אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איטליה צפויה לרכוש טילי נ"ט וסימולטורים מתוצרת ישראל צילום: רפאל

איטליה צפויה לרכוש טילי נ"ט וסימולטורים מתוצרת ישראל

לאחר שצה"ל רכש מסוקי אימון איטלקיים ב-157 מיליון דולר, צפוי צבא איטליה להצטייד בדור החדש של טילי הספייק של רפאל ובסימולטורים מתוצרת אלביט בסכום דומה

16.02.2019, 22:21 | אודי עציון

צבא איטליה צפוי להצטייד בדור החדש של טילי הספייק של רפאל ובסימולטורים מתוצרת אלביט - זו עסקת הנשק עליה מנהל משרד הביטחון האיטלקי מו"מ עם התעשיות הביטחוניות בארץ, בעקבות הודעת משרד הביטחון הישראלי על רכישת מסוקי אימון איטלקיים בשווי 157 מיליון דולר. בתמורה התחייב משרד הביטחון האיטלקי לבצע בארץ רכש בסכום דומה.

קראו עוד בכלכליסט

האיטלקים כבר רכשו בעבר את טיל הנ"ט הישראלי וכעת מעוניינים לרכוש טילים מהדור החדש והמתקדם, הספייק LR2, קטלניים ומדוייקים יותר וחסינים יותר בפני שיבושים. במקביל מתנהלות שיחות עם אלביט על רכישת מאמנים מתקדמים, שיאפשרו לאיטלקים להוזיל את עלויות הכשרת ואימון הצוותים שלהם, ושכמותם כבר מכרה אלביט לצה"ל וללקוחות בעולם. אלביט צפויה גם לתחזק את המסוקים בארץ.

מסוק האימון החדש, צילום: משרד הביטחון מסוק האימון החדש | צילום: משרד הביטחון מסוק האימון החדש, צילום: משרד הביטחון

גם בתחילת העשור, כאשר בחר משרד הביטחון להצטייד ב-30 מטוסי אימון סילוניים ליאונרדו M-346 כמחליפים של מטוסי הסקייהוק הוותיקים, התבצעה במקביל עסקת רכש גדולה מהתעשיות הביטחוניות בארץ. בתמורה לרכש המטוסים בשווי מיליארד דולר, רכש משרד הביטחון מהתעשייה האווירית לוויין ריגול ושני מטוסי בקרה והתרעה.

העסקה הנוכחית נועדה להחליף את מסוקי הבל 206 הוותיקים של בית הספר לטיסה, שעליהם הוכשרו דורות של טייסי מסוקים בחיל, מאז 1970. הם יוחלפו בשבעה מסוקי ליאונרדו A119KX. בעבר היוו מסוקי בל האמריקאית חלק מרכזי מטייסות המסוקים של חיל האוויר, שעד תחילת שנות ה-90 הפעיל במקביל חמש טייסות מבצעיות שהטיסו את מסוקי החברה: בל 212 אנפה לתובלת סער וחילוץ; מסוקי הקרב בל 209 קוברה, שכונו בחיל צפע; ומסוקי בל 206 לתובלה קלה וסיור, בשני דגמים, סייפן וסייפנית. מסוקי הבל בבית הספר לטיסה היו השריד האחרון למוצרי בל בחיל האוויר.

ביום חמישי האחרון, לאחר שוועדת השרים לענייני הצטיידות אישרה את העסקה, חתמו על הסכם הרכש מנכ"ל משרדי הביטחון האלוף (במיל') אודי אדם ומנכ"ל משרד ההגנה האיטלקי, ניקולו פלספרנה. בטקס החתימה בקריה בת"א השתתפו גם ראש מנהל הרכש של משרד ביטחון אבי דדון, ראש משלחת הרכש בארה"ב, דובי לביא ובכירים נוספים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות