אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משלוחים, הטענת קורקינטים או דוג ווקינג - כמה באמת מרוויחים באפליקציות צילום: Gett Delivery

משלוחים, הטענת קורקינטים או דוג ווקינג - כמה באמת מרוויחים באפליקציות

כלכלת החלטורה טרם הגיעה לישראל בהיקף שבו היא קיימת בחו"ל, אבל כבר היום יש אנשים שמשתמשים בפלטפורמות השונות כדי לייצר הכנסה נוספת או עיקרית; "אין בוס על הראש, אני יכול לעבוד שעתיים שלוש ביום ולהגיע ל-5,000 שקל בחודש"

22.02.2019, 11:03 | מעין מנלה

לפני שנה וחצי ניסים שחר (70) היה זקוק לתוספת הכנסה מכיוון שהרווחים מחנות הטקסטיל שהייתה בבעלותו לא היו מספקים. הילדים שלו סיפרו לו על Gett Delivery, שירות שליחויות שמתבצע באמצעות אפליקציה ומאפשר לאנשים עם רכב פרטי או אופנוע להצטרף למערך השליחים. הוא פנה אליהם, עבר הדרכה בחברה והתחיל לעבוד.

קראו עוד בכלכליסט

"זו עבודה מאוד נעימה, אין בוס על הראש. אני עובד שעתיים-שלוש ביום, לפעמים גם חמש-שש, אני כבר בן 70 אז לא יכול לעבוד יותר. אפשר להגיע ל-5,000-6,000 שקל בחודש. זה הקל עלי את ההחלטה לסגור את החנות מכיוון שיש לי את הקצבה מהביטוח הלאומי ואת ההכנסה הנוספת מ-Gett. זו עבודה לא קשה פיסית, כי מדובר על קרטונים של 2-3 ק"ג", הוא מספר. העבודה מתבצעת באמצעות האפליקציה ובדומה לגט טקסי יש דירוגים של השליחים כאשר רק אלו המדורגים גבוה על ידי הלקוחות רשאים לבצע משלוחים.

כלכלת החלטורה, (Gig Economy) מסרבת להגיע לישראל בהיקף שבו היא נוכחת בארה"ב או בריטניה, אבל יש אנשים בארץ שכבר חיים את הטרנד. רוב האנשים שעובדים עם האפליקציות השונות ל'חלטורות' הם כאלה שמחפשים הכנסה נוספת אבל יש גם כאלה שזו ההכנסה העיקרית שלהם. בשורה התחתונה, כמה כסף באמת אפשר להרוויח מחלטורות באפליקציה?

1. שליח של Gett Delivery - למעלה מ-10,000 שקל בחודש במשרה מלאה פלוס

ניסים שחר, שליח ב-Gett Delivery ניסים שחר, שליח ב-Gett Delivery ניסים שחר, שליח ב-Gett Delivery

הפלטפורמה של גט דליברי מונה כיום כאלף שליחים ומאפשרת לכל אדם שברשותו רכב פרטי או קטנוע להיות שליח. כדי להיות שליח חייבים לעבור הדרכה חד פעמית שבה מקבלים מידע על תפעול האפליקציה, התנהלות מול הלקוחות וכיצד מבצעים את השליחויות. השליחים בוחרים לעבוד בזמנם ובכמות המתאימה להם ולפי כך נקבע שכרם. השליחים הם עצמאים ונדרשים להיות עוסק מורשה או פטור, בעלי רכב או קטנוע עם ביטוח כחוק. התשלום עבור המשלוחים נקבע בהתאם לק"מ ומשתנה כאשר יש אפשרות לקחת הזמנות בודדות או מסלולים של מספר חבילות.

שליח ב-Gett Delivery, צילום: gett שליח ב-Gett Delivery | צילום: gett שליח ב-Gett Delivery, צילום: gett

 

 

"לא כל אחד יכול להתחבר לזה אבל מי שמחפש עבודה בלי בוס זה נהדר. האפליקציה פתוחה מ-8 בבוקר עד 11 בלילה ואתה יכול לעלות לשעתיים, שלוש ארבע, במהלך היום. אתה כמו נהג מונית, רואה כמה אתה מרוויח, יכול לעצור מתי שאתה רוצה. זה דינאמי והשכר מעולה. אם בא לך יום אחד לא לעבוד, או לטוס לחו"ל אתה לא צריך לבקש מאף אחד, אתה פשוט עובד יותר, מגיע לשכר שלך וטס. אם אתה עובד תשע או עשר שעות ביום חמישה ימים בשבוע, למרות שהאפליקציה פתוחה גם שישי חצי יום ובשבת, אתה יכול להגיע ל-12 אלף שקל ומעלה", מספר ישראל גנון, שליח בגט כשלוש שנים.

 

לפני שעבד עם גט היה גנון שליח בחברת שילוח בינלאומית. "השכר לא כל כך התאים לי. רציתי למנף את עצמי מהניסיון שרכשתי ו'לעשות לעצמי' כי עיבדתי את הנתונים וראיתי שזה הרבה יותר משתלם", הוא אומר. מהחברה הוא מקבל תיק תרמי ממותג, חולצות ובקיץ גם שרוולים נגד שמש אבל נושא בעלויות החזקת האופנוע, ביטוחים וכו' מכיוון שהוא עצמאי לכל דבר - אין ימי מחלה או זכויות סוציאליות. השליחים מדורגים על ידי הלקוחות ובוחרים את העבודה בעצמם. ."במידה ואתה סתם מחובר ולא נותן תפוקה אתה לא רווחי לאף אחד, הם יכולים לבוא ולהעיר אבל לי זה לא קרה", הוא מספר. בשנים האחרונות הצטרפו אפליקציות דומות למשלוחים אבל לשליח אין אפשרות להיות בשתי אפליקציות בו זמנית.

 

2. הטענת קורקינטים של Bird - תשלום ממוצע של 50 שקל לקורקינט

שלמה גורן, מטעין ב-Bird שלמה גורן, מטעין ב-Bird שלמה גורן, מטעין ב-Bird

החל מהשעה 22:00 הקורקינטים מפוזרים ברחובות תל אביב ומחכים למטעינים שיאספו אותם להטענה במשך הלילה. ה'צפרים' כפי שמכנה אותם החברה צריכים להחזיר את הקורקינטים עד השעה 7 בבוקר. התשלום להטענה בודדת הוא בין 20 ל-75 שקלים תלוי במיקום ובשעה כאשר יש ממשק ייעודי והם יכולים לבחור לאיזה קורקינט להגיע. נדרשים מגורים בתל אביב וגישה לאפליקציה, כאשר כדי להטעין קורקינטים יש להציע מועמדות ולהמתין כמה ימים עד שבועות עד שהחברה מאשרת ושולחת מספר מטענים לבית המטעין. כיום יש מעל 500 קורקינטים המפוזרים בתל אביב ורמת גן כאשר התשלום הממוצע עבור הטענת קורקינט אחד הוא 50 שקלים. אדם שמטעין לפחות קורקינט אחד כל יום יגיע להכנסה חודשית של כ-1,500 שקלים כאשר יש אנשים שגם מרוויחים בין 10,000 ל-12,000 שקל בחודש.

 

קורקינטים של Bird בתל אביב, צילום: ינאי מנחם קורקינטים של Bird בתל אביב | צילום: ינאי מנחם קורקינטים של Bird בתל אביב, צילום: ינאי מנחם

 

כבר כמה חודשים שגורן, מנהל של חנות משחקי וידאו בתל אביב, מטעין קורקינטים ב-Bird ובכמה שעות עבודה ביום מגיע להכנסה נוספת של כ-4,000 עד 8,000 שקל בחודש. "נתקלתי במודעה שלהם וזה מצא חן בעיני. חזר אלי נציג והתחלתית להטעין קורקינטים, יש לי מיקום טוב בדיזינגוף ונחמד לי בזמן שלי ובשעות שלי לייצר הכנסה נוספת. זה נעשה ממכר, יש בזה משהו שמאוד פונה לאישיות שלי מהצד של משחקי וידאו כי מבחינתי זה כמו 'פוקימון גו'. אני פותח את המפה בטלפון ורואה דגלים קטנים עם מחירים ומתחרה מי יגיע ראשון לדגל. בבוקר יש את שלב הפיזור בצורה מושלמת לפי התמונות. זה יכול בקלות להפוך לעוד משכורת, זו רק פונקציה של כמה זמן בא לך להשקיע בזה וכמה אתה טוב - החברה קובעת את מחירי הקורקינטים ואני מחליט אם שווה לי לסוע אליו", הוא מספר.  

3. דוג ווקר ב'דוגיז' - כ-8,000 שקל בחודש במשרה מלאה

כל אחד יכול לטייל עם כלבים אבל תהליך הסינון לדוג ווקר באפליקציית 'דוגיז' כולל מילוי שאלון ראשוני, לאחר מכן ראיון פרונטלי, הכשרה של שבוע שכוללת הכרת מסלולים ולאחר כל זה ראיון סופי בו מתנסים בשטח ומתחילים לעבוד.

דוג ווקר ב דוג ווקר ב'דוגיז'. הכנסה של כמה אלפי שקלים בחודש דוג ווקר ב

השכר הוא כ-30 שקל לשעה פלוס בונוסים לפי שביעות רצונם של בעלי הכלבים. בעבודה של שעתיים-שלוש ביום ניתן להגיע לשכר של כ-4,000 עד 5,000 שקל בחודש.

"אנחנו לא לגמרי 'גיג אקונומי' בישראל כי אנחנו מעסיקים הרבה מהאנשים במשרה מלאה על מנת לספק דוג ווקר קבוע ללקוחות אבל יש גם כאלה שבאים והולכים. רוב העובדים אצלנו הם סטודנטים, אנשים בין עבודות שעובדים בממוצע 3-4 שעות ביום בשעות קבועות. התשלום הוא לפי שעה ויש קבלנים שעבורם התשלום הוא 50% מכל הזמנה", אומר אלון זלטקין, מייסד ומנכ"ל דוגיז. לדבריו, אנשים שזו העבודה העיקרית שלהם ומוצאים קו של לקוחות קבועים יכולים להרוויח גם מעל ל-8,000 שקל בחודש.

נכון להיום איזורי הפעילות של האפליקציה הם תל אביב, גבעתיים ורמת גן.

דרכים נוספות להגדלת ההכנסה שאינן דורשות הסבה מקצועית או רכישת מקצוע חדש:  

ממלאי סקרים

הסקרים הם לרוב מטעם חברות וארגונים מסחריים, המעוניינים לברר על הרגלי צריכה, שימוש ורכישה, לבדוק מסרים שיווקיים בקמפיינים חדשים, או לחשוף מוצר חדש ולבדוק את האטרקטיביות של ולכן מציעים עבודה נוחה מהבית. אפשר להכנס לאתר המציע מילוי סקרים בתמורה לתשלום ולהקדיש כמה דקות בתמורה לתשלום סמלי.

כל אדם יכול למלא סקרים, אך נדרש למלא פרטים רבים הכוללים את גודל ההכנסה, פרטים על המשפחה, קרבה לדת ועוד. שכר- 2-10 שקלים לסקר, יכול לספק תוספת של כמה מאות שקלים בחודש.

דוגמה לאתרים המציעים מילוי סקרים: sekernet.co.il; midgampanel.com

השכרת חדר או דירה ב-Airbnb

אתר Airbnb מציע להשכיר את דירתכם או חדר בודד תמורת סכום שאותו אתם בוחרים. כל אדם שבבעלותו דירה או חדר פנוי יכול באמצעות רישום פשוט לאפליקציה להציע אותם לתיירים או שוכרים מקומיים.

המשכיר קובע את התעריף והתשלום עבור השכרת דירה יכול לנוע בין 100 ל-700 שקל ללילה, הכל תלוי בנכס ובאיזור.

פרילנס ב-Fiverr או פלטפורמות דומות

Fiverr היא פלטפורמה שבאמצעותה, חברות ובעלי עסקים יכולים לרכוש שירותים דיגיטליים ולשכור את שירותיהם של מומחים מרחבי העולם. זירת המסחר האינטרנטית מציעה מעל ל-200 קטגוריות שונות, החל משירותים של תרגום טקסטים ועיצובי לוגו ועד לשירותים מורכבים יותר דוגמת פיתוח אפליקציות, ניתוחי שוק ושירותי ייעוץ שונים.

אם יש לכם משהו שאתם יודעים לעשות בצורה מאוד טובה, בין אם זה בניית בלוגים, אתרים, כתיבה, מוסיקה או שיווק דיגיטלי, תוכלו להציע את שירותיכם באמצעות האפליקציה.

השכר: מכל עסקה שנסגרת באתר החברה גוזרת עמלה של 20% כאשר נותן השירות קובע את המחיר שיכול להיות 5 דולר לשעה או 50 והשכר יהיה בהתאם ויכול להגיע גם למשכורת מלאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות