אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סקר: 20% מהאמהות החד הוריות אינן עובדות צילום: צביקה טישלר

סקר: 20% מהאמהות החד הוריות אינן עובדות

הסיבות לכך: 22% חוששות לוותר על הקצבה מהמדינה, 17% פוטרו. 65% מהחד הוריות שאינן עובדות סבורות כי שעות העבודה אינן מתאימות לאישה חד הורית, כך לפי סקר שערכה קרן ידידות טורונטו

03.03.2019, 11:59 | מעין מנלה

חמישית מהנשים החד הוריות בישראל אינן עובדות, כך עולה מסקר נרחב שערכה קרן ידידות טורונטו, אשר מעלה מסקנות מדאיגות בנוגע למצבן הכלכלי של הנשים החד הוריות בישראל. הסיבה העיקרית שבגללה אמהות יחידניות אינן עובדות היא כי הן חוששות לוותר על הקצבה מהמדינה (22%).

קראו עוד בכלכליסט

17% מהחד הוריות שאינן עובדות השיבו כי אינן עובדות בשל בעיות בריאותיות, 17% פוטרו ו-9% התפטרו מיוזמתן. על השאלה מה מקשה עליהן לצאת לעבודה, ענו 65% מהנשים החד הוריות שאינן עובדות כי שעות העבודה אינן מתאימות לאישה חד הורית עם ילדים. 12% ענו כי ישנו קושי במימון מסגרות חינוכיות אחר הצהריים לילדים. 12% הצביעו על דעות קדומות של מעסיקים כלפי חד הוריות כחסם בפני היציאה לעבודה.

אמא אוספת ילדה מהגן, 65% מהחד הוריות שאינן עובדות סבורות כי שעות העבודה אינן מתאימות לנשים חד הוריות אמא אוספת ילדה מהגן, 65% מהחד הוריות שאינן עובדות סבורות כי שעות העבודה אינן מתאימות לנשים חד הוריות אמא אוספת ילדה מהגן, 65% מהחד הוריות שאינן עובדות סבורות כי שעות העבודה אינן מתאימות לנשים חד הוריות

49% מבין החד-הוריות שעובדות בחלקיות משרה, סיפרו כי הן אינן מגדילות את היקף שעות העבודה השבועיות שלהן, מחשש שהדבר יפגע באיסוף הילדים ממסגרות החינוך.

26% מהנשים החד הוריות מרוויחות בין 4000-6000 שקל ברוטו לחודש. 22% מרוויחות בין 2000 ל-4000 שקל ברוטו. 21% בין 6000 ל-8000 שקל. 11% מרוויחות 11,000 שקל ומעלה.

שליש מהחד הוריות סבורות כי המדינה אינה מעודדת כלל הגדלת שכר של חד הוריות בשוק העבודה. 22% סבורות שהמדינה מעודדות הגדלת שכר כזו במידה מועטה מאוד. 10% סבורות שהמדינה מעודדת הגדלה כזו במידה מועטה.

בתשובה לשאלה "מהי הדרך היעילה ביותר לדעתך לחילוץ נשים חד-הוריות מעוני?" ענו 62% מהנשים החד הוריות כי מדובר בתמריצים כלכליים מהמדינה ליציאה לעבודה. 55% סבורות כי הגדלת מעורבות הממשלה בטיפול בבעיה תעזור. 54% הצביעו על העלאת מודעות בקרב חד הוריות לזכויותיהן בתחום התעסוקה. 48% הצביעו על חקיקה בכנסת. 47% סבורות שהעלאת המודעות בקרב מעסיקים לכדאיות שבהעסקת חד הוריות כי הדרך הטובה ביותר. 37% הצביעו על סיוע במלגות לאקדמיה, ו-24% על ייעול מנגנון התמריצים שמעניקה המדינה חד הוריות.

ממצאי סקר שנערך בקרב פאנל אינטרנטי וכלל מדגם של 371 נשים חד הוריות, מתפרסמים לרגל כנס "קול אחת –חד הוריות בוחרות ומשפיעות" שעורכת ידידות טורונטו. הכנס ידון באתגרי התעסוקה ובמצבן הכלכלי של חד-הוריות בישראל ערב הבחירות, ושישתתפו בו נציגים מרשימות המתמודדות לכנסת.

"הסקר מוכיח, כי מצוקת החד-הוריות היא אחד הנושאים הבוערים, אשר הממשלה והכנסת החדשות יצטרכו לטפל בהם מיד אחרי הבחירות. אבל כדי להבטיח שכך אכן יקרה. זה הזמן לדרוש מהמתמודדים לכנסת הקרובה התחייבות ברורה, כאן ועכשיו, לטפל בנושא גם אחרי הבחירות. זו בדיוק מטרת הכנס שיזמנו, ואשר נועד לגרום לכמה שיותר פוליטיקאים לפרט מעל הבמה אילו פתרונות בכוונתם להציע ולהתחייב לשינוי", אמרה יעל בליץ זיסקין, מנהלת תכניות בקרן ידידות טורונטו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
חד הורית
איך אפשר לא לעבוד בכלל? איך מתקיימים וחוץ מזה אפשר למצוא עבודה ולשים את הילדים בצהרון.....נשמע לי הזוי 22 אחוז לא עובדות כלל...כאילו שאפשר לחיות רק ממזונות בלבד. בדר"כ לפי החוק הגרוש משלם מחצית חינוך ואמור לקחת להסדרי ראיה בדר"כ פעמיים בשבוע....זה עוד שעות שאפשר להתגמש לעבודה...אין ספק שזה לא קל אבל אפשרי
מיכל  |  04.03.19
16.
מה ההגדרה של חד הורית?
הביטוח חד הורית, היא אמא יחידנית, כלומר, היא ילדה דרך תרומת זרע או שהאבא של הילדים נפטר. אם ההגדרה הזו היא זו שעומדת בסקר, אז אוקי. אם הניסיון לקרוא לנשים גרושות נשים חד הוריות, זו חוסר הבנה, ופוגע בהן יותר מאשר עוזר להן. כדאי לתת הבהרה לעניין ולבדוק על מי בדיוק הסקר דיבר.
אני  |  04.03.19
לכל התגובות