אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשל ליקויי בטיחות חמורים: 17 אתרי בנייה נסגרו החודש צילום: שאול גולן

בשל ליקויי בטיחות חמורים: 17 אתרי בנייה נסגרו החודש

משרד העבודה והרווחה ערך מבצע בטיחות נרחב בערים קריית מלאכי, רחובות, רמת גן ועפולה, במסגרתו הוצאו צווי בטיחות לאתרים בהם נמצאו ליקויים מהותיים; המשמעות: סגירת האתר באופן מיידי וללא הגבלת זמן

25.02.2019, 10:50 | בילי פרנקל
17 אתרי בנייה ברחבי הארץ נסגרו לפעילות בחודש האחרון בשל ליקויי בטיחות חמורים שנמצאו בהם. זאת במסגרת מבצע בטיחות נרחב שערך משרד העבודה והרווחה בערים קריית מלאכי, רחובות, רמת גן ועפולה.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת המבצע, מחוזות מינהל הבטיחות התמקדו בערים ובאתרים לגביהם היה מידע באשר לבעיות בטיחות, וערכו בהם מבצעי אכיפה נרחבים בשילוב גורמים נוספים בין ה-31 בינואר ל-13 בפברואר השנה. במסגרת זו הוצאו צווי בטיחות לאתרים בהם נמצאו ליקויי בטיחות מהותיים, כשהמשמעות היא סגירת האתר באופן מיידי וללא הגבלת זמן, ואפשרות לפתיחת האתר מחדש רק לאחר תיקון הליקויים.

ליקויי בנייה (ארכיון). 17 אתרים נסגרו ליקויי בנייה (ארכיון). 17 אתרים נסגרו ליקויי בנייה (ארכיון). 17 אתרים נסגרו

בתוך כך, ברחובות בוצעה פעילות משולבת נרחבת, ראשונה עם גורמי האכיפה העירוניים ובהובלת יחידת השיטור העירוני, לאיתור ליקויי בטיחות ב-25 אתרי בנייה במגדלי מגורים חדשים שנבנים באזור המזרחי של העיר. בפעילות נטלו חלק 9 צוותי אכיפה משולבים ובמהלכה הוצאו צווי בטיחות לסגירת שלושה אתרי בנייה בשל ליקויי בטיחות חמורים.

שניים מהאתרים שנסגרו ברחובות ממוקמים ברחוב פרופ' יהודית בירק. האחד מתבצע על ידי אברהם רוטמן ושוטי בע"מ (בניין מספר 5) והשני על ידי האחים ת. יחיא 2006 בע"מ (מספר 7). כמו כן הוצא צו בטיחות לסגירת אתר בנייה ברחוב קפרא מנשה 63, המתבצע על ידי ע.ר. סאם הנדסה ובניין בע"מ.

באחד מהאתרים הללו, כחלק מפעילות האכיפה, הורדו מפעילי עגורני צריח אל הקרקע לשם בדיקת תעודותיהם, ונתפס מפעיל עגורן צריח אשר תעודת ההסמכה שבידיו הייתה מזויפת. אנשי השיטור העירוני עיכבו את מפעיל העגורן באתר ולאחר מכן הוא נלקח על ידי משטרת ישראל לחקירה בתחנת המשטרה בעיר.

גם בקריית גת התקיימה פעילות בשיתוף משטרת ישראל, במהלכה נסגרו שני אתרי בנייה גדולים באזור השכונה החדשה כרמי גת. האחד, פרויקט מגורים בשם 'קריית האחדות' המתבצע על ידי חברת הבניין מחמיד תופיק, והשני פרויקט לבניית מרלו"ג בתימורים, שמבוצע על ידי מעוף פרויקטים.

בעפולה התקיים ב-13 בנובמבר, מבצע נרחב ב-10 מתחמי בנייה גדולים של פרויקטים חדשים הנבנים בפאתי העיר, במהלכו הוטלו צווי הפסקת עבודה על 7 מאתרי הבנייה. האתרים שנסגרו כוללים את פרויקט SIX המבוצע על ידי חברת ש.ט.א. אלון, פרויקט נועה ברחוב יפה ירקוני 8, המבוצע על ידי חברת א.י. אדיר, ופרויקט בנייה ברחוב תאשור שמבצע הקבלן זועבי אחמד.

כמו כן הוטלו צווי בטיחות לסגירת פרויקט בשם בוטיק 143 שמבצעת א.א. שבח יזמות, פרויקט clear view שמבוצע על ידי נציג בנייה ופיתוח, פרויקט NEXTOP שמבצעת חברת הבניין שמואל שרון, וכן פרויקט VALLEY VIEW שמבצעת חברת רותם שבח.

ברמת גן פעלו שמונה צוותי פיקוח של המינהל שבדקו 15 אתרי בנייה, ברובם המכריע במסגרת תמ"א 38. במהלך הפעילות לא הוצאו צווי בטיחות לסגירת האתרים, אך הוצאו 6 צווי בטיחות לתיקון ליקויים נקודתיים.

ליקויים באתרי תמ"א 38 - 1

חלק מהאתרים שנבדקו, הם במסלול של חיזוק ותוספת לבניין קיים במסגרת תמ"א 38 - 1, כלומר הדיירים עדיין מתגוררים בהם. האחריות לבטיחות הדיירים אינה תחת מינהל הבטיחות במשרד העבודה, אך שם מציינים כי כל הצווים ממוענים למהנדס העיר ולאחראי על הפיקוח העירוני, שאחריות זו נמצאת בתחומם.

מבצע האכיפה הנרחב בוצע כחלק מהמדיניות שמוביל משרד העבודה והרווחה להעמקת והגברת מאמצי הפיקוח והאכיפה על בטיחות העובדים בענף הבנייה. במסגרת זו, החלה העברת מידע לרשם הקבלנים במשרד השיכון אודות קבלנים בעלי מדדי בטיחות נמוכים, פעילות שבגינה כבר הושעה רישיונו של קבלן אחד, ונערכו שימועים לכ-10 קבלנים נוספים.

בנוסף מציינים במשרד כי מאז פרסום נוהל אכיפה לסגירת אתרי בנייה בנובמבר האחרון, חלה עלייה של כ-10% בצווי הסגירה המוטלים על אתרי בנייה, לעומת התקופה המקבילה אשתקד (בהשוואה בין נובמבר 2018 - פברואר 2019, לעומת נובמבר 2017 עד פברואר 2018). כמו כן בתחילת השנה החלה לפעול יחידת החקירות המשטרתית המשולבת במסגרתה אנשי מינהל הבטיחות מצוותים ליחידת 'פלס' בלהב 433, ובמסגרתה בוצעו מעצרים של מעסיקי חברות כח אדם בתחום הבנייה.

אולם חרף המאמצים הננקטים לשיפור הבטיחות באתרי הבנייה והגברת ההרתעה כלפי קבלנים עבריינים, מתחילת השנה נהרגו כבר שישה פועלי בניין, האחרון שבהם אתמול, באתר פרויקט Savion view בירושלים של חברת אפריקה ישראל מגורים, כשהחברה המבצעת היא "שייקה אלה". שנת 2018 הסתיימה עם 41 הרוגים בתאונות עבודה בענף הבניין, מהם 38 פועלי בניין ו-3 עוברי אורח - עלייה של כ-14% לעומת 2017.

שר העבודה והרווחה חיים כץ מסר כי "אנו ממשיכים במדיניות אכיפה בלתי מתפשרת נגד רשלנות בטיחותית. שיתוף הפעולה של הקבלנים הוא הכרחי למאמצים שלנו לבלימת הקטל באתרי הבנייה. אני שב וקורא להם להקפיד על התקנות ולשמור על שלום העובדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות