אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפריקה נכסים מצטרפת למועדון: תיהפך לחברה ללא גרעין שליטה צילום: אירנה קוסטינסקי

אפריקה נכסים מצטרפת למועדון: תיהפך לחברה ללא גרעין שליטה

בעקבות העסקה למכירת השליטה בחברה־הבת של אפריקה ישראל למגה אור וביג, ייהפך המנכ"ל אבי ברזילי לאיש החזק בחברת הנדל"ן המניב הפועלת באירופה — בדומה לדודו זבידה בכלכלית ירושלים

24.02.2019, 08:55 | גולן חזני

מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל הצביעו בעד מכירת מניות השליטה בחברה־הבת אפריקה נכסים לקבוצת מגה אור וביג. נציגות האג"ח תגיש את המכירה לאישור ביהמ"ש, ואם השופט איתן אורנשטיין יאשר אותה, הרי שהמחזיקים, שאפריקה חבה להם 3.3 מיליארד שקל, ישארו עם האחזקות האחרות: דניה סיבוס, אפריקה מגורים ושליש ממניות מפעיל כביש 6. הרוב בעד ההצעה של מגה אור וביג, שנחשפה ב"כלכליסט", היה מוחץ, אף שהתוצאות טרם פורסמו. המחזיקים דחו הצעה אחרת של מוטי בן־משה לרכוש את מלוא האחזקות.

ביג ומגה אור רוכשות לפי המיתווה 13% ממניות אפריקה נכסים, העוסקת בנדל"ן מניב במזרח אירופה ובמרכזה. יתרת 25% המניות יירכשו בידי חברות הביטוח כלל, הראל והפניקס, בתי ההשקעות פסגות, מיטב דש ומור, וקרן קלירמרק. תמורת המניות ישלמו הרוכשים 1.248 מיליארד שקל, שיועברו למחזיקי האג"ח, שהגופים המוסדיים מהווים חלק מהותי בהם.

יניב צלאל, צילום: עמית שעל יניב צלאל | צילום: עמית שעל יניב צלאל, צילום: עמית שעל

יניב צלאל מקלירמרק הוביל את המהלך

מי שהגה את המהלך וניצח עליו היה יניב צלאל מקרן קלירמרק, שהיה בעבר חבר בנציגות המחזיקים והתנגד להצעות הרכישה שהגיש בן־משה, בטענה שלא יממש אותן. טענתו התבררה כנכונה, ולאחר שהסיכוי לעסקה עם בן־משה נפל, גיבש צלאל את ההצעה החדשה, שבה קלירמרק נמנית עם הרוכשות. ארגנהאת הקבוצה בפועל חברת פועלים אי.בי.אי חיתום, שתיהנה מעמלה של 0.5% מהעסקה, כלומר יותר מ־6 מיליון שקל.

אפריקה נכסים נהפכת בכך להיות חברה ללא גרעין שליטה, והמנכ"ל אבי ברזילי יהיה האיש החזק בה, ממש כשם שמיצב את עצמו דודו זבידה בכלכלית ירושלים.

ההערכות הן שביג ומגה אור לא יקיימו ביניהן הסכם שליטה, כדי לא להיות כבולות לחוקים שונים. שתי החברות משתפות פעולה בפרויקטים שונים בישראל, ושוררים ביניהן יחסי הבנה ואמון. עם זאת, חלק הארי של המניות יהיו בידי הציבור והמוסדיים, דבר שעלול לחשוף את אפריקה נכסים להשתלטות מצד גורמים שונים.

לשתי החברות אין ניסיון רב בתחום הנדל"ן בארצות אירופה שבהן פעילה אפריקה נכסים. ביג, בשליטת יהודה נפתלי, מחזיקה אמנם בנדל"ן בסרביה, אך בהיקף קטן מאוד. למגה אור, בשליטת צחי נחמיאס, אין כלל פעילות באירופה.

מחזיקי אג"ח כ"ח סרבו למכור במחיר העסקה

הקבוצה תרכוש 51% מהמניות שבידי המחזיקים, אלה המשועבדות לסדרות האג"ח הארוכות כו' ו־כז'. מחזיקי סדרה כ"ח הקצרה התנגדו למכירת המניות, כך ש־5% המניות הלא משועבדות של אפריקה נכסים לא יימכרו בעסקה. נציגות כ"ח סבורה כי אפשר לקבל בעבורן מחיר טוב יותר, שכן העסקה נעשית מתחת למחיר השוק. האפשרויות הן פיזור בבורסה, מכירה לביג ולמגה אור במחיר גבוה מהשווי בעסקה, או המתנה לעליית שער המניה בבורסה ומימוש.

תנאי מרכזי לעסקה הוא הסכמת מחזיקי האג"ח של אפריקה נכסים עצמה, שאמורים להצביע על הסכמה לוויתור על העמדת החוב לפירעון מיידי בשל העברת השליטה. התנגדותם תוביל לעצירת העסקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות