אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי ביטול החלטת המחוזי: ותמ"ל תל השומר ממשיך כמתוכנן צילום: אילן ארד

אחרי ביטול החלטת המחוזי: ותמ"ל תל השומר ממשיך כמתוכנן

שופטי העליון ביטלו את פסק הדין שקבע כי הותמ"ל חרגה מסמכויותיה כאשר הסתכלה על התוכנית בראייה רחבה; התוכנית תוסיף 3,050 יחידות דיור ברמת גן, 300 יחידות דיור מוגן, 360 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר, וכן שטחים ציבוריים

25.02.2019, 20:13 | דותן לוי

תוכנית תל השומר דרום (תמל 1023) צפויה לצאת אל הפועל לאחר שבית המשפט העליון ביטל היום (ב') את החלטת בית המשפט המחוזי אשר ביטלה את תוכנית הותמ"ל, ובכך קיבל את הערעור שהגישה המדינה. תוכנית המגורים ברמת גן-תל השומר דרום, אושרה בותמ"ל בדצמבר 2017, אך באוגוסט 2018 - בעקבות עתירה של האגודה החקלאית כפר אז"ר ועיריית רמת גן - התקבל פסק דין של בית המשפט המחוזי לביטול התוכנית והחזרתה לדיון בוועדה. כעת, לאור ביטול פסק הדין על נימוקיו השונים, נערכים הגופים השונים להמשך מימושה של התוכנית.

קראו עוד בכלכליסט

בפסק הדין של בית המשפט המחוזי, נקבע בין היתר, כי "הותמ"ל פעלה בחוסר סמכות בכל הנוגע להיקף שטחי הציבור, התעסוקה והמסחר הכלולים בתוכנית, ונקבע כי יש להחזיר את התוכנית לדיון בותמ"ל במטרה לצמצם את השטחים הללו, כדי שאלה יענו על "צרכי יחידות הדיור הנכללות בתוכנית ובסביבתה, ובאלה בלבד". שופט בית המשפט המחוזי חגי ברנר טען שהותמ"ל חרגה בסמכותה בכך שפירשה את המונח 'התוכנית וסביבתה' וקבעה ייעודים נוספים מעבר לשטחי הציבור המינימליים אשר נדרשו ליחידות הדיור בתוכנית, וכי אין זה תפקידו של הותמ"ל לבחון צרכים עירוניים ולתכלל אותם במסגרת התהליך התכנוני.

כפר אז"ר, צילום: אילן ארד כפר אז"ר | צילום: אילן ארד כפר אז"ר, צילום: אילן ארד

בערעור שהוגש על ידי המדינה, טענה הפרקליטות כי פסק הדין של בית המשפט בחר בפרשנות מצמצמת למונח 'סביבת התוכנית', אשר אינה עומדת בקנה אחד עם תכלית חוק הותמ"ל ועם עקרונות תכנון מיטבי. כך נטען ש'קביעת בית המשפט משמעה למעשה שעל המדינה לתכנן יחידות דיור כאשר על עיני מוסדות התכנון כיסוי עיניים, השומר שמוסדות התכנון לא ירחיבו מבטם מעבר למתחם הספציפי וסביבתו הצמודה'. כאמור שופטי בית המשפט העליון קיבלו את הערעור בהסכמת הצדדים וביטלו את פסק הדין. לביטול החלטה זו השלכות רוחב להתנגדויות ועתירות נוספות שהתבססו על פסק דין זה, הסותרות עקרון חשוב בפעילות הותמ"ל הקובע כי במסגרת תהליך קידום שכונות המגורים נבחנים הצרכים הציבוריים בראייה רחבה ולא בהסתכלות נקודתית.

תוכנית תל השומר דרום כוללת תוספת של 3,050 יחידות דיור ברמת גן, מתוכן 550 יחידות דיור קטנות. עוד כוללת התוכנית 300 יחידות דיור מוגן, 360 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר, וכן שטחים ציבוריים. בתוכנית ניתן דגש לעידוד הליכה ושימוש באופניים, זאת באמצעות רשת צפופה של רחובות ושבילים, וכן נשענת התוכנית על הנתיב העתידי של הרכבת הקלה המטרופולינית - ואלו תורמים יחד ליצירת מערכת המהווה חלופה ראויה לתנועה ברכבים פרטיים. התוכנית קודמה והוגשה על ידי רשות מקרקעי ישראל, ותוכננה ע"י אדריכל עופר קולקר בניהול אדריכל משה כהן ממשרד קשת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות