אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עליבאבא מתרחבת באירופה: רכשה חברת העברות כספים בריטית ב-700 מיליון דולר צילום: רויטרס

עליבאבא מתרחבת באירופה: רכשה חברת העברות כספים בריטית ב-700 מיליון דולר

ענקית הקמעונאות הסינית רכשה את WorldFirst, שמאז הקמתה ב-2004 העבירה 70 מיליארד פאונד. רוב לקוחותיה - מהגרים שמעבירים כסף למשפחותיהם

15.02.2019, 17:40 | רפאל קאהאן

ענקית הקמעונאות הסינית עליבאבא רכשה בסוף חודש דצמבר את חברת העברות הכספים הבריטית, WorldFirst, עבור סכום שמוערך בכ-700 מיליון דולר. על פי הדיווח של אתר טק קראנץ' אתמול (ה') זו העסקה הגדולה הראשונה של עליבאבא בתחום הפינטק באירופה והמהלך מיועד להרחיב את חשיפת השווקים האירופיים לפעילות הקבוצה הסינית שמתחרה באמזון.

קראו עוד בכלכליסט

חשוב להדגיש שהמהלך מכוון ישירות אל הקמעונאית המקוונת האמריקאית אמזון שעד כה היתה היחידה לפעול במלוא העוצמה ביבשת הישנה. אפשר להעריך את החשיבות של הכניסה של עליבאבא בדרך הדיסקרטית שבה התבצעה העסקה. שלא כהרגלה, עליבאבא לא פרסמה הודעה והשאירה את הכבוד לחברה הנרכשת שהסתפקה בהודעה ללקוחותיה.

WorldFirst עוסקת בתשלומים בין מדינות. היא מספקת תשתית העברת כספים שגובה עמלות נמוכות בהרבה מהבנקים. על פי נתוני החברה זו סייעה ללקוחותיה להעביר עד כה כ-70 מיליארד פאונד מאז הקמתה ב-2004. שירותיה מיועדים בעיקר למהגרי עבודה ששולחים את המשכורות שלהם לקרוביהם במדינות מהן הגיעו.

החברה תצטרף לפעילות Ant Financial, זרוע הפיננסים של עליבאבא שכבר הצליחה להפוך לשחקן דומיננטי באסיה ושמפעילה את שירות התשלומים עליפיי של עליבאבא, דרכו משלמים על רכישות באתר. בסין החברה גם מפעילה עשרות שירותים פיננסיים משלימים כגון בנקאות מקוונת או ביטוחים.

מנכ"ל עליבאבא דניאל ז מנכ"ל עליבאבא דניאל ז'אנג | צילום: רויטרס מנכ"ל עליבאבא דניאל ז

על פי הדיווחים, Ant Financial תפעיל את החברה הבריטית כחברת בת לכל דבר ותשאיר את השימוש במותג שלה. ענקית התשלומים הסינית כבר פעילה לא מעט בבריטניה דרך תשתית עליפיי שמותקנת אצל לא מעט קמעונאים בריטים, בעיקר עבור תיירים סינים שמשלמים דרכה על מוצרים בחנויות מקומיות.

העסקה תספק דחיפה עצומה לעסקיה של עליבאבא בעולם ובאירופה בפרט. כניסה לשוק האירופי יקל עליה להתרחב לשווקים קרובים כגון המזרח התיכון, אסיה התיכונה ואפריקה. ב-2017 עליבאבא ניסתה לרכוש את ענקית התשלומים האמריקאית MoneyGram בעסקה של כ-1.2 מיליארד דולר - אך הממשלה האמריקאית הטילה עליה וטו בצעד שנתפס בזמנו כפוליטי לחלוטין.

הרכישה של WorldFirst היא גם דרך להיכנס לשוק האמריקאי מתחת לרדאר. זו רכשה בשנה שעברה סטארט-אפ תשלומים אמריקאי בשם Wyre שהקים רשת העברת כספים מבוססת על בלוקצ'יין. תשתיות אלה יאפשרו לעליבאבא להגדיל את היקף עסקיה הפיננסיים ואולי בעתיד הקרוב להציע שירותי משלימים כגון בנקאות ללקוחות ברחבי העולם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות