אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תאגיד המחזור אל"ה יידרש לשלם לרשות המסים 12 מיליון שקל צילום: עומר הכהן

תאגיד המחזור אל"ה יידרש לשלם לרשות המסים 12 מיליון שקל

ביהמ"ש המחוזי בת"א דחה שני ערעורי מס שהגיש התאגיד, וחייב את אל"ה גם בהוצאות משפט בסך 70 אלף שקל. בשנים שבמחלוקת, 2008-2010, ניכתה אל"ה מס במקור מדמי העידוד ששילמה לאספנים אולם לא ניכתה מס במקור מדמי הפיקדון ששילמה להם

19.02.2019, 12:20 | עמרי מילמן

ביהמ"ש המחוזי בת"א דחה שני ערעורי מס שהגיש אל"ה - תאגיד איסוף מכלי משקה בע"מ - נגד רשות המיסים, וחייב את אל"ה בתשלום מס בסך של כ-12 מיליון שקל ובהוצאות משפט של 70 אלף שקל.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

אל"ה, התאגיד שהוקם על ידי ארבע יצרניות ויבואניות משקאות (החברה המרכזית לייצור משקאות קלים בע"מ, טמפו תעשיות בירה, יפאורה תבורי – 1 בע"מ ומעיינות עדן בע"מ) אחראי על מנגנון איסוף מיכלי הפקדונות ומחזורם. איסוף הבקבוקים עבור התאגיד נעשה על ידי קבוצת בתי עסק או רשתות השיווק, קבוצת הצרכנים ו"אספנים".

בשנים שבמחלוקת, 2008-2010, היקף הבקבוקים שהועבר לתאגיד על ידי האספנים היה כמחצית מכלל הבקבוקים המוחזרים. אל"ה משלמת לאספנים את סכום דמי הפיקדון בעבור כל בקבוק שהם מחזירים לה ובנוסף היא משלמת לאספנים שמחזירים לה למעלה מ-60 אלף בקבוקים בחודשי "דמי עידוד". בניגוד לגורמי איסוף אחרים, האספנים לא רכשו את הבקבוקים, אלא אספו אותם בדרכים שונות (מצרכנים ובתי עסק).

כך יוצא כי אותם האספנים לא שילמו דמי פיקדון עבור הבקבוקים שנאספו. בשנים המדוברות ניכתה אל"ה מס במקור מדמי העידוד ששילמה לאספנים אולם לא ניכתה מס במקור מדמי הפיקדון ששילמה להם. רשות המסים דרשה ממנה לנכות מס גם מהתשלומים עבור דמי הפקדון לאותם אספנים (שכן מבחינתה זה שכר לכל דבר).

שופט המחוזי אלטוביה דחה את הערעור של אל"ה וקבע כי מוטלת על התאגיד חובת ניכוי מס במקור מדמי הפיקדון המשולמים לאספנים וחייב את התאגיד לשלם מס של 12 מיליון שקל. אותם אספנים לא נחשבים לצרכנים ולמעשה צריך לראות אותם כמי שאוספים בקבוקים "למטרת עסק". אולם במקביל לא קיבל אלטוביה את בקשת רשות המסים להטיל על אל"ה קנס בגין אי ניכוי מס במקור.

את התיק ניהלה עו"ד גלית פואה מהמחלקה הפיסקאלית בפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי).

מאל״ה נמסר: "בעבר היתה הסכמה עם רשות המסים שלא לנכות מס במקור על דמי פיקדון. בהתייעצות עם יועצי המס והיועצים המשפטיים שלנו המשכנו במדיניות מתוך הבנה של החוק שלא ניתן לנכות מס על דמי הפיקדון. בשלב מסוים החליט מס הכנסה אחרת והוציא לתאגיד שומות. אל"ה ערערה לבית משפט כשהיא מבקשת לדון בסוגיה העקרונית האם חלה על התאגיד חובת ניכוי מס במקור על דמי הפיקדון. אנו מופתעים מההחלטה ולאחר שנלמד את הפסיקה נחליט אם לערער".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות