אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חייך, אתה בסרט: בואינג ואיירבוס התקינו מצלמות במסכי גב המושב במטוסים צילום: שאטרסטוק

חייך, אתה בסרט: בואינג ואיירבוס התקינו מצלמות במסכי גב המושב במטוסים

החברות יונייטד, אמריקן איירליינס וסינגפור איירליינס הואשמו בכך שמערכות הבידור במטוסיהן כוללות מצלמות. לטענתן, יצרניות המטוסים הן שהתקינו מצלמות בתא הנוסעים, לצורך הפעלה עתידית של שיחות וידאו. האם יש כאן סכנה לפרטיות?

24.02.2019, 12:02 | שירות כלכליסט

שלוש מחברות התעופה הגדולות בעולם הודו שבכמה ממטוסיהן מותקנות מצלמות בצידן האחורי של משענות המושבים. אמריקן איירליינס, יונייטד, וסינגפור איירליינס, מפעילות מערכות בידור חדשות שמותקנות בגבות מושבי הנוסעים במטוסיהן, ומכילות מצלמות.

קראו עוד בכלכליסט

החברות המייצרות את מערכות הבידור הללו מתקינות בהן מצלמות באמצעותן יכולים הנוסעים לקיים שיחות וידאו בין מושבים, כך אמר דובר של אמריקן איירליינס. שלוש החברות טוענות שמעולם לא הפעילו את המצלמות כדי לצפות בנוסעים, ושאין להן כוונה לעשות זאת.

מסכי תא נוסעים במחלקת תיירות, צילום: שאטרסטוק מסכי תא נוסעים במחלקת תיירות | צילום: שאטרסטוק מסכי תא נוסעים במחלקת תיירות, צילום: שאטרסטוק

נוסע בטיסת סינגפור אירליינס פרסם בשבוע שעבר תמונה של תצוגת גב המושב ובה המצלמה, ועורר נוסעים נוספים להשמיע חששות לגבי פרטיותם. ויטאלי קמלוק, אשר צילם את המצלמה בטיסתו, אמר שהחברות צריכות לכסות את עדשות המצלמות באופן קבוע. "המצלמה כנראה אינה בשימוש כרגע, אבל אם הן מחווטות, תקינות, מכילות מיקרופון, זה רק עניין של פריצה אחת כדי להפעילן על יותר מ-84 מטוסים ולרגל אחר נוסעיהם," צייץ בטוויטר.

לפי דובר אמריקן איירליינס, המצלמות נמצאות במושבי מחלקת פרימיום אקונומי ב-82 מטוסי בואינג 777 ואיירבוס A330-200. "המצלמות הן חלק סטנדרטי ממערכות בידור טיסה רבות שמשמשות בחברות רבות", אמר. דובר סינגפור איירליינס מסר שמצלמות מותקנות ב-84 מטוסי איירבוס A350, A380, ובואינג 777 ו-787 של החברה. דובר יונייטד הכחיש שיש מצלמות במסכי החברה, אך בהמשך הודה בכך.

לדברי שלוש החברות, התקנת המצלמות לא היתה דרישה שהעבירו בעת זיווד ואבזור מטוסי הנוסעים - ושהיצרניות בואינג ואיירבוס כללו מצלמות במערכות הבידור על דעתן האישית. ואולם, ישנו פיתרון פשוט לסוגיה זו: התקנת כיסוי פלסטיק על ציר, שיוכל לחסום את המצלמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות