אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איפא"ק מגנה את שיתוף הפעולה של נתניהו עם "עוצמה יהודית" צילום: רויטרס

איפא"ק מגנה את שיתוף הפעולה של נתניהו עם "עוצמה יהודית"

שורת ארגונים יהודיים, בהם השדולה החשובה ביותר בארה"ב, גינו את הדיל הפוליטי בין נתניהו למפלגות הימין שהוביל לאיחוד של "עוצמה יהודית" לבית היהודי והאיחוד הלאומי. הקונגרס היהוד-אמריקני: "ועדת הבחירות צריכה להחליט אם לאפשר למפלגת הימין הקיצוני להתמודד"

22.02.2019, 22:31 | איתמר אייכנר
הוועד האמריקני-ישראלי לענייני ציבור, איפא"ק, פרסם הערב (שישי) הודעת תמיכה בקונגרס היהודי-אמריקני (AJC) שגינה את הברית של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מפלגות הימין שהתאחדו עם "עוצמה יהודית".

הגינוי מתפרסם לאור העובדה שחברי "עוצמה יהודית" נחשבים לממשיכי דרכו של הרב מאיר כהנא, שארגונו מסווג כארגון טרור בארצות הברית. בהודעת של AJC נכתב אתמול כי "הקונגרס היהודי-אמריקני אינו מגיב בדרך כלל בענייני מפלגות ומועמדים בתקופת בחירות, אך עם הכרזת מפלגת 'עוצמה יהודית' על התמודדותה בבחירות, הרגשנו שעלינו לבטא את שעל ליבנו.

השקפותיה של 'עוצמה יהודית' ראויות לכל גינוי. הן לא משקפות את ערכי היסוד שעליהם הוקמה מדינת ישראל. המפלגה עלולה לזכות במספיק קולות כדי להיכנס לכנסת הבאה - ואף לכהן בממשלה", מסרו בקונגרס. "לאורך ההיסטורי השקפותיהן של מפלגות קיצוניות מימין ומשמאל נדחו על-ידי המפלגות הגדולות, גם אם ההליך הדמוקרטי בישראל אפשר להן להיכנס לכנסת.

נתניהו, צילום: רויטרס נתניהו | צילום: רויטרס נתניהו, צילום: רויטרס

"על ועדת הבחירות המרכזית בישראל להחליט, כפי שעשתה זאת בעבר, אם בכלל לאפשר ל'עוצמה יהודית' להתמודד בבחירות הקרובות. הקונגרס היהודי-אמריקני נשאר מחויב לאופיה הדמוקרטי והיהודי של ישראל ומקווה שהוא יוביל וינצח בכל מערכת בחירות".

בתגובה לשיתוף הפעולה פרסם איפא"ק, הנחשב לאחת השדולות המשפיעות ביותר במסדרונות הממשל האמריקני, נכתב כי "הוועד מקפיד מזה שנים רבות שלא להיפגש חברי המפלגה הגזענית והמגונה הזאת".

איתמר בן גביר, צילום: יאיר שגיא איתמר בן גביר | צילום: יאיר שגיא איתמר בן גביר, צילום: יאיר שגיא

גם ארגונים יהודיים בבריטניה יצאו נגד התמודדותה של עוצמה יהודית בבחירות יחד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי. יו"ר הפדרציה היהודית פול צ'רני אמר כי על אף שצפה שיהיו מהלכים פוליטיים חריגים לקראת הבחירות, "דילים פוליטיים מהסוג הזה לא מחזיקים מעמד. נתניהו חייב לדעת ששיתוף פעולה עם האנשים הלא נכונים יגרום לו להתרסק". צ'רני הוסיף כי "ההסתדרות הציונית מאמינה שהציבור הישראלי יידע לבחור נכון בבחירות. כל תוצאה אחרת תביא לבחירות חדשות". 

גם חנה וייספלד, יו"ר הארגון הבריטי "יחד" שפועל לתמיכה בפתרון מדיני עם הפלסטינים, אמרה כי "האיחוד במפלגות הימין מייצג ערכים שאינם תואמים למי שמאמין בדמוקרטיה, צדק וערכים יהודיים".

וייספלד אמרה כי "כל שותפותיה של ישראל, בהן הממשלה הבריטית והקהילות היהודיות השונות חייבות לצאת נגד 'עוצמה יהודית' המשיחית, גזענית ותומכת הטרור שמקשרת באופן שגוי בין האידיאולוגיה המסוכנת שלה למסורת היהודית. מי שלא מגנה את המהלך מאפשר את התמיכה בגזענות, הומופוביה והשקפות לא-דמוקרטיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות