אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירוג המדינות החזקות ביותר בעולם: ישראל בעשירייה הפותחת צילום: AFP

דירוג המדינות החזקות ביותר בעולם: ישראל בעשירייה הפותחת

לפי הדירוג השנתי של ה-US News and World Report, ארה"ב היא המדינה החזקה ביותר בעולם; ישראל מדורגת במקום ה-8: "הכלכלה שלה חזקה, אך גבולותיה הם מוקד מחלוקת"; משלימות את החמישייה הראשונה: רוסיה, סין, גרמניה ובריטניה

03.03.2019, 16:35 | שירות כלכליסט

ארה"ב היא המדינה החזקה ביותר בעולם גם ב-2019; כך לפי הדירוג השנתי של ה-US News and World Report.

הדירוג בוחן את השפעתן הפוליטית והכלכלית של מדינות שונות, את כוחן הצבאי ואת אופן פעולתן כמובילות בין לאומיות. הדירוג הוא חלק מדירוג "המדינות הטובות ביותר" של ה-US News and World Report, שמבוצע בשיתוף אוניברסיטת פנסילבניה, וסוקר יותר מ-20 אלף נשאלים לגבי דעתם על יותר מ-80 מדינות.

עשר המדינות החזקות בעולם לפי הסקר:

10. דרום קוריאה

דרום קוריאה נכנסה לרשימת 10 המדינות החזקות בעולם, לאחר שדורגה במקום ה-11 ב-2018. היא היצואנית השביעית בגודלה בעולם ומדורגת במקום ה-11 בעולם בגודל הכלכלה; היא יצואנית מכוניות וטכנולוגיה מרכזית וחברה בארגונים בין לאומיים רבים, כולל ה-20G וארגון הסחר העולמי.

מון ג מון ג'יי אין, דרום קוריאה | צילום: EPA מון ג

9. סעודיה

סעודיה היא מדינה גדולה ועשירה, ותוארה בסקר כ"ענקית של המזרח התיכון". במדינה נמצאת העיר מכה, אותה מבקרים מיליוני מוסלמים מדי שנה, והיא מחזיקה בעתודות נפט עצומות שהיא מייצאת לכל העולם. הממלכה עומדת בפני ביקורת בין לאומית הולכת וגוברת בעקבות רציחתו של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י, והמגבלות שהיא מטילה על חופש הביטוי. 

מוחמד בין סלמן, סעודיה, צילום: aawsat מוחמד בין סלמן, סעודיה | צילום: aawsat מוחמד בין סלמן, סעודיה, צילום: aawsat

8. ישראל

הסקר מציין ש"ביחס לגודלה הקטן, היא משחקת תפקיד משמעותי בעניינים הגלובליים". לישראל כלכלה חזקה אך גבולותיה הם מוקד מחלוקת, והיא נמצאת בסכסוך עמוק ומתמשך עם הפלסטינים. 

בנימין נתניהו, ישראל, צילום: קובי גדעון / לע"מ בנימין נתניהו, ישראל | צילום: קובי גדעון / לע"מ בנימין נתניהו, ישראל, צילום: קובי גדעון / לע"מ

7. יפן

יפן היא אחת מהמדינות "האורייניות והמתקדמות ביותר מבחינה טכנולוגית", מציין הסקר. כלכלתה היא השלישית בגודלה בעולם.

שינזו אבה, יפן, צילום: AP שינזו אבה, יפן | צילום: AP שינזו אבה, יפן, צילום: AP

6. צרפת

צרפת היא אחת המדינות הוותיקות בעולם, והשפעתה "ניכרת מסביב לעולם בתחומי המדע, הכלכלה, ואולי מעל הכל, התרבות", מצויין בסקר. הכלכלה הצרפתית היא אחת הגדולות בעולם, למרות שהסקר מציין שהיא עומדת בפני אתגרים מבית, כמו טרור והיחס לאיסלאם.

עמנואל מקרון, צרפת, צילום: AFP עמנואל מקרון, צרפת | צילום: AFP עמנואל מקרון, צרפת, צילום: AFP

5. בריטניה

הסקר מציין שהממלכה המאוחדת היא בעלת "השפעה בין לאומית ניכרת מבחינה פוליטית, מדעית ותרבותית", למרות "שאלות וחששות לגבי מקומה של המדינה על גבי הבמה הבין לאומית", לאחר שבחרה לעזוב את האיחוד האירופי. עברה הקולוניאלי של המדינה הוא אחת הסיבות להשפעתה גם היום, ולונדון היא אחת הערים המתוירות ביותר בעולם.  

תרזה מיי, בריטניה, צילום: גטי תרזה מיי, בריטניה | צילום: גטי תרזה מיי, בריטניה, צילום: גטי

4. גרמניה

לגרמניה האוכלוסיה הגדולה באיחוד האירופי, והיא בעלת כוח עבודה מיומן גדול. שלטונה של הקנצלרית אנגלה מרקל עמד בפני אתגרים והיא התפטרה מתפקיד יו"ר מפלגתה, אך גרמניה המשיכה לשחק תפקיד מוביל באיחוד האירופי ובארגונים בינלאומיים אחרים.

אנגלה מרקל, גרמניה, צילום: רויטרס אנגלה מרקל, גרמניה | צילום: רויטרס אנגלה מרקל, גרמניה, צילום: רויטרס

3. סין

לסין האוכלוסיה הגדולה בעולם, והכלכלה השנייה בגודלה בעולם. היא נהנית מצמיחה מהירה, אבל מיליוני אזרחים עדיין חיים בה מתחת לקו העוני, כך אומר הבנק העולמי. 

שי ג שי ג'ינפינג, סין | צילום: AP שי ג

2. רוסיה

רוסיה היא המדינה הגדולה בעולם מבחינת שטח, החולקת גבול משותף עם יותר מתריסר מדינות. השפעתה הנמשכת של בריה"מ לשעבר, הדחיפה הכלכלית שנובעת ממאגרי הנפט והפחם שלה והדגש שלה על כוח צבאי, מסבירים את עוצמתה של המדינה.

ולדימיר פוטין, רוסיה, צילום: AP ולדימיר פוטין, רוסיה | צילום: AP ולדימיר פוטין, רוסיה, צילום: AP

1. ארה"ב

על פי US News ארה"ב היא "הכוח הכלכלי והצבאי הדומיננטי ביותר בעולם". יש לה גם השפעה תרבותית עצומה, באופן בו התרבות הפופולרית שלה באה לידי ביטוי בספרים, סרטים, מוזיקה וטלוויזיה. הסקר מציין גם שהחלטות שונות שהתקבלו על ידי הנשיא טראמפ "העלו שאלות ברחבי העולם לגבי המסלול העתידי של המדינה על גבי הבמה הגלובלית". 

דונלד טראמפ, ארה"ב, צילום: AFP דונלד טראמפ, ארה"ב | צילום: AFP דונלד טראמפ, ארה"ב, צילום: AFP

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות