אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חתן פרס נובל אהרון צ'חנובר מצטרף לחגיגת הקנאביס בת"א

חתן פרס נובל אהרון צ'חנובר מצטרף לחגיגת הקנאביס בת"א

המדען הישראלי הראשון שזכה בנובל ב־2004 מונה כחבר בוועדה המייעצת לדירקטוריון חברת הקנאביס הרפואי פנאקסיה. צ'חנובר לכלכליסט: "למדתי הרבה גם על הרפואה הסינית המסורתית וגם ממנה ניתן לדלות הרבה אוצרות הנוגעים לצמח"

17.02.2019, 08:15 | צלי גרינברג

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

חברת פנאקסיה ישראל, המתמזגת לשלד הבורסאי הרודיום ופועלת בתחום הקנאביס, מינתה את פרופ' אהרון צ'חנובר, המדען הישראלי הראשון שזכה בפרס נובל, כחבר בכיר לוועדה המייעצת שלה. צ'חנובר (72), חתן פרס נובל לכימיה (2004), קיבל גם את פרס ישראל לחקר הביולוגיה (תס"ג) ואת פרס א.מ.ת (אמנות, מדע, תרבות).

קראו עוד בכלכליסט

מדענים נוספים כבר מייעצים לחברות הפועלות בתחום הקנאביס, אך זו הפעם הראשונה שמגויס לתחום הקנאביס זוכה בפרס נובל. צ'חנובר מצטרף אל עמיתו מהטכניון, פרופ' דדי מאירי המכהן כדירקטור בפנאקסיה ונחשב אחד החוקרים המובילים בעולם בתחום הקנאביס. צ'חנובר יקבל אופציות בחברה ושכר בהיקף לא ידוע.

"קנאביס הוא עולם של מיסתורין", אמר צ'חנובר ל"כלכליסט". "אחד מניסיונות העבר לשימוש בו לטיפול בטראומת ראש אמנם נכשל, אבל יש תרופות בשוק כדוגמת התלידומיד שגרמה בהתחלה למומים קשים והיום היא התרופה הכי נפוצה בתחומה. אני נכנס לוועדה המייעצת מהכיוון המדעי ולא מכיוון המיסטיקה ומתן השם. אמנם נכנסתי בהיסוס, כי זו חברה מסחרית, אבל השיחות עם הגורמים בחברה נתנו לי הרגשה שהם יאזינו למועצה המדעית שתייעץ לה, והעובדה שפרופ' מאירי גם כן שם, היתה גם כן בין השיקולים. למדתי הרבה גם על הרפואה הסינית המסורתית וגם ממנה ניתן לדלות הרבה אוצרות הנוגעים לצמח, ואסור לשכוח שחברות מסחריות משקיעות רבות במחקר ופיתוח. הכיוון שאולי נבחן אותו יהיה לקדם שיתופי פעולה עם חוקרים ומטפלים בעולם, ואולי נכוון גם לקבלת רישיונות לפיתוחים שאותם נפתח יותר".

ד"ר דדי סגל, מנכ"ל ומייסד פנאקסיה, אמר ל"כלכליסט" כי "כולם מתהדרים בפוליטיקאים וגנרלים אבל לפנאקסיה יש דנ"א של חברת תרופות ויש לה ערך מוסף מדעי. אנו חוקרים 15 אינדיקציות שונות ויש כאן עבודה מדעית מורכבת. אדם כמו צ'חנובר, המגיע עם כל כך הרבה ניסיון, אסטרטגיות מחקר ומדע, ואינספור סיעורי מוחות, יתרום לאין שיעור לקידום יכולות הפיתוח של החברה. בנוסף, אנו מעוניינים בשיתוף פעולה עם האקדמיה, והוא יכול לעזור מאוד לקדם שיתופי פעולה מסוג זה".

צ'חנובר הוא דוקטור לרפואה מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים ובעל תואר דוקטור לפילוסופיה במדעים מהטכניון, שבו הוא מכהן כפרופסור מחקר במכון רפפורט. צ'חנובר זכה בפרס נובל על תרומתו בהבנת מנגנוני הוויסות של תהליכים תוך־תאיים, כשגילה כי מערכת האוביקיטין, האחראית לפירוק חלבונים בתא, מווסתת את פעילותם של חלבונים המשמשים מתגי הפעלה והפסקה של גנים רבים בתא, וכי הפרעות בתהליך זה עלולות לגרום לכך שרקמה תחדל לתפקד באופן תקין ותהפוך לממאירה.

פנאקסיה ישראל היא יצרנית מוצרים המכילים קנאביס, ומדווחת כי היא מייצרת כ־50 אלף מוצרים בחודש לשוק הישראלי. החברה מייצרת כיום 9 מתוך 10 מותגי הקנאביס הרפואי בישראל, לרבות מותג הפרימיום "אקסיבן" בשיתוף עם חברת התרופות רפא. החברה בעלת אישור לייצור תרופות מבוססות קנאביס רפואי (תקן GMP־IMC) ומחזיקה באישור למתן שירותי ייצור והפצה של מוצרי קנאביס רפואי בישראל. לחברה גם חברה־אחות הפועלת ומדווחת בצפון אמריקה, שמייצרת 60 מוצרים תרופתיים מבוססי קנאביס רפואי.

פרופסור אהרון צ פרופסור אהרון צ'חנובר פרופסור אהרון צ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות