אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי ודיסקונט מאיימים על קופלר: אם לא נוביל הנפקת סופר-פארם, נפוצץ את המכירה צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

לאומי ודיסקונט מאיימים על קופלר: אם לא נוביל הנפקת סופר-פארם, נפוצץ את המכירה

בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי בעל השליטה בסופר-פארם מתכוון לבחור בלידר כחתם המוביל בהנפקה, העבירו חברות החיתום של דיסקונט ולאומי - אשר רוצות לבצע הצעת מכר של מניותיהם בסופר-פארם - מסר לקופלר: או שנוביל או שלא נמכור

19.02.2019, 18:11 | רחלי בינדמן

חברות החיתום של בנק לאומי ובנק דיסקונט שולחות איום מרומז לבעל השליטה בסופר-פארם, ליאון קופלר, בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" לפיו קופלר מתעתד לבחור בחברת החיתום של לידר כחתם המוביל בהנפקת המניות: שתי החברות מבהירות כי יסוגו ממכירת מניות הבנקים בסופר-פארם - המשמעות היא שבכוונת השתיים לפוצץ את הצעת המכר שעומדת בבסיס ההנפקה. 

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי ערב הפרסום התכתשו ביניהם לאומי פרטנרס חיתום, בראשות גלעד שמעוני ודיסקונט קפיטל בראשות הילה חימי, על ההובלה של ההנפקה. מבחינת חברות החיתום יש חשיבות דרמטית למי יופיע כחתם המוביל בראש התשקיף, גם אם בסופו של דבר העמלות בהנפקה יהיו זהות לשני החתמים המובילים, בשל היוקרה הכרוכה בעניין, שיכולה לתרום לקראת הנפקות בעתיד. 

אלא שאז הפתיע קופלר, שהחליט כאמור לבחור בלידר שוקי הון כחתם המוביל. ההחלטה נבעה מכמה סיבות - ראשית, מכיוון שלא רצה לבחור בין לאומי ודיסקונט ובכך לעצבן את הצד השני. כמו כן, מצד הנראות, היתה בעיה בכך שהבנקים מבקשים למכור את החזקותיהם בסופר פארם בהנפקה, ובה בעת, חברות החיתום שלהם מנסות לשכנע גופים מוסדיםי לרכוש את המניות. 

חברות החיתום של הבנקים שעברו שנה לא פשוטה ב-2018, עם מיעוט הנפקות בכלל והנפקות אקוויטי (מניות) בפרט, לא מתכננות לוותר על הבכורה בקלות. זאת במיוחד כשלידר חיתום הייתה דווקא בין השחקניות המובילות בשוק החיתום בשנה החולפת למרות הקיפאון היחסי בשוק ההנפקות.

ענף החיתום הוא רווי אמוציות והבנקים לא מתכננים לעשות חיים קלים לקופלר וכבר החלו כל אחד מהצדדים להעביר מסרים לפיהם הם רואים את עצמם כמי שצריכים להוביל את ההנפקה. "לא יעלה על הדעת שהבנקים ימכרו את האחזקות שלהם בסופר-פארם וחברת החיתום של הבנק לא תוביל את העסקה",  אמר אתמול גורם מקורב.

 מלאומי ולאומי פרטרס נמסר בתגובה: "לא היה ולא נברא. לא היו דברים מעולם". מדיסקונט קפיטל נמסר כי "למידע המובא בידיעה אין שום קשר למציאות".

ליאון קופלר, צילום: אוראל כהן ליאון קופלר | צילום: אוראל כהן ליאון קופלר, צילום: אוראל כהן

בחברת החיתום של לאומי משתמשים בקלף ההחזקות של הבנק, 15% מסופר פארם לעומת 10% של דיסקונט, כדי להצדיק את ההובלה של ההנפקה. זאת בדומה למה שאירע כאשר הובילו את הנפקת המניות של חברת שב"א (שירותי בנקאות אוטומאטיים), בזכות העובדה שהבנק החזיק ברוב מניות החברה (41.2%).

אלא שבעוד שבשב"א הבנקים הם הבעלים של שב"א, בסופר-פארם, בעל השליטה הוא קופלר והוא זה שבסופו של דבר יקבע את זהות החתם המוביל. עוד נטען כי ממילא לאומי נכנס להשקעה בסופר פארם ראשון (לפני עשור) לפי שווי של מיליארד שקל ואילו דיסקונט נכנס מאוחר יותר לפי שווי של 1.4 מיליארד שקל ולכן ממילא דיסקונט כנראה לא ירצה למכור את כל החזקותיו.

בדיסקונט קפיטל המנוהלת כאמור על ידי חימי והיו"ר שלה הוא החתם הותיק והמוערך צחי סולטן לא מתכננים לוותר כל כך בקלות והטענה שהם מעלים על השולחן נוגעת לחוסר ניסיון מספק לכאורה של צוות החיתום של לאומי פרטנרס (שכזכור החליף בשנה שעברה את הצוות הוותיק שערק לפועלים אי.בי.אי חיתום בהובלת עופר גרינבאום ושי נבו).

דיסקונט קפיטל ולאומי פרטנרס עשויים להגיע לסוג של פשרה על ההובלה אך שניהם מוכנים לקבל את האפשרות שבסופו של דבר מי שיוביל את ההנפקה יהיה בכלל לידר ולא אחד מהם. גם הבנקים לא מתכננים לוותר על הובלת ההנפקה בקלות והם מנסים לעשות שרירים ולאיים לסגת ממכירת המניות שלהם. אלא שגם איומים כאלה לא עושים הרבה רושם על קופלר שמלכתחילה לא דחף להנפקה.

הבנקים צפויים לנסות ו"למנף" את הרצון של קופלר להנזיל את ההחזקות שלו, בין היתר עבור ילדיו, ועם הלחצים לצאת עם ההנפקה עבור המנהלים שלו שמחזיקים באופציות בחברה. עם זאת, קופלר לא מוכן ששותפי המיעוט שלו יסחטו אותו - בעבר לא היסס לפוצץ עסקה שהבנקים הובילו להכנסת שותף אסטרטגי לסופר פארם (היתה זו קרן ההשקעות CVC - קופלר סירב להעניק לקרן סמכויות שדרשה, מה שמלכתחילה יצר קרע בינו לבין הבנקים).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות