אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברקשייר של באפט הפסידה 25 מיליארד דולר ברבעון הרביעי צילום: רויטרס

ברקשייר של באפט הפסידה 25 מיליארד דולר ברבעון הרביעי

בעל השליטה בברקשייר האת'וויי הציג "הפסד נדיר", רובו בעקבות קריסת קראפט היינץ. במכתב השנתי למשקיעים כתב באפט כי הוא מקווה ל"רכישה בגודל של פיל"

23.02.2019, 15:41 | תמר טוניק

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון ב"כלכליסט"

ברקשייר הת'אוויי, ענקית ההשקעות של וורן באפט, דיווחה היום על הפסד נדיר למשקיעים לאחר שנאלצה לבצע מחיקה של 3 מיליארד דולר ברבעון האחרון של 2018, בעיקר על ההשקעה בקראפט היינץ. בעוד אנליסטים צפו רווח של 3,349.04 דולרים למניה קלאס A, ברקשייר דיווחה על הפסד של למעלה מ־15 אלף דולרים למניה. ההפסד הנקי ברבעון הרביעי הסתכם ב־25.39 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

הרווח התפעולי, לעומת זאת, עלה ל־5.72 מיליארד דולר ברבעון הרביעי, לעומת 3.34 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב־2017. עבור 2018 כולה, עסקי הביטוח של החברה רשמו רווח חיתומי של 1.57 מיליארד דולר לעומת הפסד של 2.2 מיליארד דולר שנה קודם לכן. התוצאות הללו תרמו לזינוק של 71% ברווח התפעולי של ענקית ההשקעות ב־2018.

במכתב השנתי למשקיעים אמר באפט כי הוא מעוניין לבצע רכישה גדולה. "בשנים הבאות, אנחנו מקווים להעביר עודפי נזילות לעסקים שיהיו בבעלותינו. עם זאת, בשלב זה המחירים גבוהים מדי עבור חברות עם תחזיות עתידיות ראויות", כתב באפט, במכתב שפורסם היום.

וורן באפט. הר מזומנים של 112 מיליארד דולר, צילום: רויטרס וורן באפט. הר מזומנים של 112 מיליארד דולר | צילום: רויטרס וורן באפט. הר מזומנים של 112 מיליארד דולר, צילום: רויטרס

"המציאות המאכזבת הזאת פירושה כי ב־2019 אנחנו קרוב לוודאי נגדיל שוב את האחזקות שלנו במניות סחירות", הוסיף באפט. "אנחנו נמשיך עם זאת לקוות לרכישה בגודל של פיל. גם בגילים שלנו, 88 ו־95, אני הצעיר מבין השניים, האפשרות הזאת היא מה שגורמת לי ולצ'רלי לדופק מואץ", אמר, בהתייחסו ליד ימינו, צ'רלי מאנגר. עם זאת, באפט הדגיש כי אין כאן המלצה לרכישה, כי הוא אינו יודע כיצד המניות יתנהגו השנה.

באפט דיווח עוד כי לברקשייר היו 112 מיליארד דולר בקופת המזומנים נכון לסוף 2018, למרות שספגה הפסדים על השקעותיה בקראפט היינץ.

אירוע המשקיעים של ברקשייר הת אירוע המשקיעים של ברקשייר הת'אוויי, בשנה שעברה | צילום: בלומברג אירוע המשקיעים של ברקשייר הת

המכתב השנתי הגיע ימים ספורים אחרי מחיקת הערך שביצעה קראפט היינץ על שניים מהמותגים המוכרים ביותר שלה: אוסקר מייר וקראפט. בעקבות צניחת מניית קראפט היינץ ביום שישי, האנליסט ג'יי גלב מברקליס חתך במחצית את תחזית הרווח שלו לברקשייר.

כמדי שנה, גם הפעם באפט לא נתן רמזים לגבי יורשים אפשריים. עם זאת, הוא אמר כי מבנה ההנהלה החדש של החברה, שקיים כשנה, הוביל לכך כי ברקשייר הת'אוויי מנוהלת עתה "הרבה יותר טוב" מאשר בתקופה שבה הוא פיקח לבדו על התאגיד. ב־2018, אג'יט ג'אן מונה לסגן יו"ר והופקד על פעילות הביטוח של החברה. גרג אבל מונה לסגן יו"ר ואחראי על הפעילות שאינה בתחום הביטוח. זרוע זו כוללת בין השאר את חברת הרכבות ברלינגטון נורת'רן סנטה פה וממתקי סי'ז קאנדי. "אג'יט וגרג הם כשרונות נדירים, והדם של ברקשייר זורם בעורקיהם", אמר באפט. אף כי משקיפי ברקשייר ציינו כי ייתכן והשניים יקחו את המושכות בעתיד, במכתב למשקיעים לא היתה התייחסות לכך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות