אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוחות ישראכרט חושפים: פועלים קיבל טיוטת מכתב מבנק ישראל המציג את המגבלות על ביט צילום: עמית שעל

דוחות ישראכרט חושפים: פועלים קיבל טיוטת מכתב מבנק ישראל המציג את המגבלות על ביט

לפני חודשיים חשף "כלכליסט" את מתווה המגבלה שרקם בנק ישראל להרחבת השימוש באפליקציות התשלום של הבנקים מול בתי עסק. כעת נחשף כי המתווה האמור נשלח כטיוטת מכתב לבנק הפועלים

26.02.2019, 10:46 | רחלי בינדמן

הדוחות הכספיים השנתיים של ישראכרט מאשרים לראשונה את חשיפת "כלכליסט" לפני חודשיים בדבר מתווה המגבלות על אפליקציות התשלום של הבנקים שהגדיר בנק ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדוחות, בנק הפועליםמסר לישראכרט כי קיבל טיוטת מכתב מבנק ישראל שאישר לו להרחיב את השימוש באפליקציית התשלומים ביט לשירותי תשלום לבתי עסק אך קבע שבמשך שלוש שנים יוכל הבנק לאפשר תשלומים לבתי עסק במסגרת האפליקציה באופן מצומצם בהיקף שנתי שלא יעלה על 2 מיליארד שקל בשנת 2019 ,2.5 מיליארדי שקלים בשנת 2020 ו-3 מיליארדי שקלים בשנת 2021 כאשר המגבלה אינה חלה על העברות בין פרטיים.

בישראכרט חושפים כי צוין שמגבלה זו תיבחן על-ידי הפיקוח על הבנקים באופן שוטף אשר ישקול לשנותה ככל שיזהה שינויים משמעותיים בשוק.

בישראכרט כותבים עוד כי מסתמנות הבנות דומות גם עם שני הבנקים האחרים המחזיקים באפליקציות תשלום. בישראכרט מזהירים כי לשימוש עתידי מוגבר באפליקציות תשלום המבוססות על העברה מחשבון לחשבון, כאמצעי תשלום חליפי לכרטיס אשראי או שלא בהתאם להתקשרות בהסכם סליקה, עלולה להיות השפעה מהותית לרעה על פעילות החברה ועסקיה.

הן כתוצאה מתחרות ישירה של הבנקים בתחום ההנפקה ובתחום הסליקה מול בתי העסק והן לעניין הצעת מוצרי אשראי ואחרים תוך שימוש בפלטפורמת האפליקציות כאמור.

אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים, צילום: עמית שעל אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים | צילום: עמית שעל אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים, צילום: עמית שעל

יצוין, כי אפשרות העברתן על-ידי הבנקים של פעילות האפליקציות כאמור כך שלא יכללו תשתית של כרטיסי אשראי תלויה בין היתר בהתקיימות מספר תנאים ובהם היתכנות טכנולוגית, כלכלית ורגולטורית וכן כפופה לשיקולים נוספים כגון מגמות והעדפות צרכניות וכן לשיקולי הבנקים. נכון להיום פעילות אפליקציות כאמור מתבצעת על בסיס תשתית כרטיסי האשראי.

עם זאת, המכתב שנשלח על ידי בנק ישראל הוא כרגע בגדר טיוטה בלבד וטרם נשלח לבנק לאומי ולבנק דיסקונט המחזיקים גם הם באפליקציות תשלום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
ישראכרט ולאומי קארד סוסים גוססים פפר וביט ישלטו בבתי העסק כי הבנקים מנפיקים
בנק לאומי ובנק פועלים ישתמשו באפליקציות כדי לשלם לבתי העסק ושום מגבלה לא תעזור. בנק לאומי ופועלים שולטים ב-90% מההנפקה - הם אלו שקובעים את המסגרות ולוקחים את סיכון ההנפקה ולא ישראכרט ולואמי קארד. במקום שבנק לאומי ופועלים יתנו את המסגרת שהם מעניקים כמנפיק לישראכרט ולאומי קארד הם יתנו אותה לפפר וביט. פפר וביט יהיו אלו שמתפעלים את ההנקפה. הם יתנו מסגרות ללקוחות שלהם הם יתנו תשלומים והם יתנו קרדיט. לא יהיה שום צורך יותר בישראכרט ולאומי קארד כמתווכות. פפר וביט יתחברו לקופות של בתי העסק בקלי קלות עסקים יגיעו לסניפי הבנקים ויחתמו על הצטרפות לסליקה בפפר וביט בלי שמישהו בכלל יספור בדרך את ישראכרט ולאומי קארד. ואז שווב לא תהיה תחרות בשוק הסליקה. אבל זה בילתי נמנע.
אחד שמבין היטב  |  26.02.19