אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ הורה לטוטו לבטל הפחתת העמלה לזכיינים מ-7% ל-5% צילום: ערן גרנות

פרסום ראשון

בג"ץ הורה לטוטו לבטל הפחתת העמלה לזכיינים מ-7% ל-5%

את העתירה הגישה עמותת הזכיינים שפועלת למען זכייני הפיס והלוטו בטענה שהפחתת העמלות היא בלתי מידתית באופן קיצוני; בג"ץ: "ברור כי כוונת המחוקק הייתה גם למתן את הפגיעה הכלכלית בזכיינים"

20.02.2019, 20:10 | צבי זרחיה

בג"ץ הורה היום (ד') על ביטולה של החלטת המועצה להסדר הימורים בספורט להפחית את העמלה המשולמת לזכיינים מ-7% ל-5% מהמחזור השנתי.

עמותת הזכיינים שפועלת למען זכייני הפיס והלוטו עתרה לבג"ץ נגד ההחלטה של המועצה להסדר הימורים בספורט בטענה שמדובר בהחלטה בלתי מידתית ותפגע בכ-1,000 זכיינים. הזכיינים עתרו נגד הרפורמה במפעל הפיס שעוגנה בחקיקה כתיקון לחוק להסדר הימורים בספורט שפוצל מחוק ההסדרים בשנת 2016 והתקבל בכנסת בשנת 2017.

בעתירה נטען כי "את המטרה של צמצום שוק ההימורים ואת המטרה המשנית של קידום ההתייעלות בענף ניתן היה להשיג דרך צעדים שאינם פוגעים בזכיינים בצורה כה קשה. ניתן היה לדרוש ממפעל הפיס להתייעל באמצעות קיצוץ בהוצאות על משווקים איזוריים, מבנה ארגוני, שכר או פירסום. מכיוון שמפעל הפיס לא נדרש להפחית עלויות כלשהו - לא ניתן להצדיק את הקיצוץ בעמלות".

דוכן של מפעל הפיס, צילום: ערן גרנות דוכן של מפעל הפיס | צילום: ערן גרנות דוכן של מפעל הפיס, צילום: ערן גרנות

הזכיינים טענו עוד כי "החלטת שר האוצר בנוגע להפחתת העמלות היא בלתי מידתית באופן קיצוני ועומדת בסתירה לחוק ההגבלים העיסקיים הקובע איסור על מונופול לנצל את מעמדו לרעה, ובכלל זה לקבוע רמת מחירי קנייה ומכירה בלתי הוגנת. סך הקיצוץ בעמלות הזכיינים תוביל לחיסכון של 26 מיליון שקלים למפעל הפיס, שאותו ניתן היה להשיג בדרכים אחרות כמו למשל צמצום בהיקף הפרסים לציבור בחצי אחוז".

החלטת בג"ץ התקבלה פה אחד על ידי השופטים עוזי פוגלמן, מני מזוז, ונועם סולברג, לפיה, אין מנוס מביטול החלטת המועצה להסדר ההימורים בספורט, שהפחיתה בצורה משמעותית את עמלות המכירה של זכייני המועצה המשווקים את משחקי ה"סינגל" ו"דאבל". זאת, לאחר שכבר בוצעה הפחתה של עמלות הזכיינים במסגרת החוק להסדר ההימורים בספורט.

בג"ץ קבע: "ברור כי כוונת המחוקק הייתה גם למתן את הפגיעה הכלכלית בזכיינים... בהינתן האמור, החלטת המועצה – הקובעת כי תשולם לזכיינים עמלה אחידה עבור מכירת מוצרי הסינגל והדאבל מ"השקל הראשון" – אינה עולה בקנה אחד עם סעיף 8א(ג) לחוק. שיעורי העמלה שנקבעו בה לגבי משחקי הסינגל והדאבל – 5% ו- 5.5% בהתאמה – אמנם אינם חורגים משיעורי העמלה המרביים שנקבעו בחוק, אך פרט לכך אין בהחלטה ביטוי לחובת המועצה לקבוע הסדר דיפרנציאלי המבחין בין שיעורי העמלה המשתלמים, בשים לב להיקפי המחזור השונים".

עוד קבע בג"ץ כי "החלטת המועצה לא נותנת ביטוי להבחנה שביקש החוק ליצור בין שיעור העמלה שישולם בצד המדרגה העליונה בשנת 2018 לבין זה שישולם משנת 2019 ואילך, כמו גם לצורך בתקופת מעבר שתאפשר לזכיינים להיערך לשינויים בהכנסותיהם."

 

חיים טל ואביעד בן שטרית מעמותת הזכיינים מסרו בתגובה: "פגעו בנו פגיעה אנושה כשהחילו את הרפורמה של הפחתת העמלות. באה המועצה ופגעה בנו פגיעה קשה נוספת. לצערנו, חלק מהזכיינים היו צריכים לסגור את עסקיהם, כי לא יכלו לעמוד עוד בקיצוץ המשמעותי. חלק מהעובדים הלכו הביתה. היום, גם אם באופן חלקי, הצדק נעשה.

עו"ד גלעד כ"ץ, שירה רביבו, יוסי מיטלמן ואורי עוז ממשרד עוה"ד ש.הורוביץ' ייצגו את עמותת הזכיינים בעתירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות