אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

דיווח שוטף

גנץ: "ערב מכונן בתולדות ישראל"; לפיד: "זה צוות מנצח"

המערכת הפוליטית רותחת - הערב ב-22:00 הוא המועד האחרון להגשת הרשימות לבחירות לכנסת; ראשי "כחול לבן" מסרו הצהרה מיוחדת. מוקדם יותר העבודה פרסמה הודעה שלא תתאחד עם מרצ וכולנו הודיעה שלא תרוץ ביחד עם הליכוד

21.02.2019, 20:08 | צבי זרחיה, עמרי מילמן ו-ynet

המערכת הפוליטית רותחת, לאחר שהבוקר הודיעו בני גנץ ויאיר לפיד על הקמת רשימה מאוחדת. היום ב-22:00 הוא המועד האחרון להגשת הרשימות לבחירות לכנסת. כלכליסט מעביר עדכונים שוטפים מהיום הדרמטי - שעשוי להניב איחודים נוספים.

 

20:20 - מנהיגי הרשימה החדשה "כחול לבן", בני גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי נשאו הערב (חמישי) הצהרה מיוחדת לרגל הגשת רשימת המועמדים מטעמם לכנסת בבחירות הקרובות. תחילה נאם גנץ (ראו למטה) ואחריו נשא דברים יאיר לפיד: "ביממה האחרונה היו שני איחודים. איחוד של קיצוניות ואיחוד של תקווה. נתניהו מכניס את אנשי כהנא לכנסת ומציע לסמוטריץ' את תפקיד שר החינוך. הוא מלבה את השנאה, הפחד, הגזענות והאלימות. כדי לעצור את שלטון הפחד, אנחנו מקימים פה היום חומה של תקווה.

"אנחנו נעמדים פה היום ואומרים שהגיע הזמן להזכיר לישראלים שהברירה היא בידינו", אמר לפיד. "היכולת לשנות בידינו, אנחנו יוצרים היום כאן מפלגת שלטון. התשובה לשלטון היחיד של נתניהו היא שלטון של יחד. של עבודה משותפת, של חברות. יש בחדר הזה הכל. כמות בלתי מוגבלת של ניסיון שלטוני ומנהיגותי. הידע והעוצמה שיגנו על ישראל, יצעידו את הכלכלה והחברה הישראלית ויחזירו אותנו לערכים של חברות ומטרות משותפות.

"צריך קודם כל צוות מנצח. מה שעומד פה מולכם - הוא צוות מנצח. אבל צוות מנצח צריך להוביל. אני לא הייתי עומד כאן היום אילולא האמנתי שבני גנץ יכול להוביל לניצחון, יכול להוביל את ישראל ולהיות ראש ממשלה מצוין. אני מאמין בו. אפשר להפיל את ממשלת נתניהו, נתניהו אומר תמיד שלטון מחליפים רק בקלפי, בואו נחליף אותו בקלפי".

 

 

לפיד וגנץ, צילום: איי אף פי לפיד וגנץ | צילום: איי אף פי לפיד וגנץ, צילום: איי אף פי

 

 

לפיד המשיך: "יש פה הזדמנות היסטורית לשנות את כל סדר העדיפויות במדינה. לשמור על הביטחון, להילחם ביוקר המחיה, להציל את מערכת הבריאות, להתניע מהלך מדיני וגם לשנות את הדרך בה אנחנו מתייחסים אחד לשני, להזכיר לישראלים שאנחנו משפחה. הישראלים יילכו לקלפי ב-9 לאפריל לבחור איזו מדינה תהיה פה. איזו מדינה תהיה לילדים שלהם, של חקירות שחיתות והסתה, או של תקווה, חוסן והבטחה לעתיד. נתניהו בחר באנשי כהנא לשותפיו, אנחנו בוחרים אחד בשני ובעיקר בוחרים באזרחי ישראל".

שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, אמר לאחר מכן: "באנו להחזיר את ישראל לתלם. בני, יאיר, גבי ואני מציבים בפניכם הערב יחד מנהיגות משותפת שב-9 באפריל תנצח למענכם ולטובתכם. כל ישראלי צריך לברך הערב הזה על חיבור הכוחות החשוב ומעורר התקווה הזה למען החזרת המדינה אל המסילה. בשורת החיבור שלנו מביאה קודם כל מנהיגות אחרת. של אחדות, של טוהר מידות, של עוצמה, של דוגמא אישית, מנהיגות חזקה ומנוסה שחזונה הוא מדינה יהודית, דמוקרטית, בטוחה, משגשגת, צודקת ומוסרית.

"אנחנו מביאים עימנו ניסיון מצטבר עצום. אנחנו מביאים נחישות ועוצמה ישראלית שתוכלו לבטוח בה. מנהיגות של אחריות שתוכלו לתת בה אמון. לא ויתרנו ולא נוותר על חברת מופת כחזון אבות הציונות. ההחלטה של בני, יאיר, גבי ושלי לרוץ ביחד תוך הזזת השיקולים האישיים הצידה היא ההוכחה והדוגמא האישית שבשבילנו ישראל לפני הכל. התגייסנו שוב ביחד כדי להחזיר את התקווה לעם ישראל. התגייסנו כדי לתת מענה לאתגרינו הבטחוניים הכלכלים החברתיים, התגייסנו למען עתיד טוב יותר למדינתנו, להורינו הקשישים, לילדינו ולנכדינו. יחד נעשה זאת. כן, הגיע הזמן למנהיגות אחרת, שמציבה את טובת המדינה מעל הכל. כן, ישראל לפני הכל".

 

 

 

יעלון ואשכנזי, צילום: מוטי קמחי יעלון ואשכנזי | צילום: מוטי קמחי יעלון ואשכנזי, צילום: מוטי קמחי

 

 

יעלון הוסיף: "התביישתי אתמול כשנודע לי על המאמץ המיוחד שעשה נתניהו כדי להכניס לכנסת ישראל כהניסטים. נתניהו מוכן בשביל ההישרדות הפוליטית האישית שלו למכור את הערכים היהודיים, הישראליים הדמוקרטיים ולמחוק את ההחלטה החשובה וההיסטורית שקיבל בזמנו ראש הממשלה מטעם הליכוד, יצחק שמיר ז"ל, שהוציא אותם מחוץ לחוק. איפה הדרך של שמיר ואיפה אובדן הדרך של נתניהו? זו התמצית המכוערת והמסוכנת של מה שאנחנו רואים לנגד עינינו. החרבה שיטתית של כל מה שמסמל פה דמוקרטיה ושלטון חוק. אסור שזה יימשך.

"אני בטוח שרוב רובם של אזרחי ישראל שותפים לתחושתי. אנחנו חייבים לעשות הכל כדי למנוע את החרפה המסוכנת הזאת. אתם מכירים אותי ואת עמדותיי. כן, אני נץ בטחוני. איש ימין, אבל ממלכתי. ואיתי ברשימה עוד חברים כמוני. אני מציאותי, מפוכח, וקורא מכאן לכל חבריי מצביעי ימין שמאסו בלאומנות, ברמיסת שלטון החוק - יש לכם בית, יש לכם ייצוג פה בתנועת כחול לבן. אנחנו נאמנים להתיישבות, נאמנים לאינטרסים הבטחוניים שלנו. ימין זה לפלג? לשסות? להפוך חצי מהעם למוקצה?

"אין ימין, אין שמאל, ישראל לפני הכל. לכן אני קורא לאלה שחושבים שהבחירה בנתניהו היא הלכה מדאורייתא, הימין הממלכתי חייב להתעורר לקחת אחריות כי יש היום אלטרנטיבה. אנחנו כאן ביחד כדי להחזיר את האחדות הישראלית שכל כך חסרה היום. האוהל שלנו ניצב במרכז ויתכנסו בו כל אלו שחפצים בתקווה, ומקבלים עליהם לחפש את ההסכמה ולא ההבדלים בינינו".

 

 

 

אשכנזי ויעלון, צילום: איי אף פי אשכנזי ויעלון | צילום: איי אף פי אשכנזי ויעלון, צילום: איי אף פי

 

 

20:07 - "הערב הזה הוא באמת ערב טוב. זה ערב מכונן בתולדות ישראל", אמר גנץ שהבטיח שינצח ויהיה ראש ממשלה: "ממשלתי שהיא ממשלתנו לא תתנשא מעל העם אלא תהיה ממשלתו של העם". דבריו לוו בקריאות "היסטוריה" ו"מהפך".

 

גנץ פתח את דבריו ואמר: "אזרחיות ואזרחי ישראל, חברותיי וחבריי, שותפיי: בוגי, גבי, יאיר וכל החברים, חברי תנועת "כחול לבן", הערב הזה הוא באמת ערב טוב. זה ערב מכונן בתולדות ישראל.

"את תמונת האחדות שאתם רואים על הבמה ובקדמתה לא ראינו בארץ עשרות שנים". כולנו יודעים שמדינת ישראל היא הגשמת חלום אבותינו. אנחנו אוהבים את ישראל, גאים בישראל ומחוייבים לה באופן מוחלט. הרגשנו, ואמרנו שאנחנו יודעים גם שבעשור האחרון משהו השתבש. ישראל איבדה את הדרך, הממשלה יצרה ריב ומדון, פיצלה עם טוב וחכם לשבטי משנה. ממשלה של הפרד ומשול שמשסעת אנשים אחרים, שמשסעת אותנו".

גנץ ולפיד הערב, צילום: אי פי איי גנץ ולפיד הערב | צילום: אי פי איי גנץ ולפיד הערב, צילום: אי פי איי

 

 

גנץ המשיך: "רוח רעה הסתובבה ברחובות, ואנחנו כאן הערב בכדי לומר - עד כאן, מספיק ודי. במקום פלגנות, אנחנו מציעים אחדות. במקום קיצוניות, אנחנו מציעים ממלכתיות. במקום שיסוי, אנחנו מציעים פיוס לאומי.

"איתי על הבמה ובקדמתה נמצאים חברים ותיקים וחדשים - יאיר לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי. לכל אחד מאיתנו יש אגו. לכל אחד מאיתנו יש סדר יום, אבל כשראינו את המדינה שכל כך יקרה לנו נקרעת לגזרים - שמנו את האגו בצד, גיבשנו סדר יום אחד, הקמנו תנועה אחת. אף אחד מאיתנו הוא לא מעל העם ולא מעל המדינה. מרגע זה ואילך אנחנו עובדים יחד כצוות כדי להוביל תיקון ישראלי.

"אני רוצה לברך את כל החברים, את יאיר ואת בוגי וגבי, שעמלת רבות, לילות וימים, בשביל שהדבר הזה יקרה", אמר גנץ. "כולנו, וגם אתה, יצאנו ממרחב נוחות ניהולי, אישי וכמובן ציבורי, ואני חושב שנרתמה תרומה אדירה לערב שכזה. ממש המון תודה לכל אחד ואחד מכם, לשותפות והנכונות הזאת. ב-9 באפריל אנחנו עומדים לנצח בבחירות בגדול. בשבועות האחדים לאחר הבחירות אהיה ראש הממשלה ה-13 של מדינת ישראל וכבר עכשיו אני מתחייב בפניכם וכל מי ששומע - אני אעשה את המיטב מהטוב הקיים בעם ישראל".

"ממשלתי, שהיא ממשלתנו, לא תתנשא מעל העם אלא תהיה ממשלתו של העם", המשיך גנץ. "ממשלתי, ממשלתנו, לא תהיה ממשלה של קיצונים ומסיתים אלא ממשלה של כולם. ממשלתי, ממשלתנו, תדאג שהקשישה שמגיעה לחדר מיון תראה רופא מהר ומיד. חייל ידע ביום ראשון שיהיה לו מקום לשבת ברכבת".

 

19:18 - "אני קוראת לכל אנשי הימין לא להצביע למפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה", אמרה יו"ר הימין החדש שרת המשפטים איילת שקד בשיחה עם יובל קרני בוועידה השנתית לעסקים של ידיעות תקשורת באילת. על מפלגת כחול לבן (גנץ-לפיד) אמרה לפיד: "מפלגת גנרלים בלי נשים זה לא דבר נוצץ. תפקיד רה"מ זה לא שעשוע, זה תפקיד רציני. אני מאמינה שנתניהו יהיה רה"מ. השאלה איזו ממשלה יקים - עם הימין החדש או עם השמאל של גנץ ולפיד. תוכנית טראמפ תפורסם אחרי הבחירות, ויש בה סכנה של הקמת מדינה פלסטינית. על בסיסה נתניהו יכול להקים ממשלה גם משמאל. הציבור מספיק חכם להבין שהסיפור זה הגוש. צריך 61 מנדטים. בניגוד למפלגת הבלאגן של גנץ ולפיד, שלא ברור מה היא, אנחנו מפלגת ימין ברורה מבחינה מדינית, ביטחונית, משפטית".

 

18:50 - שר האוצר ויו"ר כולנו, משה כחלון: "מאז שנכנסתי לחיים הפוליטיים, אני הולך לישון עם עם ישראל ומתעורר עם הבעיות של עם ישראל. לא חששנו לעסוק בנושאים הכי כואבים ובאתגרים הכי גדולים של החברה הישראלית. כולנו תמשיך לרוץ לבד. ללא חיבורים. ללא קומבינות וללא סידורי עבודה. כולנו רצה לבד. ממשיכים להיות מפלגת ימין שפוי".

 

כחלון הציג את רשימתו לכנסת: אלי כהן במקום השני ואחריו יפעת שאשא ביטון ורועי פולקמן. במקום ה-9 ראש המטה שלו נדב שינברגר ובהמשך הרשימה רועי כהן נשיא לה"ב.   כחלון: "רשימת כולנו לכנסת הבאה מורכבת ברובה מחברי הכנסת המצטיינים ביותר בכנסת היוצאת בכל המדדים. הם כבר הוכיחו את עצמם כנבחרי ציבור שבאו לעבוד בשביל הציבור - נטו. זו רשימה שמייצגת את כלל אזרחי ישראל, מכל מגזר וסקטור, שבאים לשרת את כולם מסיבה אחת - כי אכפת להם. אני סומך על כל חברי הרשימה וב-9 באפריל אתם תראו שעם ישראל גם סומך עליהם, ובגדול".

 

עו"ד רועי כהן (יו"ר מפלגת העצמאים), מספר 11 ברשימת כולנו: "התגבשות הגושים טרפה את הקלפים. מתוך אחריות לאומית על מנת שלא לאבד קולות וכן להביא בשורה לציבור העצמאים והעסקים, החלטתי לשים את האגו בצד ולהתאחד עם כולנו בראשות שר האוצר משה כחלון, תוך התחייבות של כחלון להקים מטה עצמאים ועסקים כפי שהקים מטה דיור ואני אעמוד בראש המטה. מטה זה יהיה חלק מהמו"מ הקואליציוני. אמשיך בהתחייבותי, לא אשקוט ולא אנוח עד לתיקון העיוותים והעוולות כלפי ציבור העצמאים והעסקים בישראל. בימים אלה אנו נגבש את התוכנית ונעדכן בקרוב".

 

רשימת כולנו רשימת כולנו רשימת כולנו

 

17:31 - לאחר שנתניהו ימסור הודעה לתקשורת בשעה 20:30, יו"ר כולנו שר האוצר משה כחלון ימסור הודעה בשעה 20:35 באתר הפייסבוק של מפלגתו. ההערכה היא שכחלון יתייחס להצעות לרוץ ברשימה משותפת עם הליכוד. גורמים בכולנו אמרו אחר הצהריים כי כולנו תרוץ לכנסת באופן עצמאי ובערב תגיש את הרשימה לוועדת הבחירות המרכזית.

 

17:25 - יו"ר העבודה אבי גבאי הודיע ליו"ר מרצ תמר זנדברג: "לא נתאחד". בהודעת העבודה נאמר: "לאחר בחינה מעמיקה שערכנו היום במפלגת העבודה, ראינו כי בחיבור בין העבודה למרצ השלם קטן מסך חלקיו. שילוב של שתי התנועות לא מגדיל את כוחנו אלא להיפך, מחליש את הגוש. בבדיקת עומק שנעשתה לאורך היום גם במרצ וגם בעבודה עלה כי מרצ עוברת בוודאות את אחוז החסימה ונציגיה יכנסו לכנסת הבאה באופן ודאי. נרוץ בנפרד ונסייע אחד לשני על מנת להביא לחילופי שלטון".

 

17:18 - מזכירות הליכוד אישרה אחר הצהריים את הצעת ראש הממשלה נתניהו פה אחד: אלי בן דהן ישוריין מהבית היהודי במקום ה-28, ארז תדמור במקום ה-41.

בתוך כך, יו"ר גשר, ח"כ אורלי לוי אבקסיס, תגיע בשעה הקרובה לוועדת הבחירות המרכזית כדי לרשום את מפלגתה.

הלוביסטית קרן ברק זכתה בערעור שהגישה לבית הדין של הליכוד באמצעות עורכי הדין עמית חדד ונועה מילשטיין ממשרד חדד רוט. בערעור נפסק כי קרן ברק תשובץ במקום ה-25 ברשימת הליכוד.

 

15:55 - הליכוד: "זו או ממשלת שמאל של לפיד-גנץ בתמיכת גוש חוסם של המפלגות הערביות, או ממשלת ימין בראשות נתניהו. ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו ימסור הערב הצהרה לתקשורת בשעה 20:30 בכפר המכביה".

 

15:50 - זו רשימת מועמדי המפלגה החדשה של לפיד וגנץ, "כחול לבן", לכנסת:

1. בני גנץ

2. יאיר לפיד

3. משה (בוגי) יעלון

4. גבי אשכנזי

5. אבי ניסנקורן

6. מאיר כהן

7. מיקי חיימוביץ'

8. עופר שלח

9. יועז הנדל

10. אורנה ברביבאי

11. מיכאל ביטון

12. חילי טרופר

13. יעל גרמן

14. צבי האוזר

15. אורית פרקש הכהן

16. קארין אלהרר

17. מירב כהן

18. יואל רזבוזוב

19. אסף זמיר

20. יזהר שי

21. אלעזר שטרן

22. מיקי לוי

23. עומר ינקלביץ'

24. פנינה תמנו שאטה

25. ר'דיר מריח

26. רם בן ברק

27. אלון שוסטר

28. יואב סגלוביץ'

29. רם שפע

30. בועז טופורובסקי

31. אורלי פרומן

32. איתן גינזבורג

33. גדי יברקן

34. עידן רול

35. יוראי להב הרצנו

36. משה (מוץ) מטלון

37. עינב קאבלה

38. עליזה לביא

39. יצחק אילן

40. תהילה פרידמן

41. הילה שי וזאן

42. משה קינלי טור פז

43. רות וסרמן לנדה

44. זוהרית שורק

45. אלון טל

46. מיכל קוטלר וונש

47. ענת כנפו

48. יאיר פרג'ון

49. דבי ביטון

50. עידית וקסלר

51. ולדימיר בליאק

52. קרן גונן

 

15:10 - חברי מרכז הליכוד בהם הליכודניקים החדשים פנו לבית הדין של מפלגת הליכוד בבקשה לביטול השיריון שהובטח ע"י ראש הממשלה בנימין נתניהו לנציג הבית היהודי במקום ה-28. בעתירה נכתב כי "נתניהו התחייב בהסכם שאחד מחברי הכנסת שייכללו ברשימת הליכוד לכנסת יהא, הלכה למעשה, 'סוס טרויאני', שאיננו חבר הליכוד ואיננו מחוייב לערכי הליכוד. בנוסף, מיד לאחר הבחירות, יותר לאותו 'סוס טרויאני', לערוק משורות הסיעה לטובתה של סיעה אחרת".

מפלגת חד"ש ומפלגת תע"ל הגיעו להסכם לפיו יתמודדו בבחירות הקרובות תחת רשימה אחת. לפי ההסכם איימן עודה ואחמד טיבי יהיו יו"רים משותפים, ועשרת המקומות הראשונים יחולקו שווה בשווה בין שתי המפלגות. בכך יהיו שתי רשימות ערביות שירוצו לכנסת: חד"ש-תע"ל ובל"ד-רע"מ.

 

איימן עודה, צילום: דודי ועקנין איימן עודה | צילום: דודי ועקנין איימן עודה, צילום: דודי ועקנין

14:50 - ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים אחר הצהריים התייעצויות, לקראת ישיבת מזכירות הליכוד ב-16:00 ואישור השריון לנציג הבית היהודי במקום ה-28 ברשימה לכנסת. במהלך ההתייעצויות עולות אפשרויות להרחיב את גוש הימין, כאשר במהלך היום התנהלו שיחות בין אנשיו של שר האוצר, משה כחלון, לבין גורמים בסביבת נתניהו, במטרה לבחון האם צירופו של הראשון יועיל לליכוד ולא ייפגע בגוש. גורמים בליכוד אמרו כי מדובר במהלך מסובך מבחינת תקנון המפלגה, אך לא חסר סיכוי לחלוטין.

 

14:30 - היו"ר המשותף של מפלגת הימין החדש, נפתלי בנט, אומר "לכלכליסט" כי "ממשלה של נתניהו, גנץ ולפיד תוביל אותנו להקמתה של מדינה פלשתינאית, ותמשיך את המדיניות המאוד חלשה שראינו ב'צוק איתן', על ידי אותם אנשים שלא יכולים להוביל מדיניות נכונה". בנט הוסיף ואמר כי "אנו צריכים ממשלת נתניהו-בנט-שקד עם מדיניות חדשה, כדי שישראל תחזור לנצח".

בנט הסביר כי "אם מפלגת הימין החדש לא תהיה מספיק חזקה אין ספק שנתניהו יכניס לממשלה את גנץ, לפיד ובוגי שהם אדריכלי צוק איתן והכישלונות לממשלה, והם יפנו להקמת מדינה פלשתינאית על בסיס תוכנית טראמפ". בתשובה לשאלה אם אינו חושש מבריחת מנדטים מהליכוד אל מפלגת כחול לבן, לנוכח הכוונה להגיש כתבי אישום נגד נתניהו, אמר בנט כי "לכל האנשים שמאוכזבים מהליכוד או מנתניהו מסיבות כאלה ואחרות, ושוקלים לעזוב שמאלה, אני אומר: בואו אלינו. יש ימין ערכי שהוא הימין החדש. אל תלכו שמאלה".

 

 

 

 

13:50 - יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, התייחס לאיחוד שהושלם הבוקר בין מפלגתו לבין מפלגתו של בני גנץ, חוסן לישראל, ואמר כי "התחושות טובות, הקמנו מפלגת שלטון היום". שם הרשימה החדשה: "כחול לבן". בתוך כך נודע כי גנץ הבטיח ללפיד שלא יצטרף לממשלה שיקים בנימין נתניהו אם האחרון יזומן לשימוע לקראת הגשת כתב אישום. לפי הסיכום לפיד יקבל 13 מקומות עד המקום ה-30, גנץ יקבל 12 מקומות ויעלון יקבל ארבעה.

 

13:25 - יו"ר העבודה אבי גבאי ששוחח עם יו"ר מרצ תמר זנדברג בשעות הצהריים, אמר לה כי "גם בלי איחוד אתם עוברים את אחוז החסימה. האיחוד מוריד מנדטים ולא מוסיף מנדטים. אבל נבדוק את האופציה".

 

ראש הממשלה לשעבר שהורשע בפלילים, אהוד אולמרט, התייחס גם הוא לאירועים בדברים שנשא בכנס הבחירות של נשיאות הארגונים העסקיים, ואמר כי להערכתו "החיבור בין גנץ ולפיד עשוי לפעול לטובת המתחברים, אך אין לי ספק שהוא עונה על משאלותיו של ראש הממשלה: ראש הממשלה רוצה מאבק בין שני גושים, כאשר גוש אחד זה גוש של בוגדים ומפקירי ביטחון, והגוש השני, של סמוטריץ, בן גביר ונתניהו - זה גוש של אמיצים שישמרו על ביטחון ישראל. זו תמונת המציאות שהגה ראש הממשלה, ולכן האיחוד הזה תומך באסטרטגיית הבחירות שלו", כך אולמרט.

 

12:40 - "לא נשב בקואליציה של גנץ ולפיד. אני בקדנציה הקודמת עשיתי את הדוקטורט שלי בלהיות באופוזיציה, זה לא מפחיד. התשובה היא חד משמעית, אני לא אשב בקואליציה עם לפיד". כך אמר בכנס הבחירות של נשיאות הארגונים העסקיים יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) בשיחה עם רינה מצליח ובן כספית. לדברי גפני, חוסן לישראל בראשות בני גנץ הייתה יכולה להיות אופציה לדבריו אולם לאור החיבור עם לפיד זה לא על הפרק. לדבריו "לא ראוי למדינת ישראל שיהיה לה ראש ממשלה בדמותו של יאיר לפיד. אני סבור שהאיש הזה איננו יודע לנהל מדינה".

   

משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

 

גפני ביקר במרומז את כחלון ואמר "חייבים להעלות את גיל הפרישה לנשים. אני בעד העלאת גיל פרישה לנשים, מה שלא אומר שר האוצר. עשיתי חוק, עליו חתומה גם שלי יחימוביץ. תוחלת החיים עלתה. פקידי האוצר לא הסכימו בשום אופן אז עכשיו מעבירים לקרנות הפנסיה הון תועפות במקום לעמוד מול כולם ולהגיד- "הקב"ה נתן לנו מתנה שנשים חיות יותר נשים, ולכן צריך להעלות את גיל הפרישה, שלא תהיה קטסטרופה לקרנות הפנסיה, אבל צריך לדאוג לנשים".

שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד) ביקר את מפלגתו של גנץ ואמר: "אם חלילה ניסנקורן יהיה שר האוצר תראה איך מדיניות סוציאליסטית תוכל לדכא ואולי לחסל את המגזר העסקי בישראל. בתשובה לשאלה האם יש סיכוי לאיחוד בימין אמר: "אנחנו בימין, יש מפלגת שלטון קלאסית, מובלת על ידי אחד המנהיגים הכי בולטים היום בעולם כולו. ואנחנו בליכוד ננצח את הבחירות האלה. אני לא חושב שאיחוד כזה עומד על הפרק, גם מבחינת לוחות זמנים".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בכנס כי "צריך לתת לנתניהו להקים ממשלה. ראינו מקרים שלאחר שימוע נסגרים התיקים, ראינו מקרים בהם לאחר המשפט האדם יצא זכאי. אנחנו אמרנו שמבחינתו אם חס וחלילה היועמ"ש יחליט להגיש כתב אישום, נתכנס, נלמד את העובדות, מה בסיס ההאשמות ואז נמשיך. " לדבריה "אם גנץ ולפיד יקבלו מספיק מנדטים, המגזר העסקי יקבל את ניסנקורן ושלי יחימוביץ".

שטייניץ התחמק במשך דקות ארוכות מהשאלה האם הוא מרגיש בנוח עם המהלך של נתניהו שהכשיר את כניסתם של חברי כנסת כהניסטים לכנסת והסתפק באמירה לפיה "אני מרגיש בנוח רק עם מפלגת הליכוד".

איילת שקד, צילום: עמית שעל איילת שקד | צילום: עמית שעל איילת שקד, צילום: עמית שעל

ח"כ איציק שמולי (העבודה) אמר כי "אנחנו בוחנים את כל האופציות כולל האופציה של חיבור טכני עם מרצ. אפשרות לבלוק טכני, לזריקת חבל הצלה למרצ וסיוע לגוש כולו. בסוף זו מפלגה אחות שלנו, ואנחנו מסתכלים על התמונה הגדולה- לייצר גוש חוסם לנתניהו. אם מרצ לא עוברת אם חילופי שלטון במדינת ישראל. לכן גם אם אנחנו לא רוצים את זה, האחריות מוטלת גם עלינו".

על האיחוד שנעשה אמש אמר שמולי: "היינו צריכים להיות שם, עבדנו להיות שם, בסוף יש נסיבות שקשורות לאירועים בתוך מפלגת העבודה, ויש גם תופעה אובייקטיבית. המצב הזה שקמות מפלגות אמצע, לוקחות מנדטים ממפלגת העבודה ומעבירות אותן לנתניהו קרה לא פעם. אנחנו מצפים לאמירה שהמפלגה הזו תתן אמירה ברורה שלא תשב עם נתניהו, דבר נוסף הוא צריך לדבר על מה כן ולא רק מה לא- אני חושב שדווקא לאור ריבוי הדעות במפלגה יש צורך במפלגת עבודה חזקה".

יו"ר מרצ, זנדברג, סיפרה כי "הרמתי טלפון לגבאי, לעשות איחוד", ואולם לדבריה הוא לא ענה לשיחה. היא הוסיפה: "יש פה הזדמנות. אתמול ראינו איחוד בימין כדי לייצר ממשלת כהנסיטים. בלילה ראינו איחוד במרכז. כדי שתהיה ממשלתי מרכז שמאל, צריך איחוד בשמאל". לדברי זנדברג, "ביבי הולך לשים את סמוטריץ לשר החינוך שלו, מה התשובה שלנו? מרץ במשרד החינוך בממשלה שבראשה המפלגה המאוחדת החדשה".

 

12:20 - ממפלגת העבודה נמסר כי "בתום דיון שבו השתתפו חברי סיעה, הוחלט על בחינת כל האפשרויות, על מנת להבטיח מהפך שלטוני בישראל, תוך שמירת ערכי מפלגת העבודה". יו"ר העבודה אבי גבאי ביקש מח"כ איציק שמולי לבדוק מול מפלגת מרצ אפשרות ל"בלוק טכני".

12:10 - יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ התייחסה לקריאתה של יו"ר מרצ תמר זנדברג לאיחוד עם מפלגת העבודה: "נוכח הסיטואציה הפוליטית החדשה שנוצרה יש לבחון ביסודיות ובמהירות אפשרות יצירת בלוק משותף עם מרצ לצורך ההתמודדות. סרבנות אוטומטית לכך תירשם לנו לדיראון עולם אם המצב החדש יביא חלילה למחיקת מרצ ולקריסת העבודה". על איחוד גנץ-לפיד אמרה יחימוביץ': "יצור כלאיים עמום שנוצק ונוסד במשרדי פרסום". 

 

 

שלי יחימוביץ שלי יחימוביץ' | צילום: עמית שאבי שלי יחימוביץ

11:40 - יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב לקריאתו של נפתלי בנט באולפן ynet לראש הממשלה בנימין נתניהו "להתאחד עם פייגלין, כחלון וליברמן" ואמר: "אנחנו קוראים לנפתלי בנט לעשות מעשה, להפגין מנהיגות ולקרוא למשה כחלון ומשה פייגלין להתאחד עם הימין החדש. עד 22:00 היום זה עדיין אפשרי".

בתוך כך, המו"מ בין המפלגות המרכיבות את הרשימה המשותפת הגיע למבוי סתום, ובמגזר הערבי יתמודדו שלוש מפלגות נפרדות - חד"ש, תע"ל, ובל"ד-רע"ם. בחד"ש ציינו "אנחנו ערוכים להתמודדות נפרדת בבחירות אבל מזהירים מאיבוד של קולות. הצגנו גמישות רבה במסגרת המשא ומתן וחבל שבגלל משחקי כיסאות מסתכנים בפגיעה באינטרסים של הציבור באיחוד, במיוחד לאור החיבורים בימין ובמרכז".

10:15 - יו"ר הימין החדש נפתלי בנט קרא הבוקר (ה') לראש הממשלה בנימין נתניהו לאחד את הימין על רקע החיבור בין בני גנץ לבין יאיר לפיד ועל רקע האפשרות לאיחוד בין העבודה למרצ. בראיון לאולפן ynet אמר בנט: "לאור האיחוד בשמאל אני קורא מכאן לראש הממשלה לעשות מעשה מנהיגות, לקרוא למשה פייגלין, משה כחלון ואיווט ליברמן, שלוש רשימות שלא עוברות את אחוז החסימה ולהתאחד איתם לגוש גדול כדי לא לאבד אף מנדט. אנחנו בימין החדש כבר מנועים מזה כי הרשימות שלנו הוגשות אתמול".

נפתלי בנט, צילום: יואב דודקביץ נפתלי בנט | צילום: יואב דודקביץ נפתלי בנט, צילום: יואב דודקביץ

יצוין כי הימין החדש הגיש אתמול את רשימת המפלגה לועדת הבחירות המרכזית. עקב כך, אם נתניהו יצור היום חיבור פוליטי כלשהו - הימין החדש לא יוכל להיות חלק ממנו. עם זאת, קיימת אפשרות תיאורטית שכל צמרת הרשימה של הימין החדש תתפטר מהרשימה ותצורף לליכוד, אבל ספק אם הדבר יקרה. כמו כן, מהלך שכזה ימנע מאלה שיתפטרו להביא לליכוד את מימון המפלגות.

מוקדם יותר אמרה יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, כי בעקבות האיחוד בין מפלגות המרכז של גנץ ולפיד הגיע הזמן לאיחוד גם בין מרצ והעבודה: "לאור האיחוד במרכז זה הזמן לאיחוד בשמאל כדי להקים ממשלת שמאל-מרכז. מרצ תהפוך כל אבן על מנת שזה יקרה. יש לנו 12 שעות ואנחנו מזמינים את אבי גבאי לשולחן הדיונים באופן מידי".

יו"ר מפלגת "ארץ חדשה" אלדד יניב הודיע שמפלגתו לא תתמודד בבחירות לכנסת, וזאת בעקבות האיחוד שנחתם בין מפלגות המרכז: "לא נתמודד לכנסת כשנוצרה הזדמנות אמת לסיום שלטונו המושחת והמסית של נתניהו, נגדו נלחמנו שנתיים ברציפות ברחובות. עכשיו הגיע זמנכם לנצחו בקלפיות".

אבי גבאי ותמר זנדברג, צילומים: עמית שעל אבי גבאי ותמר זנדברג | צילומים: עמית שעל אבי גבאי ותמר זנדברג, צילומים: עמית שעל

10:00 - העיתונאית יפעת ארליך מועמדת מספר 3 ברשימת הבית היהודי הגיעה להסכמה בהבנה הדדית עם יו״ר המפלגה תא״ל (במיל) הרב רפי פרץ על פרישתה מהרשימה.בעקבות כך תתכנס הועדה הציבורית של הבית היהודי היום לבחירה של שריון האישה במקומה. גורמים במפלגה טוענים שארליך רצתה לקבל את המקום ה-28 המשוריין לנציג הבית היהודי ברשימת הליכוד, אך סורבה על ידי ראשי הבית היהודי כי רצו אותה במקום השישי ברשימה המשותפת כדי שתכהן אחר כך כיו"ר הסיעה בכנסת. 

הח"כ הפורש יהודה גליק הודיע שיעתור נגד כוונת נתניהו לשריין את המקום ה-28 ברשימת הליכוד לנציג "הבית היהודי". יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט בית המשפט העליון חנן מלצר הבהיר הבוקר בראיון ל"דקלסגל" בכאן רשת ב', שצריך לבחון את הנושא. בכל מקרה, אם תוגש עתירה - היא לא תידון היום. כלומר: נתניהו יכול לכאורה להציב במקום ה-28 מועמד של "הבית היהודי" אבל הוא לוקח סיכון שועדת הבחירות עלולה בשבוע הבא, לפסול את המועמד. במצב שכזה, קשה להניח שמי מחברי הבית היהודי ירצה להסתכן ולהתמקם ברשימת הליכוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
פניה לביבי
ביבי קבל עצתי, שבוע וחצי אל תתקוף את גנץ-לפיד-אשכנזי-יעלון וכו', שחקני טניס שולחן מקלקלים לעצמם במו ידיהם...תן להם להתבטא , "לפרגן" אחד לשני ...שהעיתונות תתן עליהם קצת מידע ולא תסתיר אותם...,שיכריזו שהם יקיימו בחירות במפלגה שלהם בעוד שנה וחצי...שיבטיחו שלא ילכו בדרך האבדון של הדיקטטור לפיד...שגנץ יודה שהוא טירון פוליטי ...תמתין...ובהצלחה
פניה לביבי  |  22.02.19
לכל התגובות