אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח HP: ההכנסות בתחום ההדפסה ירדו, המשקיעים נבהלו

דו"ח HP: ההכנסות בתחום ההדפסה ירדו, המשקיעים נבהלו

החברה הכניסה 14.71 מיליארד דולר ברבעון הראשון והרוויחה 1.2 מיליארד - ירידה קלה בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד; ואולם, חלו שינויים בהתפלגות הרווח: HP נשענת על חטיבת המדפסות שלה, שנחלשה בשל צמיחה בתפוצת ספקי דיו מתחרים. המנייה ירדה ב-13% במסחר המאוחר אמש, ועתה החלה להתאושש

28.02.2019, 16:05 | רפאל קאהאן
ענקית הטכנולוגיה HP פרסמה אמש (ד') את דו"ח הרבעון הראשון של 2019, ולמרות ביצועים טובים יחסית צנחה בכ-15% במהלך המסחר המאוחר ורק בשעות האחרונות החלה להתאושש. החברה דיווחה על הכנסות של כ-14.71 מיליארד דולר לעומת 14.5 מיליארד ברבעון המקביל אשתקד. רווחיה עמדו על כ-1.2 מיליארד דולר לפני מס, כשהרווח למנייה עמד על כ-52 סנט.

קראו עוד בכלכליסט

המספרים לא היו רחוקים מציפיות וול סטריט; הרווח למנייה היה בהתאם לתחזיות האנליסטים, אך ההכנסות פספסו במקצת - כשהצפי עמד על 14.86 מיליארד. ואולם, תגובת המשקיעים הגיעה בשל התפלגות ההכנסות: HP היא כיום חברת מכשירים בלבד, כאשר החברה האחות HPE פועלת בתחום הרווחי יותר של תשתיות ארגוניות.

הכסף הוא במדפסות, צילום: בלומברג הכסף הוא במדפסות | צילום: בלומברג הכסף הוא במדפסות, צילום: בלומברג

רוב ההכנסות של HP מגיעות מתחום המדפסות, כאשר מנוע הרווחים העיקרי שלה הוא הדיו. רווחי חטיבת ההדפסה עמדו על 821 מיליון דולר לפני מס, על הכנסות של כ-5 מיליארד דולר. לעומת זאת, רווחי חטיבת המחשבים האישיים עמדו על כ-410 מיליון דולר לעומת הכנסות של כ-9.6 מיליארד דולר. בהתאם, קל לראות שהרווחים של HP נמצאים בעסקי ההדפסה ולא במחשבים. קל וזול יותר לייצר מדפסת שנמכרת ברווח וכן למכור עבורה דיו במחיר מפולפל.

ואולם, המצב בשוק השתנה: הצרכנים מוצאים דיו אונליין בשירותי מסחר מקוונים - בעיקר סינים אך לא רק - במחירים זולים יותר. בחלק מהמקרים מדובר בדיו לא מקורי (מחסניות דיו מוחדשות או עותקים) ובחלק מהמקרים מדובר פשוט בסוחרים שמסוגלים לרכוש כמויות גדולות מאוד של מחסניות דיו ולמכור אותם בזול. בשני המקרים HP מפסידה הכנסות, ותגובת המנייה משקפת את דאגת המשקיעים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות