אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבי הקנאביס הרפואי מצטרף לחברת קנביט הציבורית צילום: עמית שאבי

אבי הקנאביס הרפואי מצטרף לחברת קנביט הציבורית

חברת הקנאביס הציבורית מינתה את חתן פרס ישראל לכימיה ומי שגילה לראשונה את החומר הפעיל בצמח, פרופ' רפאל משולם, ליו"ר הוועדה המדעית שלה. משולם: "הם מוכנים לממן מחקר, ואני מעוניין לנסות"

03.03.2019, 19:46 | צלי גרינברג

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

חברת הקנאביס הציבורית קנביט, מינתה את פרופ' רפאל משולם (88), חתן פרס ישראל לכימיה (שנת 2000) וחוקר בכיר באוניברסיטה העברית, לתפקיד יו"ר הוועדה המדעית המייעצת של החברה.

קראו עוד בכלכליסט

משולם הוא זה שגילה לראשונה את החומר הפעיל בצמח הקנאביס, והעוסקים בתחום עולים אליו לרגל מכל העולם כדי לקבל תובנות בנושא. לאחרונה פורסם לראשונה ב"כלכליסט", כי מדענים מטעם המכון המדעי החקלאי הלאומי של סין בעיר חרבין, מעוניינים להקים מכון מחקר לצמח הקנאביס, שיישא את שמו של פרופ' משולם.

משולם אמר ל"כלכליסט": "אני לא מכיר את החברה. הם מוכנים לממן מחקר בתחומים שאני מעוניין, כולל המעבדה שלי, ומבטיחים גרנטים (מימון מחקרים) גם למחקר בתחומים אחרים, ואני מעוניין לנסות. אנחנו עומדים להציע לחברה מחקר די נרחב, ואני מקווה שהם יממנו אותו, וגם מחקרים אחרים".

מקנביט נמסר, כי "החברה הקימה עתה את ועדת המחקר המדעי בראשותו של פרופ' משולם ועל כן, מן הסתם, לא הייתה היכרות מוקדמת טרם כניסתו לתפקיד". 

פרופ פרופ' רפאל משולם | צילום: עמית שאבי פרופ

החברה מדווחת כי תפקידו של משולם בחברה יכלול, בין היתר, ייעוץ לחברה בפרויקטים מחקריים שונים, גם בתחום הסרטן, וייעוץ לדרך הכדאית למימון הפרויקטים. בתמורה לשירותיו יקבל משולם תשלום שנתי אותו הגדירה החברה כ"אינו מהותי" לה. להיבט התשלום אמר פרופ' משולם, כי הוא אינו מעוניין להתייחס. גורמים מהתחום מספרים ל"כלכליסט", כי מדובר בשכר בגובה של עשרות אלפי דולרים בשנה.

החברה מדווחת עוד, כי בתקופת ייעוצו לקנביט הוא לא יצטרף כחבר ועדה מייעצת באף חברה אחרת, ויעניק לה עדיפות ראשונה, על פני חברות מסחריות אחרות, בהוצאה לפועל של הצעות מחקר מטעמו.

עם זאת פרופ' משולם הבהיר, כי זה "לא בדיוק. אני חבר בוועדות של כמה חברות, וכל מה שיש לי כרגע נשאר כפי שהוא. אני לא הולך להתרחב, כי אין לי לא זמן ולא יכולת לחברות אחרות. מדובר על חברות חדשות בלבד. כל הקשר שלי עם הקיימות נשאר כפי שהוא ללא כל שינוי. אני קשור לכמה חברות, כאשר כל אחת מהחברות הללו מממנת מחקר ספציפי, ויש 3-4 מחקרים שאני קשור עימם". גורמים בתחום מספרים ל"כלכליסט", כי פרופ' משולם חבר בוועדות מייעצות לחברות רק בחו"ל, וכי כוונת החברה, ככל הנראה, הייתה שהוא לא יכהן כחבר באף חברה ישראלית אחרת.

לפני כשבועיים דיווחה גם פנאקסיה ישראל, המתמזגת לשלד הבורסאי הרודיום ופועלת בתחום הקנאביס, כי מינתה את פרופ' אהרון צ'חנובר, המדען הישראלי הראשון שזכה בפרס נובל, כחבר בכיר לוועדה המייעצת שלה. צ'חנובר (72), חתן פרס נובל לכימיה (2004), קיבל גם את פרס ישראל לחקר הביולוגיה (תס"ג) ואת פרס א.מ.ת (אמנות, מדע, תרבות).

פרופ פרופ' אהרון צ'חנובר פרופ

פרופ' משולם הוא כאמור חוקר מוערך ובעל שם בינלאומי, אשר הוביל מחקרים רבים בתחום הקנאביס בארץ ובעולם, ובין היתר חקר והביא לגילוי חומר ה-THC, ולקיומה של המערכת האנדו-קנאבינואידית בגוף האדם. פרופ' משולם עמד כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת בראש צוות חוקרים אשר בודדו את חומרי הקנבינואיד וה-THC מצמח הקנאביס.

חברת קנביט פארמסוטיקלס עוסקת בריבוי וגידול קנאביס רפואי ונסחרת בבורסה בתל אביב בשווי 77.6 מיליון שקל. החברה חתמה לאחרונה על הסכם לגידול קנאביס רפואי עבור חברת תיקון עולם, לאחר שזו האחרונה זוכה ליותר ביקושים משהיא מסוגלת כרגע לספק. עבור כל מחזור גידול קנאביס רפואי צפויה קנביט להכנסות של 2.4 מיליון שקל ובמסגרת ההסכם עם תיקון עולם צפויה קנביט להכנסות של 4.8 מיליון שקל עבור 2 מחזורי גידול חקלאי של קנאביס רפואי לתיקון עולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה