אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסתיימה השביתה בשירות התעסוקה; הלשכות ייפתחו מחר לקבלת קהל צילום: שאול גולן

הסתיימה השביתה בשירות התעסוקה; הלשכות ייפתחו מחר לקבלת קהל

אחרי 44 יום במהלכם עשרות אלפי מובטלים לא קיבלו דמי אבטלה, סיכמו שר העבודה והרווחה והממונה על השכר באוצר על סיום השביתה והמשך הפעלת תוכנית "מעגלי תעסוקה" במסגרת הסכם קיבוצי חדש המקובל על ועד העובדים

26.02.2019, 21:22 | אמיר אלון

סוף לשביתה בת 44 הימים בשירות התעסוקה: בפגישה שהתקיימה הערב (ג') בין שר העבודה והרווחה, חיים כץ, והממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, סיכמו על סיום השביתה ועל המשך הפעלת תוכנית "מעגלי תעסוקה" במסגרת הסכם קיבוצי חדש המקובל על ועד העובדים.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר ועד עובדי שירות התעסוקה, עופר לוי, אמר היום כי "הגענו להבנות בתיווכו של שר העבודה והרווחה חיים כץ, שהוא זה שפרץ את הדרך. במסגרת ההבנות ייחתם הסכם קיבוצי חדש עם עובדי שירות התעסוקה ויוסדרו תנאי ההעסקה של העובדים הקיימים".

 , צילום: ישראל יוסף צילום: ישראל יוסף  , צילום: ישראל יוסף

עוד אמר לוי כי "כמו כן ייקלטו 25 עובדים נוספים לארגון, כשהעדיפות היא לעובדים שמועסקים כרגע בתוכנית "מעגלי תעסוקה" במיקור חוץ, שתימשך ותורחב. אנחנו חוזרים לקבל קהל ולעשות את מה שאנחנו יודעים ורוצים - לתת שירות לציבור הלקוחות שלנו, דורשי העבודה במדינת ישראל. אנחנו מודים לשר כץ שללא התערבותו הישירה לא היינו מצליחים להגיע להסכם הנוכחי".

מדובר על הסכם קיבוצי לארבע שנים שבמסגרתו תוכנית הדגל של שירות התעסוקה, "מעגלי תעסוקה", תורחב משמעותית, גם מבחינת גילאים וגם מבחינת אזורים.

במסגרת ההסכם, יינתן מענק חד פעמי של 7,500 שקל לכ-400 עובדי שירות התעסוקה, ותוספות שכר קבועות שינועו בין 300 ל-700 שקלים בחודש. כמו כן יהיה שדרוג של הדרגות האישיות ותוספות של תקני רכב לעובדים.

שר הרווחה חיים כץ, צילום: עמית שעל שר הרווחה חיים כץ | צילום: עמית שעל שר הרווחה חיים כץ, צילום: עמית שעל

בעקבות העיצומים הנחה בתחילת החודש מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, את הגורמים המקצועיים לפעול כדי למזער את הפגיעה בזכאי דמי אבטלה ובמקבלי הבטחת הכנסה, כך שיוכלו להמשיך ככל האפשר בשגרת חייהם. לפיכך, כל מי שהתייצב בשירות התעסוקה עד לתחילת העיצומים יהיה זכאי לדמי אבטלה מלאים לכל החודש.

עוד הוחלט כי מובטלים חדשים שלא הספיקו להתייצב בשירות התעסוקה עד למועד תחילת העיצומים, יתייצבו בשירות התעסוקה עם סיום העיצומים והביטוח הלאומי ישלם להם דמי אבטלה באופן רטרואקטיבי, בהתאם למועד תחילת זכאותם. כמו כן, מי שכבר מצא עבודה ימשיך לקבל כסף משירות התעסוקה - ויידרש להחזירו בתום השביתה. עם זאת, השבת הכספים צפויה להיות גמישה ובפעימות.

הבעיה היא שעל פי ועד העובדים, מדי חודש מפוטרים כ-20 אלף איש - נתון עגום למדי. בהנהלת שירות התעסוקה מסבירים שיעניקו לאותם מובטלים את הכסף באופן רטרואקטיבי, אך זה לא יעזור למי שזקוק לכסף מיידית.

בוועד טענו שהם עושים הכל כדי למנוע פגיעה בציבור דורשי העבודה. עם זאת, לדברי הוועד, התנהלותה החד צדדית של ההנהלה והפרת ההתחייבות של האוצר לא הותירו להם כל ברירה אלא לנקוט בעיצומים.

ברקע לסכסוך - תוכנית הדגל של השירות "מעגלי תעסוקה"

תוכנית הדגל של השירות "מעגלי תעסוקה", היא תוכנית להשמה בעבודה של מקבלי קצבת הבטחת הכנסה והיא נחשבת ליותר רכה ופחות כפייתית מתוכנית ויסקונסין שהופעלה בעבר.

העובדים טענו להפרת ההתחייבות של משרד האוצר לקלוט את עובדי הקבלן המפעילים את התוכנית כעובדי שירות במסגרת חתימה על הסכם קיבוצי חדש. סיבה נוספת היא שההנהלה ממשיכה להפעיל את התוכנית למרות שההסכם להפעלתה היה עד סוף 2018 ולא הושג הסכם חדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
תוספת שכר😡
בושה וחרפה שמוסיפים שכר לכל משרדי הממשלה ושמים ז על נכים קשישים וחד הוריות ששורדים את החודש עם פרוטות גם אני שעובדת רעבה ללחם הבת שלי הגיעה לגיל 18 הורידו לי מהביטוח הלאומי 500 שקלים אחרי שתסיים שרות צבאי אצטרך לחיות עם 500 שקלים לשכירת בית איך אפשר לשכור דירה עם סכום כזה למה שלא תעניקו מענק לשכבות החלשות בושה וחרפה הגיע הזמן שתתחילו להסתכל לנו בעניים אוכלי חינם 😡ð–(|'æ(|'æ(|&Jà&J
עדה  |  27.02.19
6.
הבטחת הכנסה
יש לבטל לאלתר את תוכנית מעגלי תעסוקה. זו תוכנית שפוגעת בציבור מקבלי הבטחת הכנסה. התוכנית הצליחה לצמצם את מספר מבקשי הבטחת הכנסה אך זה נעשה במחיר כבד. אנשים שנבחרו לתוכנית באופן אקראי לא התאימו לסדנאות , לא באו לקראתם ובסופו של דבר הם איבדו את זכאותם לגמלה. וכרגע אין להם פרנסה (גם ככה סכום הגמלה נמוך מאוד) כואב לי שאין התחשבות בציבור החלש במדינה. נקווה לבשורות טובות
אורית  |  27.02.19
5.
מעגלי תעסוקה
חבל מאוד שמתכננים להרחיב את תוכנית מעגלי תעסוקה. זו תוכנית שפוגעת קשות במקבלי הבטחת הכנסה , מי שלא מתאים לסדנאות של התוכנית מוצא עצמו בחוץ ללא קצבה. יש להתחשב במקבלי הבטחת הכנסה מבוגרים מעל גיל 54 ולא להכליל אותם בתוכנית. גם ככה הקצבה נמוכה מאוד ומי שאינו עובד וביטוח לאומי הפסיק לו את הקצבה עקב אי השתתפות בסדנא של מעגלי תעסוקה נקלע למצב כלכלי קשה . נוסף על כך, ישנם אנשים שעקב מוגבלויות מסויימות אינם מתאימים לשיחות האימון ולסדנאות של מעגלי תעסוקה, לדוגמא: אדם בן 55 שלמד רק שמונה שנות לימוד. מקבלי הבטחת הכנסה שהתקבלו לסדנאות של מעגלי תעסוקה נבחרו בצורה אקראית, לדעתי צריך להפעיל שיקול דעת ולגרוע מהתוכנית אנשים שלא מתאימים לה.
א א  |  27.02.19
לכל התגובות