אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת הברקזיט: נחתם הסכם סחר בין ישראל לבריטניה צילום: חורחה נובומינסקי

לקראת הברקזיט: נחתם הסכם סחר בין ישראל לבריטניה

ישראל הפכה לאחת המדינות הראשונות שחתמו על הסכם סחר עם הממלכה - שותפת הסחר הגדולה ביותר שלה באירופה; הבריטים נמצאים במירוץ להסדרת יחסי הסחר שלהם עם מספר מדינות רב ככל האפשר לקראת עזיבתם את האיחוד האירופי

18.02.2019, 20:08 | שירות כלכליסט

ישראל הפכה הערב (ב') לאחת המדינות הראשונות שחתמו על הסכם סחר עם בריטניה, לקראת עזיבתה של הממלכה את האיחוד האירופי. בטקס שנערך בבורסה לניירות ערך בתל אביב חתמו על המסמך שר סחר החוץ הבריטי ליאם פוקס, ושר הכלכלה אלי כהן.

קראו עוד בכלכליסט

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן ושר המסחר הבריטי ליאם פוקס, צילום: חורחה נובומינסקי שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן ושר המסחר הבריטי ליאם פוקס | צילום: חורחה נובומינסקי שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן ושר המסחר הבריטי ליאם פוקס, צילום: חורחה נובומינסקי

בריטניה היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל באירופה, והיקף הסחר בין שתי המדינות ב-2018 הגיע ל-11 מיליארד דולר - עלייה של 15% לעומת השנה שלפני כן. כיום מעוגנים יחסי הסחר בין ישראל לבין בריטניה בהסכמים שעליהם חתומה ישראל מול האיחוד האירופי.

ב-29 במרץ אמורה בריטניה להתחיל בתהליך של עזיבת האיחוד האירופי – שכרגע לא הושג מתווה לביצועו. כדי לרכך ככל שניתן את ההשפעות על כלכלתה במקרה של עזיבת האיחוד ללא מתווה מוסכם, נמצאת בריטניה במירוץ להסדרת יחסי הסחר שלה עם מספר מדינות רב ככל שניתן מחוץ לאיחוד האירופי. פרט לישראל, חתמה בריטניה החודש על הסכמי סחר חדשים עם שוויץ, איי פארו, צ'ילה ו-21 מדינות השוק המשותף של מזרח ודרום אפריקה.

ההסכם בין בריטניה לישראל מבוסס על ההסכמים הקיימים בין ישראל לאיחוד האירופי, ומטרתו לשמר את המשכיות התנאים היציבים עבור היצואנים והיבואנים. שר הכלכלה אלי כהן אמר במעמד החתימה כי "ההסכם יבטיח שהסחר ימשיך להתקיים באותם התנאים בהם הוא מתקיים היום והצמיחה במסחר ובהשקעות ההדדיות ימשיכו גם לאחר עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי". שר סחר החוץ הבריטי ליאם פוקס ציין גם הוא שבריטניה "מצפה להמשך חיזוק יחסי הסחר וההשקעות בין המדינות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות