצוץ של 3,500 משרות ייצור ב-3 השנים הקרובות. מנכ"ל איירבוס: "אין לנו הזמנות למטוס, ולכן אין שום סיבה להמשיך בייצור"

14.02.2019, 11:20 | שירות כלכליסט

יצרנית המטוסים איירבוס מפסיקה את ייצור מטוס ה-A380 – מטוס הסופר ג'מבו המפורסם, שאמור היה לחולל מהפכה בתעופה האווירית, אך לא עמד בציפיות הגבוהות.

החברה האירופית הודיעה היום (ה') כי תפסיק את משלוחי המטוס עד 2021. ההודעה פורסמה לאחר שהלקוח העיקרי, חברת התעופה אמירייטס מדובאי, קיצצה משמעותית בהזמנות שלה.

קראו עוד בכלכליסט

מטוס איירבוס A380 של אמירייטס. ביטלו את ההזמנות, צילום: Airbus מטוס איירבוס A380 של אמירייטס. ביטלו את ההזמנות | צילום: Airbus מטוס איירבוס A380 של אמירייטס. ביטלו את ההזמנות, צילום: Airbus

"אין לנו הזמנות למטוס, ולכן אין שום סיבה להמשיך בייצור. זאת, על אף כל מאמצי המכירות שלנו מול חברות תעופה אחרות בשנים האחרונות", מסר מנכ"ל החברה טום אנדרס. ההחלטה עלולה להוביל לקיצוץ של 3,500 משרות ייצור בשלוש השנים הקרובות.

לא קוראים לי איירבוס כך הפיל הדרימליינר את ה-A380 הקרב לשליטה בתעופה האזרחית נראה כסיפור דוד וגוליית: בצד אחד ניצב מטוס הנוסעים הכי גדול בעולם ובצד השני - מטוס בינוני וחסכוני. אבל יש מנצח בתחרות הזו, שמשפיעה על חברות התעופה וגם עליכם, הנוסעים ניצן סדן, 84 תגובותלכתבה המלאה

מטוס ה-A380 - מטוס הנוסעים הגדול ביותר - המריא לראשונה לפני 14 שנים, אך ההשקעה הגדולה בו לא השתלמה כפי שתכננו באיירבוס. החברה סיפקה עד כה 234 מטוסים מסוג זה לחברות התעופה - פחות מרבע מהיעד - 1,200 מטוסים - שהציבה כשהשיקה לראשונה את המטוס. אחת הסיבות לכך היא שחברות התעופה מעדיפות מטוסי נוסעים קלים וחסכוניים יותר בדלק.

"נוסעים בכל רחבי העולם אוהבים לטוס במטוס הנפלא הזה. לכן ההודעה היום כואבת לנו ולכל קהילת ה-A380 ברחבי העולם", הוסיף אנדרס. "אל תשכחו כי המטוס ימשיך לקשט את השמיים עוד שנים רבות, ואיירבוס תמשיך לתמוך במפעילות".

אמירייטס עזרה לשמור את הפרויקט בחיים לאחר שבתחילת השנה שעברה ביצעה הזמנה של מספר רב של מטוסים. אולם השבוע, היא הלכה בעקבות חברות תעופה אחרות, כמו קוואנטס האוסטרלית, וביטלה חלק ניכר מההזמנה. מהחברה נמסר כי הם מעדיפים להשקיע את הכסף ברכישת 70 מטוסי נוסעים קטנים יותר מאיירבוס.

"אף שאנחנו מאוכזבים שנאלצנו לוותר על ההזמנה, ועצובים שהפרויקט יסתיים, אנחנו מבינים שזו המציאות", הגיב יו"ר אמירייטס, השייח אחמד בן סעיד אל מכתום. "מטוס ה-A380 יישאר המרכז של הצי שלנו בעשר השנים הקרובות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות