אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העיקר שיש המון גנרלים - מי צריך אנשי מקצוע בכנסת? צילום: עמית שעל

העיקר שיש המון גנרלים - מי צריך אנשי מקצוע בכנסת?

רשימות המועמדים לכנסת שיוגשו השבוע נטולות אנשי מקצוע מומחים בתחומם, והן מפגינות זלזול בחשיבה על מקצועיות. הרשימות מסמנות "וי" על ייצוג לפי פוליטיקת הזהויות, וההנחה השולטת שחבל להקצות כיסאות למי שלא מביאים קולות

20.02.2019, 08:28 | שחר אילן

השבוע יוגשו רשימות המועמדים לכנסת והתמונה העולה מהן היא של רשימות נטולות מומחיות מקצועית. הפוליטיקה של הזהויות יוצרת מצב שרשימות מסמנות “וי” ליד משבצות, כמו ח"כים חברתיים, עולים, מיעוטים ואפילו נשים חרדיות.  

קראו עוד בכלכליסט

ייצוג מגזרי זה חשוב ובדרך כלל מדובר באנשים עם רקורד ועשייה. אבל במקביל שורר במערכת הפוליטית זלזול במקצועיות ובתחומי מומחיות, ושולטת ההנחה שחבל להקצות כיסאות למי שלא מביאים קולות. התחום המקצועי היחיד שנתפס כמחייב ייצוג הוא הגנרלים, כי צריך מישהו שיודע לטפל בערבים.

ח"כ איציק שמולי. במקום השלישי ברשימת מפלגת העבודה לכנסת,, צילום: עמית שעל ח"כ איציק שמולי. במקום השלישי ברשימת מפלגת העבודה לכנסת, | צילום: עמית שעל ח"כ איציק שמולי. במקום השלישי ברשימת מפלגת העבודה לכנסת,, צילום: עמית שעל

הח"כית הפורשת איילת נחמיאס ורבין התבלטה בכנסת היוצאת בבקיאות שלה בעולמות החברות הציבוריות, האשראי ושוק ההון, מה שרק המחיש כמה מעטים היו האחרים שהבינו בתחומים אלה. מי בדיוק אמור לעשות את זה בכנסת הבאה? האם באמת סביר שיו"ר ההסתדרות יהיה איש הכלכלה הבכיר היחיד כמעט שהרשימות יציגו? במצב כזה לא פלא שאף אחד לא מספר לנו איך הוא יתמודד עם הגירעון האדיר וממה הוא יקצץ. מישהו יודע מי המועמד של הליכוד, למשל, לתפקיד שר האוצר?

פוליטיקאים אוהבים לומר שהחינוך חשוב מכל. הפעם הוא חשוב עוד יותר מכיוון שאפילו אנשי חינוך מתקשים לשרטט איך ייראה החינוך בעידן המהפכה התעשייתית הרביעית המהירה כל כך. אחרי שר חינוך שלא הפסיק לספר לנו כמה הוא בעצם רוצה להיות להיות שר ביטחון, אין כמעט אנשי חינוך ברשימות (חילי טרופר כבר אמרנו?). ומה לגבי אנשי אקדמיה בכירים? הפרופסור לכלכלה מנואל טרכטנברג כבר לא יהיה בכנסת הבאה, ונראה שאין לו יורשים.

במפלגת העבודה מייעדים את איציק שמולי לתפקיד שר הבריאות. שמולי אדם מאוד ראוי, ובכל זאת אפשר לשאול איך זה שברשימות החדשות אין מנהלי בריאות או כלכלני בריאות. ומי בדיוק אמור להתמודד עם משבר התחבורה הציבורית? הסטארט־אפ ניישן ממלאת תפקיד חשוב מאוד בכלכלה הישראלית, אבל כמה אנשים בכנסת מבינים בכלל במה מדובר?

כמובן ייתכן שאחת הבעיות היא שאנשים שמצליחים באמת בתחומם לא רוצים להיכנס לפוליטיקה. ובכל זאת, די ברור מהרשימות הכמעט סגורות שהממשלה והכנסת הבאות, עוד יותר מהקודמות, יסבלו מחוסר ידע מקצועי וחוסר עומק. זה יקשה גם את תפקוד הממשלה וגם את פיקוח הכנסת עליה. העתיד הפוליטי נראה שטחי, פופוליסטי ומלא מחדלים.

די ברור מהרשימות הכמעט סגורות שהממשלה והכנסת הבאות, עוד יותר מהקודמות, יסבלו מחוסר עמוק בידע מקצועי. זה יקשה גם את תפקוד הממשלה וגם את פיקוח הכנסת עליה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות