אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: 74% לא מוכנים שהטכנולוגיה תנהל להם את הכסף, אבל סומכים עליה עם הבריאות צילום: שאטרסטוק

מחקר: 74% לא מוכנים שהטכנולוגיה תנהל להם את הכסף, אבל סומכים עליה עם הבריאות

כ-5,000 משיבים מבריטניה, גרמניה וצרפת התראיינו בקיץ האחרון ו-71% מהם מרגישים בנוח במעקב טכנולוגי על בריאות הקשישים. אך רק 7% מהם הרגישו בנוח עם הרעיון שבינה מלאכותית תנהל להם את הכסף

17.02.2019, 18:38 | רפאל קאהאן
טכנולוגיות כמו בינה מלאכותית, האינטרנט של הדברים ובלוקצ'יין משפיעות עלינו יותר ויותר החל מהבריאות שלנו ועד לאופן בו מנוהל הכסף שלנו. מחקר שערכה חברת VMware, ושעיקריו מתפרסמים השבוע, חושף כיצד צרכנים מרגישים בנוגע לכניסת הטכנולוגיה לחייהם וכמה אמון היא מעוררת. למחקר התראיינו כ- 5,000 איש מרחבי אנגליה, גרמניה וצרפת, המהווים מדגם מייצג והוא נערך בין החודשים אוגוסט לספטמבר 2018.

קראו עוד בכלכליסט

המסקנות העיקריות שנובעות מהדוח נוגעת להתפלגות ביחס לתחומי החיים, במילים אחרות, המשתמשים מתייחסים לטכנולוגיה בצורה שונה בהתאם לתחום החיים אותו היא מנהלת. כך למשל, 71% מהמשיבים אמרו שהם מרגישים מאוד בנוח כשטכנווגיות מסייעות לפקח על קרוביהם הקשישים, מה שיאפשר להם לגור יותר בבתיהם. 

גם האוכלוסיה המבוגרת העדיפה לראות יותר טכנולוגיה כאמצעי לניטור הבריאות שלהם. 74% מהמשיבים בגילאי 55 ויותר הסכימו להפקיד את איכות חייהם בידי הטכנולוגיה, מה שמרמז שהמבוגרים יותר מאמינים שעתיד המשפחה שלהם כבר אינו בידיים אנושיות בלבד.

מבוגרים נוטים לראותבטכנולוגיה דבר חיובי בהקשר לשמירה על הבריאות שלהם, צילום: יוטיוב מבוגרים נוטים לראותבטכנולוגיה דבר חיובי בהקשר לשמירה על הבריאות שלהם | צילום: יוטיוב מבוגרים נוטים לראותבטכנולוגיה דבר חיובי בהקשר לשמירה על הבריאות שלהם, צילום: יוטיוב

בנוסף כמעט חצי (47%) מהמשיבים ירגישו בנוח עם גישה של הרופא שלהם לנתונים על חייהם הפרטיים (כמו הרגלי השתייה שלהם, מידת הכושר שהם מבצעים, התזונה ועוד) - לצורך קבלת טיפול רפואי טוב יותר. נתון מעניין נוסף הוא ש-69% הרגישו בנוח עם המחשבה שמטופלים בבתי חולים יענדו צמידים שינטרו את הנתונים האישיים שלהם וישדרו אותם בזמן אמת לצוות המטפל.

"הציפיה של האנשים היא שמידע שהם מייצרים יספק להם ערך מוסף. אם אני מייצר את המידע שמשמש לניתוח - אני גם מצפה שהוא יישאר שלי", אומר סמנכ"ל הטכנולוגיות של VMware, ריי או'פארל ל"כלכליסט". במילים אחרות, האמון של האנשים במערכות שמנתחות את המידע שלהם מעלה את רמת ההסכמה שלהם לחדירת הטכנולוגיה לחייהם.

הארנק מחוץ לתחום

ואולם, בניגוד חד לכך, בכל הקשור לארנק שלנו, אנו מעוניינים ביותר שליטה. רק כרבע (26%) מהמשיבים במחקר אמרו שישמחו שהטכנולוגיה תנהל את ענייניהם הפיננסיים, אפילו אם המשמעות היא יותר חיסכון. רק 7% יעניקו לבינה מלאכותית שליטה על הכסף שלהם, אפילו אם יוכלו בכך לחסוך מהר יותר לרכישת דירה. בנוסף, 65% מהנשאלים מרגישים לחוצים מהמחשבה להעניק לבנקים שלהם גישה למידע על הוצאות שלהם והרגלים אישיים כמו נסיעות, תזונה ותקשורת, לצורך ניהול נכון יותר של הכסף שלהם.

רק 7% מהמשיבים יעניקו לבינה מלאכותית שליטה על הכסף שלהם, צילום: שאטרסטוק רק 7% מהמשיבים יעניקו לבינה מלאכותית שליטה על הכסף שלהם | צילום: שאטרסטוק רק 7% מהמשיבים יעניקו לבינה מלאכותית שליטה על הכסף שלהם, צילום: שאטרסטוק

"אנחנו נוהגים לשמור על המידע הפיננסי שלנו פרטי, אם אני מחליט לאפשר לתוכנה לנתח ולבדוק אם הנתונים שלי מכילים מידע מעניין אני מוותר על השליטה שלי על הנתונים", מוסיף או'פארל. "אם אנשים הולכים ליועץ כלכלי או רואה חשבון, הם גם מספקים לו נתונים פיננסיים פרטיים. אבל הם מבינים שזו עסקה שבמסגרתה מספקים להם חזרה שירות בעל ערך גבוה".

"לעומת זאת הבעיה מתחילה כשהיועץ אומר לך אל תשלם לי, תן לי את הזכות להשתמש בנתונים ואספק לך את התובנות שלי ב'חינם'. זו מערכת יחסים שונה לחלוטין", אומר או'פארל. "בארה"ב ישנן חנויות שמשתמשות במידע האשראי כשאני רוכש מהן משהו. זו העסקה כשאתה משתמש בכרטיס אשראי, הנתונים מנותחים ומפיקים מהם תובנות. זה לא מונע ממך לחזור ולהשתמש בכרטיס האשראי בחנות, כי יש להם שם דברים שאתה רוצה לקנות ובגלל שלהשתמש בכרטיס אשראי זה יותר נוח".

אנשים מוכנים לאמץ טכנולוגיות אם זה משפר להם את החיים

VMware חוגגת בימים אלה 20 שנות פעילות. החברה שהיתה מחלוצות הפיתוח של טכנולוגיות הווירטואליזציה הפכה כיום לענקית תוכנה בעלת הכנסות של מיליארדי דולרים בשנה. היא מחזיקה סניף ישראלי אותו מנהל כיום אלי שקד מנכ"ל VMware ישראל. בהתייחסו לנתונים שפורסמו במחקר הסביר שקד: "המחקר מוכיח שלאנשים יש מוכנות לאמץ חדשנות וטכנולוגיות דיגיטליות אם אלו משפרות את חייהם. האתגר לארגונים ולממשלות הוא למקסם זאת באמצעות חדשנות בשירות ומינוף היתרון תחרותי שניתן להשגה בזכות הדיגיטליזציה".

מייקל דל החזיר את הקבוצה שלו לבורסה בזכות VMware, צילום: בלומברג מייקל דל החזיר את הקבוצה שלו לבורסה בזכות VMware | צילום: בלומברג מייקל דל החזיר את הקבוצה שלו לבורסה בזכות VMware, צילום: בלומברג

בעבר נרכשה VMware בידי EMC והצטרפה לפדרציית החברות שלה. כיום היא חברת בת בשליטה של כ-80% של Dell לאחר הרכישה של הפדרציה בידי מייקל דל ב-2015. לגבי המיזוג והיציאה לבורסה, או'פארל אינו מרחיב מעבר למה שידוע. אך הוא מוכן לומר של-VMware תמיד היו מערכות יחסים עצמאיות עם Dell ו-EMC. "החברה תמיד טיפחה שותפויות לכל רוחבי התעשייה והדברים ככל הנראה ימשיכו כך". 

זו רמיזה לכך שככל הנראה שמעמדה של החברה לא צפוי להשתנות למרות השינויים הגדולים שעברו על קבוצת Dell לאחרונה. לסיכום השיחה, אומר או'פארל בהתייחסו לנושא הפרטיות שלדעתו זה משהו שיהיו חייבים להתייחס אליו מבחינה רגולטורית. "הנתונים לא נוצרים רק על ידי אנשים, גם מפעל מייצר נתונים ואלה מועלים לענן והשאלה כאן היא למי שייכים הנתונים האלה. מי יכול לעשות בהם שימוש ולמי שייך הערך שמיוצר מהם", הוא מרחיב, "בסופו של דבר זה עניין של חוזה בין הצדדים ומודעות למה עושים עם הנתונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות