אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיבה להקלה: טראמפ דוחה הטלת מכסים על יבוא סיני צילום: גטי אימג'ס

סיבה להקלה: טראמפ דוחה הטלת מכסים על יבוא סיני

בסדרת ציוצים בטוויטר כתב נשיא ארה"ב כי נרשמה "התקדמות משמעותית" בשיחות בין ארה"ב לסין, וכתוצאה מכך החליט לדחות את תאריך הטלת המכסים החדשים מה-1 במרץ. במקביל, סין התחייבה לרכוש סחורות אמריקאיות בשווי של 1.2 טריליון דולר

25.02.2019, 09:04 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ דוחה את מועדהטלת המכסים על יבוא סיני, אשר הייתה אמורה להיכנס לתוקף ב-1 במרץ - כך הכריז הנשיא הלילה (ב').

קראו עוד בכלכליסט

בסדרת ציוצים בטוויטר, כתב טראמפ כי נרשמה "התקדמות משמעותית" בשיחות בין שתי המדינות, וכתוצאה מכך החליט לדחות את הטלת המכסים החדשים. עם זאת, הוא לא פרסם לוח זמנים חדש.

"אני שמח לדווח שארה"ב רשמה התקדמות משמעותית בשיחות המסחר עם סין על נושאים מבניים חשובים - הגנה על קניין רוחני, העברת טכנולוגיה, חקלאות, שירותים, מט"ח ונושאים רבים אחרים", צייץ הנשיא.

טראמפ אף אישר את הדיווחים מהשבוע שעבר, לפיהם מתוכנן להתקיים מפגש פסגה בינו לבין נשיא סין שי ג'ינפינג, זאת על רקע אופטימיות גוברת לאחר פגישות שנערכו בוושינגטון עם סגן נשיא סין ליו הי. מפגש זה אמור להתקיים בחודש מרץ במועדון הגולף של טראמפ, מאר-א -לאגו שבפלורידה. "בהנחה ששני הצדדים יתקדמו, אנחנו נתכנן פסגה בין הנשיא שי וביני במאר-א-לאגו כדי לסכם את ההסדר. זהו סוף שבוע טוב מאוד לארה"ב ולסין".

 

דונלד טראמפ ושי ג דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג בביקור בסין | צילום: גטי אימג'ס דונלד טראמפ ושי ג

במקביל, סין התחייבה לרכוש סחורות אמריקאיות בשווי של 1.2 טריליון דולר. עם זאת, נראה שנותרו עדיין פערים בין הצדדים, במיוחד בכל הקשור לדרישה האמריקאית שסין תגביר את הפיקוח בנוגע לגניבת קניין רוחני.

בשיחה עם עיתונאים מהבית הלבן הדגיש טראמפ, כי אם שיחות הסחר יתקדמו כשורה, עשויות "להתפרסם חדשות גדולות מאוד בשבוע או בשבועיים הקרובים".

"סין הייתה נהדרת. אנחנו רוצים להגיע להסכם שיהיה טוב לשתי המדינות, וזה באמת מה שאנחנו מתכוונים לעשות", אמר טראמפ.

אחת ההסכמות החשובות שהושגו כעת מול סין, היתה התחייבותה שלא להחליש באופן מלאכותי את היואן. מטבע חלש יותר הופך את הסחורות הסיניות לזולות יותר עבור יבואנים בינלאומיים וגורע מהשפעת המכסים האמריקאיים. לפי תנאי ההסכם, הסינים יודיעו לארה"ב מתי ומדוע בכוונתם להתערב במטבע, כאשר במקרה של הפרה מצדם, ממשל טראמפ יגיב בהעלאת המכסים על סחורות סיניות. כך לפי גורם המקורב לשיחות, שצוטט ב"ניו יורק טיימס".

לפי הערכות, מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין והטלת המכסים ההדדית כבר הביאו להפסדים של מיליארדי דולרים לשני הצדדים וזאת רק ב-2018. תחילת החודש הבא היו אמורים שיעורי המכס בארה"ב על יבוא סחורות מסין בשווי של 200 מיליארד דולר לעלות מ-10% ל-25%.

בסדרה של מהלכים שביצע ב־2018, ממשל טראמפ העלה מכסים על כ־13% מכלל היבוא האמריקאי, כולל מוצרים סולאריים, מכונות כביסה ומתכות. כך לפי צ'אד בואן, עמית בכיר במכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות