אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת סגירת הרשימות: מחכים לאשכנזי; האם גנץ יבצע איחוד נוסף? צילום: צביקה טישלר

לקראת סגירת הרשימות: מחכים לאשכנזי; האם גנץ יבצע איחוד נוסף?

קצת יותר מ-48 שעות לסגירת מועד הגשת הרשימות המפלגתיות לכנסת ה-21, לא ברור אילו איחודים יושלמו בזמן, ואם בכלל; לפי גורמים פוליטיים, במהלך המו"מ בין חוסן לישראל לגשר הועלתה הצעה לפיה אורלי לוי אבקסיס לא תיבחר לכנסת ותכהן כשרה בלבד - לנוכח ההגבלה האוסרת עליה להתמודד ברשימה מפלגתית הכוללת מפלגה מכהנת, כמו למשל יש עתיד

19.02.2019, 18:33 | צבי זרחיה

קצת יותר מ-48 שעות לסגירת מועד הגשת הרשימות לקראת הבחירות לכנסת ה-21, שוררת דריכות במערכת הפוליטית - כאשר לא ברור אילו איחודים יושלמו בזמן, ואם בכלל.

קראו עוד בכלכליסט

גבי אשכנזי, צילום: אוראל כהן גבי אשכנזי | צילום: אוראל כהן גבי אשכנזי, צילום: אוראל כהן

מפלגת חוסן לישראל פרסמה הערב את רשימת 30 המועמדים שלה לכנסת. ברשימה לא נכללת יו"ר מפלגת גשר, ח"כ אורלי לוי אבקסיס, ולפי שעה המו"מ עימה טרם הושלם. לוי אבקסיס לא צפויה להיות נוכחת הערב בטקס השקת הרשימה בהשתתפתם של גנץ והמועמדים.

גורמים פוליטיים ציינו כי במהלך המו"מ בין חוסן לישראל לגשר הועלתה הצעה לפיה אורלי לוי אבקסיס תהיה מחוץ לרשימה, כלומר לא תיבחר לכנסת, אלא תכהן כשרה, בעוד יתר חברי גשר יהיו כלולים ברשימה לכנסת. ההצעה הועלתה לנוכח ההגבלה האוסרת על לוי אבקסיס, שפרשה מסיעת ישראל ביתנו, להתמודד ברשימה מפלגתית לכנסת הכוללת מפלגה מכהנת, כמו למשל יש עתיד. אם לוי אבקסיס לא תהיה חברת כנסת, אלא ראש מפלגה בלבד, הדבר יפגע בכוחה -שכן במידה ולא תהיה חלק מהקואליציה, אזי תהיה מחוץ לכנסת ומחוץ לממשלה.

ממתינים לגבי אשכנזי

בינתיים ממתינים במערכת הפוליטית לתשובתו של הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, לשאלה האם יצטרף למפלגת חוסן לישראל. אשכנזי לא מסתיר את רצונו להיכנס למערכת הפוליטית, אך רק בתנאי שתוקם רשימה מפלגתית שכוללת הן את גנץ והן את יאיר לפיד ויש עתיד. לפי שעה, כאמור, אין איחוד בין גנץ לבין לפיד, הן בגלל הקושי לכלול את אורלי לוי אבקסיס והן בגלל חילוקי דעות בין חוסן לישראל ליש עתיד. במטה לפיד אמרו כי הם עדיין מקווים לאיחוד.

אשכנזי עצמו מהסס עדיין האם להיכנס למערכת הפוליטית, אבל במידה שיחליט כך, הוא צפוי לקבל תפקיד של שר בכיר בממשלה הבאה - אם תוקם על ידי גנץ או במידה וחוסן לישראל תהיה שותפה לה. מקורביו של אשכנזי, כמו גם גורמים במפלגת חוסן לישראל, אמרו שלפי שעה לא מדובר על תפקיד ספציפי לאשכנזי - הגם שטרם הודיע רשמית אם הוא מצטרף. בגלל היותו יו"ר קרן רשי מוזכר אשכנזי במערכת הפוליטית כמועמד לתפקיד שר החינוך, אולם מקורביו לא פוסלים אפשרות שאם ייכנס למערכת הפוליטית הוא עשוי לכהן כשר הביטחון (משרה שהובטחה לבוגי יעלון) או שר התחבורה.

גורמים בחוסן לישראל וביש עתיד אמרו הערב ש"הכל פתוח". ההערכה היא שהמתח הזה ימשך עד לרגע האחרון של הגשת הרשימות. יש עתיד צפויה להגיש את רשימתה לוועדת הבחירות ביום רביעי, אבל תוכל לדחות את ההגשה ליום חמישי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות