אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד: "האופציה לאיחוד עם גנץ נמצאת על השולחן ולא אוריד אותה עד הרגע האחרון" צילום: מוטי קמחי

בחירות 2019

לפיד: "האופציה לאיחוד עם גנץ נמצאת על השולחן ולא אוריד אותה עד הרגע האחרון"

יו"ר יש עתיד אמר כי איחוד עם גנץ עדיין אפשרי אך הוא מחכה לתשובות לגבי המדיניות הצפויה. לפיד הציג את רשימה יש עתיד שכוללת בעשירייה הראשונה את מאיר כהן, עפר שלח, אורנה ברביבאי, יעל גרמן, קארין אלהרר, יואל רזבוזוב, אלעזר שטרן, מיקי לוי ופנינה תמנו שטה

18.02.2019, 20:20 | עמיחי אתאלי

ראש מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, הציג הערב (ב') במרכז הכנסים בשפיים את רשימתה הסופית של המפלגה לקראת בחירות 2019, והתייחס לאיחוד האפשרי עם מפלגת חוסן לישראל והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ: "האופציה נמצאת על השולחן ואני לא אוריד אותה עד הרגע האחרון. בשלב זה אין בכלל דיון על מיקומים אלא על המהות. יש עתיד היא לא מריצה שמעמיסה מנדטים, היא תנועה עם השקפת עולם".

קראו עוד בכלכליסט

הוא הוסיף: "אנחנו פה כי התחייבנו לשינוי במדינת ישראל. המטרה היא להקים מפלגת שלטון. המטרה היא לנצח. אבל למפלגת שלטון צריכה להיות מדיניות. אי אפשר ללכת לבחירות בלי שאנשים יידעו מה העמדות שלך. אנחנו התחייבנו".

יאיר לפיד, הערב, צילום: מוטי קמחי יאיר לפיד, הערב | צילום: מוטי קמחי יאיר לפיד, הערב, צילום: מוטי קמחי

לפיד פנה ישירות לגנץ: "אם נקבל התחייבות ברורה על הנושאים האלה, נכנס מצידי עוד הלילה לחדר עד שייצא עשן לבן. את הכל עוד אפשר לסדר. אבל אני רוצה להגיד מפה לבני גנץ, מה שלמדתי בשבע שנים בפוליטיקה זה שאי אפשר להתחמק מנושאים לא נוחים. עשיתי את הטעויות האלה. זה לא עובד. אם נקבל תשובות ברורות, עוד יש על מה לדבר. אם לא נקבל תשובות ברורות, יידע כל אדם באולם הזה שהוא חלק מתנועה שיש לה דרך. שיש לה עקרונות. שאף פעם לא מתבלבלת בין עקרונות לבין כסאות".

לפני דבריו של לפיד הוצגה רשימת יש עתיד לבחירות 2019. בין השמות החדשים שנכנסו לרשימה, שלא השתנתה משמעותית בהשוואה לזאת שהוצגה לפני בחירות 2015, אפשר למצוא את ראש אכ"א לשעבר אורנה ברביבאי, ואת עו"ד עידן רול, דוגמן לשעבר ובן הזוג של הזמר הראל סקעת. חבר הכנסת חיים ילין, שהודיע על פרישתו מהמפלגה לאחר שהבין כי לא ישובץ במקום גבוה, לא נכלל ברשימה.

 

העשירייה הראשונה כוללת בנוסף ליו"ר המפלגה יאיר לפיד את את ח"כ מאיר כהן, ח"כ עפר שלח, ראש אכ"א לשעבר אורנה ברביבאי, ח"כ יעל גרמן, ח"כ קארין אלהרר, ח"כ יואל רזבוזוב, ח"כ אלעזר שטרן, ח"כ מיקי לוי וח"כ פנינה תמנו שטה. אחריהם מוקמו סגן והמשנה לראש המוסד לשעבר רם בן ברק, הניצב בדימוס יואב סגלוביץ', הח"כ לשעבר בועז טופורובסקי, עו"ד עידן רול - בן זוגו של הראל סקעת, יו"ר צעירי יש עתיד יוראי להב הרצנו וח"כ עליזה לביא.

הצגת הרשימה נערכת שלושה ימים לפני המועד האחרון להגשת הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית, לאחריו לא ניתן יהיה לבצע חיבורים ואיחודים. החיבור המדובר ביותר שעדיין נמצא על הפרק מבחינת יש עתיד הוא בינה לבין מפלגת חוסן לישראל והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ העומד בראשה. גנץ ולפיד ניהלו שיחות בארבע עיניים, אולם עדיין קיימים ביניהם לא מעט פערים.

התקדמות במו"מ בין גנץ לגשר

בנוסף, היום דווח על התקדמות במו"מ בין חוסן לישראל לבין מפלגת גשר בראשותה של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס. גורמים ב"גשר" אישרו שחלה התקדמות במגעים - ואמרו כי אם לא יקרה משהו "דרמטי" - האיחוד בין שתי המפלגות יצא לפועל.

גנץ ולוי אבקסיס. התקרבות, צילום: עומר מסינגר, אוראל כהן גנץ ולוי אבקסיס. התקרבות | צילום: עומר מסינגר, אוראל כהן גנץ ולוי אבקסיס. התקרבות, צילום: עומר מסינגר, אוראל כהן

לאיחוד בין גנץ ולוי יש השפעה מכרעת על האפשרות לחיבור של גנץ ולפיד. על לוי הוטלו סנקציות על ידי ועדת הכנסת לאחר שפרשה ממפלגת ישראל ביתנו בלי שהתפטרה מהכנסת, ונאסר עליה להתמודד במסגרת מפלגה קיימת בבחירות הקרובות. המשמעות היא שאם גנץ יתאחד עם לוי הוא כבר לא יוכל להתאחד עם לפיד ויש עתיד.

בכירים ביש עתיד טענו בימים האחרונים בשיחות סגורות כי היועץ האסטרטגי של גנץ, רונן צור, מחבל בהגעה להסכם בין המפלגות. הדברים נאמרו מפי שני בכירים במפלגה, שנחשפו לחלק מהפרטים על המו"מ המתנהל בין לפיד לגנץ. ככל הידוע המסר הועבר גם לגנץ עצמו.

"רונן צור לוחש על אוזנו של גנץ והוא לא רוצה איחוד עם לפיד", אמר בכיר ביש עתיד. "בגלל שגנץ מקשיב למה שאומרים לו, אז הוא מתנהל כאילו הוא לא רוצה איחוד. יש שיחות אישיות בין לפיד לגנץ, אבל בכל פעם שזה מתקדם היועץ האסטרטגי שלו מכשיל את המהלך". מ"חוסן לישראל" נמסר בתגובה: "אין תגובה".

יו"ר הסיעה, ח"כ עפר שלח, אמר ל-ynet כי מעבר לשאלות הפרסונליות, הם לא קיבלו תשובות על אף אחת משלוש שאלות מהותיות: כניסה לממשלת נתניהו אם יוכרז על כתב אישום בכפוף לשימוע, חוק הגיוס ולימודי ליבה לחרדים. כמו כן, ציין, לא ברורות ליש עתיד מהן העמדות של חוסן לישראל בנושאים מדיניים, ואם ניתן בכלל לקבוע מדיניות בזמן שבהסכם בין גנץ למשה יעלון יש הסכמה על חופש הצבעה בנושאים מדיניים לחברי חוסן לישראל-תל"ם. 

"אין לנו תשובה על כלום", סיכם ח"כ שלח. "אנחנו ניגשים בידיים נקיות ונפש חפצה, אבל אם לא נקבל תשובות – לא יהיה איחוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות