אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר דיסקונט מבקש שכר בעלות של 2.8 מיליון שקל - לא בטוח שיוכל לקבלו צילום: רמי זרניגר

יו"ר דיסקונט מבקש שכר בעלות של 2.8 מיליון שקל - לא בטוח שיוכל לקבלו

הוראות נוהל בנקאי תקין של בנק ישראל מגבילות את שכרו של מי שמונה על תקן דירקטור חיצוני. בפיקוח על הבנקים אמנם מנסים לשנות את ההוראות, אבל בינתיים מבקש הבנק לאשר את השכר המבוקש לקוברינסקי בתקווה שעד האישור ההוראות ישונו

27.02.2019, 15:38 | רחלי בינדמן

לשון הוראות בנק ישראל עלולה להיות משקולת על השכר של יו"ר דיסקונט הטרי, שאול קוברינסקי. הבנק פרסם זימון אסיפה כללית שעל סדר יומה אישור שכר היו"ר החדש שתעמוד על 2.42 מיליון שקל פלוס מע"מ (התשלום יועבר תמורת חשבונית) שמשקף שכר במונחי עלות של 2.79 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

כזכור, וכפי שפורסם בעבר בכלכליסט קוברינסקי מונה לדירקטוריון הבנק כדירקטור חיצוני על פי הוראות ניהול בנקאי תקין (הוראה 301) אך איננו דירקטור חיתוני או מסווג כדירקטור בלתי תלוי לפי חוק החברות. בהתאם להוראות נוהל בנקאי תקין דירקטור חיצוני זכאי לתגמול רק בהתאם לגמול שניתן לשלם לדירקטורים חיצוניים לפי חוק החברות – שכר שיכול להגיע לכמיליון שקל לכל היותר בשנה. אלא שבדיווח של דיסקונט נכתב כי "נמסר לבנק על ידי הפיקוח על הבנקים כי הנושא מצוי בבדיקה וכי במסגרת זו נשקלת אפשרות לתקן הוראות המפקח בעניין זה". בפיקוח מנסים לתקן את ההוראות בכל הקשור לבנקים ללא גרעין שליטה שבהם אין הבדל ממשי בין הדירקטורים.

יו"ר דירקטוריון דיסקונט החדש, שאול קוברינסקי, צילום: רמי זרניגר יו"ר דירקטוריון דיסקונט החדש, שאול קוברינסקי | צילום: רמי זרניגר יו"ר דירקטוריון דיסקונט החדש, שאול קוברינסקי, צילום: רמי זרניגר

ואמנם קוברינסקי לא לבד בעניין זה. אין באמת הצדקה שבחברה כמו דיסקונט שאין לה בעל שליטה תהיה הבחנה בין דירקטור רגיל לדירקטור חיצוני. כך לדוגמא בחברת הדלק פז כל הדירקטורים החיצוניים והבלתי תלויים לא רצו להתמודד על כיסא היו"ר בגלל מגבלת השכר בעוד שגם פז היא חברה בלי בעל שליטה ולא צריך להיות הבדל ביניהם לבין יתר הדירקטורים. כך, גם ביחס למחליף של דוד ברודט בבנק לאומי עולה שאלה אם הדירקטורים הבלתי תלויים והחיצוניים יוכלו להתמודד על התפקיד שכן גם כאן מדובר בבנק ללא בעלים. גם בבנק הפועלים שהופך כעת לבנק ללא גרעין שליטה לאחר יציאתה של שרי אריסון מגרעין השליטה השאלה צפויה לצוף בעתיד.

בימים אלו יושב בנק ישראל עם משרד המשפטים על המדוכה לבחון את שינוי תיקון ההוראות ובשלב זה מוצא את עצמו קוברינסקי ללא הבטחה ממשית לשכר שהובטח לו.

בכל זאת מבקש הבנק מבעלי המניות לאשר את חבילת השכר לקוברינסקי תוך הוספת הסיוג הבא: "מובהר כי כל עוד הוראות הדין/הרגולציה לא יאפשרו את תשלום תנאי הכהונה המובאים לאישור אסיפה זו, יהיה היו"ר זכאי להמשיך ולקבל גמול בהתאם לתקנות הגמול, בדומה לגמול המשולם ליתר הדירקטורים בבנק בבעלי מומחיות חשבונאית ופיננסית. עוד מובהר, כי ככל שתנאי הכהונה יאושרו על ידי האסיפה ויתאפשרו על ידי הוראות הדין/הרגולציה כאמור, ישיב היו"ר לבנק כספים אותם קיבל כגמול דירקטורים כאמור, וזאת החל מהמועד בו יהיה זכאי תנאי הכהונה המובאים לאישור האסיפה"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות