אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רק בעל היתר מרשות ני"ע זכאי לעמלה צילום: רויטרס

רק בעל היתר מרשות ני"ע זכאי לעמלה

בהנפקה שביצעה קדימהסטם למשקיעים פרטיים, בנובמבר 2017, גייסה חברת הביוטק 23 מיליון שקל בהובלת החתם רוסאריו קפיטל. 3 מיליון שקל מהסכום שימשו הוצאות הנפקה, כאשר רוסאריו נהנתה מעמלה של 6% מהגיוס

24.02.2019, 09:06 | רחלי בינדמן

בהנפקה שביצעה קדימהסטם למשקיעים פרטיים, בנובמבר 2017, גייסה חברת הביוטק 23 מיליון שקל בהובלת החתם רוסאריו קפיטל. 3 מיליון שקל מהסכום שימשו הוצאות הנפקה, כאשר רוסאריו נהנתה מעמלה של 6% מהגיוס.

קראו עוד בכלכליסט

לפי התשקיף, ובהתאם לכללי ני"ע, מותר לשלם עמלות הפצה למי שסייע לגייס משקיעים להנפקה רק אם הוא מוגדר מפיץ מורשה בהיתר רשות ני"ע. רוסאריו הוא מפיץ מורשה, כמובן, ובהתאם לתשקיף מותר לו לחלוק את העמלה שקיבל עם מפיצים אחרים שסייעו לו. עם זאת, התנאי הוא כי מי שמקבל את עמלות ההמשך מרוסאריו הוא בעצמו מפיץ מורשה, וכן שלא השתתף בעצמו בהנפקה. הסיבה לכך היא שאם משולמת עמלה למי שרוכש בהנפקה, הוא בעצם מקבל הנחה על המחיר, שממנה לא נהנים כל שאר המשקיעים. זו אינה הצעה אחידה, והוא בעצם מופלה כך לטובה.

על פי הדיווחים הרשמיים של קדימהסטם אי אפשר לדעת אם וינברג השתתף בהנפקה ב־2017, כיוון שהחברה לא חשפה את זהות המשקיעים. עם זאת, ידוע שוינברג השתתף בהנפקה פרטית של החברה, שהתקיימה שנה לאחר מכן, בספטמבר 2018, ובה רכש באמצעות חברת מונבז שבשליטתו מניות בהיקף של כ־1.5 מיליון שקל. רוסאריו לא היתה מעורבת כמפיצה בהנפקה זו.

הרעיון בבסיס ההוראה, שלפיה רק מפיצים מורשים זכאים לעמלה, נועד למנוע מצב שבו "מאכערים" יביאו משקיעים חסרי ידע והבנה ויפתו אותם לרכוש מניות בהנפקה, רק כדי לגזור בזכותם עמלה. המפיצים המורשים מצופים להבין את הוראות חוק ני"ע, להפנות את המשקיעים לתשקיף ההנפקה, והם פונים בעיקר למשקיעים מתוחכמים כמו גופים מוסדיים או משקיעים כשירים. לקוחות פרטיים מגיעים להנפקה בעיקר בהפניית היועצים בבנקים, שאינם זכאים לעמלה מהחברה. במילים אחרות, אדם שאינו מחזיק בהיתר להפיץ ניירות ערך לא יכול לקבל עמלה מהחברה ולא מכל מפיץ מורשה אחר בהנפקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות