אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפסד של 12 מיליון שקל לאורד בפרויקט שיכון ובינוי: "ספקים הפרו הסכמים" צילום: אוראל כהן

הפסד של 12 מיליון שקל לאורד בפרויקט שיכון ובינוי: "ספקים הפרו הסכמים"

אורד הקימה עבור שו"ב אנרגיה מתחדשת 4 תחנות כוח ב-108 מיליון שקל; בעקבות ההפסד הצפוי בדוחות, אורד לא תעמוד באמות המידה הפיננסיות שנקבעו עם הבנקים המממנים והיא מנהלת מגעים מול הבנקים על מנת להסדיר את העניין; ההפסד נגרם בשל "הערכות לא מדויקות של קבלן התכנון, גידול בעלויות קונסטרוקציה, ומהפרת הסכמים על ידי חלק מספקיה"

18.02.2019, 10:53 | מיקי גרינפלד

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

דיווח לא שגרתי וכמובן לא מעודד שיוצא מאורד: חברת התשתיות הנשלטת על ידי צחי סולטן, ניר פלג ומשפחת אדורם השלימה את פרויקט המערכות הסולאריות הקרקעיות של שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת (מקבוצת שו"ב), כשסכום התשלומים הכולל מהפרויקט יגיע לכ-108 מיליון שקל (התשלום האחרון, של 4 מיליון שקל, צפוי להגיע לאורד בשבועות הקרובים).  

קראו עוד בכלכליסט

כאן מגיעה ההבהרה הבעייתית - "מבחינה שערכה החברה במסגרת הכנת הדוחות הכספיים השנתיים עולה כי היא צפויה לרשום בגין הפרויקט הפסד של כ-12 מיליון ש"ח בדוחותיה הכספיים השנתיים". הפסד בפרויקט גדול כל כך, שבו יש תכנון מוקפד מראש, הוא לא דבר של מה בכך, והגורמים לו, כך עולה מהדיווח, הם רבים מאד:

"הערכות לא מדויקות של קבלן התכנון, גידול בעלויות קונסטרוקציה עקב מבנה שטח קשה ואיחורים בהגעת חלקים שהביאו להוספת עלויות", מציינת החברה, שמוסיפה לכך חשד להפרות חוזים מצד ספקים: "החברה סבורה כי חלק מההפסד נבע מהפרת הסכמים על ידי חלק מספקיה בפרויקט ובכוונתה לבחון את צעדיה המשפטיים אל מול אותם ספקים ואל מול חברת הביטוח הרלוונטית".

המשמעות המיידית של השורה התחתונה - בעקבות ההפסד הצפוי בדוחות, אורד לא תעמוד באמות המידה הפיננסיות שנקבעו עם הבנקים המממנים והיא מנהלת מגעים מול הבנקים על להסדיר את העניין.  

סולטן ופלג  רכשו את השליטה באורד בדצמבר 2013, במסגרת קבוצת שליטה עם משפחת אדורם. ההסכם בפרויקט המדובר נחתם באוקטובר 2017 ובמסגרתו נקבע שאורד תקים עבור שיכון ובינוי אנרגיה מתחדש 4 תחנות כוח פוטו וולטאיות בנגב - שיכון ובינוי אנרגיה זכתה בפרויקט במכרז שביצעה רשות החשמל. אורד מחזיקה בהסכם שירותים למתן שירותי תפעול ותחזוקה באתרים של הפרויקט לתקופה של 20 שנה, עבור 2.2 מיליון שקל בשנה (עם נקודות יציאה בשנה השלישית, השישית, השמינית והעשירית, במתן הודעה מוקדמת בת חצי שנה מראש).

צחי סולטן , צילום: אוראל כהן צחי סולטן | צילום: אוראל כהן צחי סולטן , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות