אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עורך דינו לשעבר של טראמפ יעיד היום בקונגרס: "הוא נוכל, גזען ושקרן" צילום: Jim Young

עורך דינו לשעבר של טראמפ יעיד היום בקונגרס: "הוא נוכל, גזען ושקרן"

מייקל כהן צפוי לומר את הדברים במסגרת עדותו המתוכננת - שפורסמה מראש - בפני ועדת הפיקוח של הקונגרס. העדות כוללת גם האשמות נפיצות בנוגע לקמפיין הבחירות של טראמפ, וטענות לשקרים שסיפר לציבור בנוגע לעסקיו ברוסיה

27.02.2019, 09:40 | שירות כלכליסט

מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של דונלד טראמפ, יטען בשימוע שצפוי להתקיים היום (ד') בקונגרס כי נשיא ארה"ב הוא "נוכל" ו"רמאי", ושהיה לו ידע מוקדם על כך שיועץ ותיק שלו יצר קשר עם ויקיליקס בנוגע להילארי קלינטון, במהלך הקמפיין שלו לנשיאות ב-2016.

קראו עוד בכלכליסט

מייקל כהן, עורך הדין לשעבר של דונלד טראמפ, צילום: איי פי מייקל כהן, עורך הדין לשעבר של דונלד טראמפ | צילום: איי פי מייקל כהן, עורך הדין לשעבר של דונלד טראמפ, צילום: איי פי

עדותו המתוכננת של כהן, שפורסמה מראש, בפני ועדת הפיקוח של הקונגרס, כוללת גם האשמות נפיצות בנוגע לקמפיין הבחירות. כהן יטען כי יועצו של טראמפ, רוג'ר סטון, עדכן אותו כי באתר ויקיליקס מתכוונים לפרסם מיילים שנגנבו ממחשבי הוועדה הדמוקרטית הלאומית וממטה הקמפיין של הילארי קלינטון. "ביולי 2016, ימים ספורים לפני הוועידה הדמוקרטית, הייתי במשרדו של טראמפ כשמזכירתו הכריזה שרוג'ר סטון בטלפון. טראמפ שם את סטון על רמקול", ייאמר כהן.

"סטון אמר לטראמפ שהוא בדיוק סיים לשוחח בטלפון עם ג'וליאן אסאנג', ושהוא אמר לו כי בתוך כמה ימים תתפרסם כמות גדולה של מיילים שיפגעו בקמפיין של הילארי קלינטון. תגובתו של טראמפ הייתה משהו בסגנון 'זה יהיה נהדר'".

ההאשמות של כהן חושפות רבדים עמוקים יותר מאשר חקירתו של החוקר המיוחד רוברט מולר בנוגע לקשר בין קמפיין טראמפ ורוסיה. כהן מתכוון גם לטעון כי ההוראה לשקר לקונגרס בנוגע לעסקה אפשרית לבניית מגדל טראמפ במוסקבה ב-2016 הגיעה מטראמפ, אם כי לא ישירות ממנו.

"בשיחות שניהלנו במהלך הקמפיין, באותה תקופה שבה ניהלתי מו"מ ברוסיה עבורו, הוא נהג להסתכל לי בעיניים ולומר שאין שום עסקים ברוסיה ואז יצא ושיקר לעם האמריקאי על כך שאין שום עסקים ברוסיה", מתכוון כהן לומר. "בדרכו, הוא אמר לי לשקר"."טראמפ לא אמר לי באופן ישיר לשקר לקונגרס, הוא לא פועל בצורה כזו", יוסיף כהן.

בניו יורק טיימס מדווחים כי כהן צפוי לדון בקשרים בין טראמפ ורוסיה, ולפרט על כספי שתיקה שהעביר הנשיא לשתי נשים - שחקנית הפורנו סטורמי דניאלס ודוגמנית פלייבוי לשעבר קארן מקדוגל – במהלך הקמפיין לנשיאות.

בעדותו צפוי כהן להתייחס לרבים מהנושאים ומהסיפורים השנויים במחלוקת על טראמפ שהופיעו באמצעי התקשורת - הוא 'מנפח' את היקף ההון שלו, מעיר הערות גזעניות, מאיים על יריביו ומנסה 'לכופף את החוק' לטובתו – ולת להם 'חותמת רשמית', תחת שבועה, בקולו של אדם שהיה אחד מעוזריו הקרובים ביותר של הנשיא.

"אני מתבייש בכך שבחרתי לקחת חלק בכיסוי והסתרת מעשיו של טראמפ, במקום להקשיב למצפוני", מתכנן כהן לומר. "אני מתבייש כי אני יודע מיהו טראמפ: הוא גזען. הוא נוכל. הוא רמאי".

 

הבית הלבן: "מגוחך להאמין לדברים של שקרן מורשע כמו כהן"

עדותו של כהן מגיעה יום לאחר שנחקר תחת שבועה על ידי ועדת המודיעין של הסנאט. הדיון הזה התנהל בדלתיים סגורות.

לפי הדיווחים בארה"ב, כהן מתכוון לנצל את השימועים המתוכננים לו כדי להציג ראיות על התנהגות פלילית לכאורה מצידו של טראמפ מאז מונה לנשיא. בניו יורק טיימס אף דיווחו כי כהן מתכוון "להשתמש במסמכים ובניסיון האישי שלו כדי לתמוך בטענות שלו".

מחר כהן מתוכנן להופיע בשימוע נוסף בדלתיים סגורות, כך שכל העיניים נשואות לעדות הפומבית שלו היום.

לקראת העדות, פרסמה דוברת הבית הלבן שרה סנדרס הצהרה, שבה ציינה כי כהן "נידון לעונש מאסר לאחר ששיקר לקונגרס ויצא בהצהרות כוזבות אחרות". עוד הוסיפה: "זה מגוחך להאמין לדברים של שקרן מורשע כמו כהן, ופתטי לראות שניתנה לו הזדמנות נוספת להפיץ את השקרים שלו".

עורך דינו של כהן, לני דיוויס אמר כי כהן מתכוון לקחת אחריות על שקריו הקודמים, ולבקש מהקונגרס להאמין לו הפעם.

בדצמבר נידון כהן ל-36 חודשי מאסר בגין עדות שקר בקונגרס לגבי עסקיו של טראמפ ברוסיה והעברת תשלומים לא חוקיים. הוא אמור להתחיל את העונש ב-6 במאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
עיסקת הטיעון של טראמפ
תבוא לאחר שיוכח שטראמפ אורגנייזיישן בה שותפים בניו בתו וחתנו ביצעה עבירות כלכליות כגון הלבנת כספים והעלמות מס. מתוקף היותם שותפים לארגון הם גם שותפים לפשע. כדי להציל את עצמו ובעיקר אותם ממיצוי הדין, הוא יציע להתפטר מתפקידו כנשיא תמורת ביטול ההאשמות נגדו ובעיקר נגד בני משפחתו. יש לכך תקדים בארה'ב וגם אצלנו (פרשת וויצמן-סרוסי). יום טוב לכולם. לצופים בסי אן אן ארה'ב , עדותו של מייק כהן בפני הקונגרס היום ב 5 אחה'צ שעון ישראל.
110/220  |  27.02.19